نمایندگی ایسوس

علت خالی شدن باتری لپ تاپ ایسوس در حالت خاموش چیست؟

خالی شدن باتری لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 6 دقیقه

باتری‌های لپ تاپ از جنس لیتیومی می‌باشند. باتری‌های لیتیومی لپ ‌تاپ معمولاً در صورت خاموش بودن کمی تخلیه/دشارژ می‌شوند، این مقدار، می‌تواند چیزی حدود ۴ تا ۶ درصد باشد. اما اگر بعد از چند ساعت لپ تاپ خود را روشن کردید و متوجه شدید باتری تا نیمه یا به کاملا تخلیه شده است، چه؟ آیا این موضوع طبیعی است؟ با ما در نمایندگی ایسوس همراه باشید تا به بررسی رفع این مشکل بپردازیم.

آیا باتری لپ تاپ در حالت خاموش خالی می‌شود؟

فقط خرید لپ تاپ نیست که مهم است، بلکه مراقبت از آن از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا باید همیشه حواستان به لپ‌تاپی که خریداری کرده‌اید باشد و از آن به درستی نگهداری کنید، یکی از این موارد، توجه به باتری لپ‌ تاپ است، می‌دانید که اگر باتری نباشد، لپ‌تاپ دیگر به درد نمی‌خورد. حال این سوال پیش‌ میاید که آیا زمانی که لپ تاپ من خاموش است، شارژ آن باز هم خالی می‌شود، در جواب به این سوال باید بگوییم بله، ولی خالی شدن کامل باتری لپ تاپ یا مقدار زیادی از شارژ آن (۱۵ تا ۵۰ درصد) زمانی که لپ تاپ خاموش است، عادی نیست. ممکن است چند علت برای این مشکل وجود داشته باشد :

  • راه اندازی سریع لپ تاپ فعال است
  • آپدیت ویندوز
  • مثصل بودن لوازم جانبی  USB

بیایید هر مورد را مورد بحث قرار دهیم و بررسی که چرا ممکن است اتفاق بیفتد.

چرا باتری لپ تاپ در زمان خاموشی خالی می‌شود؟

در اینجا برخی از رایج ترین علت‌هایی که باتری لپ تاپ شما هنگام خاموش یا خاموش شدن تخلیه می‌شود، آورده شده است.

 

خالی شدن باتری لپ تاپ
خالی شدن باتری لپ تاپ

 

۱. فعال بودن راه اندازی سریع لپ تاپ

راه اندازی سریع یکی از ویژگی‌های ویندوز است که به شکل پیش فرض روشن شده است و به سیستم شما کمک می‌کند سریعتر بوت شود. به طور خلاصه، زمانی که راه اندازی سریع در لپ تاپ فعال می‌شود، لپ تاپ شما به جای خاموش شدن کامل، به خواب عمیق یا حالت خواب زمستانی می‌رود. این بدان معناست که لپ تاپ شما روشن می‌ماند و مقداری انرژی می‌گیرد. توجه کنید، راه اندازی سریع باید باتری لپ تاپ را زمان خاموش/خاموش شدن به شدت خالی کند.

۲. به روز رسانی ویندوز در شارژ لپ تاپ در حالت خاموش

همه ما می‌دانیم که ویندوز گاهی اوقات می‌تواند ما را سردرگم کند. بسیاری از کاربران لپ تاپ در انجمن‌ها در مورد اینکه باتری لپ تاپ خود بعد از آخرین به روز رسانی ویندوز خالی می‌شود، حتی زمانی که لپ تاپ خاموش است، صحبت می‌کنند. اگر بعد از به روز رسانی ویندوز به آخرین نسخه متوجه این مشکل شدید، به روز رسانی می‌تواند عامل اصلی آن باشد.

۳.  اتصال لوازم جانبی  USB

امکان دارد ندانید، اما درگاه‌های USB لپ ‌تاپ ویندوز می‌توانند لوازم جانبی متصل را در حالت خواب و حتی بعد از خاموش شدن تغذیه کنند. اگر با نگه داشتن صفحه کلید خارجی، ماوس و پرینتر به لپ تاپ به خواب بروید، امکان دارد روز بعد متوجه کاهش شدید شارژ شوید.

۵ روش برای جلوگیری از خالی شدن باتری لپ تاپ در زمان خاموشی

در اینجا ۵ راه برای جلوگیری از خالی شدن باتری لپ تاپ در زمان خاموش بودن آورده شده است. این روش‌ها برای Dell، HP، Lenovo، Asus، Acer، Samsung، Surface، MSI، Toshiba یا هر لپ تاپ ویندوزی قابل اجرا می‌باشند. اگر به فکر خرید لپ تاپ ایسوس و یا هر برند‌ دیگری هستید نیز باید اطلاعات کامل را در رابطه با باتری لپ تاپ داشته باشید.

۱ . خاموش کردن Fast Startup

با اینکه راه اندازی سریع نباید بر عمر باتری تأثیرگذار باشد، انجام آزمایش ضرری ندارد. در ادامه شیوه غیرفعال کردن آن بیان شده است.

  Windows + R را همزمان نگه دارید تا پنجره Run باز شود. powercfg.cpl را تایپ و OK راانتخاب کنید.

از منویی که سمت چپ نمایش داده شده “Chose what the power buttons do” را انتخاب کنید.

گزینه Change settings that are currently unavailable را انتخاب نمایید.

تیک گزینه «Turn on fast startup» را بردارید. روی “Save settings” کلیک کنید و همه برنامه‌ها را ببندید.

۲. USB Selective Suspend Setting را غیرفعال نمایید

اصلا خوب نیست که پورت‌های USB دائما وصل یا جدا شوند. اما اگر این کار را انجام ندهید، دستگاه‌های متصل می‌توانند باتری را خالی کنند. خوشبختانه برای غیرفعال کردن پورت‌های USB بعد از خاموش کردن لپ تاپ، نیازی به رفتن به بایوس نیست.

Windows + R  را همزمان فشار دهید تا کادر Run باز شود، powercfg.cpl را تایپ کنید و OK را انتخاب نمایید.

روی گزینه «Change plan settings» موجود در کنار طرح انتخابی کلیک کنید.

گزینه‌ی Change advance power settings را انتخاب نمایید.

تنظیمات USB settings > USB selective suspend setting > On battery را غیرفعال نمایید.

در انتها روی گزینه‌ی Apply و OK کلیک کنید.

۳ . بازگشت به نسخه قبلی ویندوز

اگر دقیقا بعد از نصب آخرین به‌روزرسانی ویندوز این مشکل شروع شد، حذف نصب آن به‌روزرسانی می‌تواند این مشکل را برطرف کند. به دو شیوه می‌توان این عمل را انجام داد:

روش اول: به روز رسانی انجام شده را حذف نصب کنید.

Windows + I  را بر روی صفحه کلید خود فشار دهید تا تنظیمات برایتان باز شود.

گزینه‌ی Update & Security را انتخاب نمایید.

گزینه Windows Update  را از سمت چپ انتخاب نمایید. به پایین بروید وگزینه  “view update history” را انتخاب کنید.

روی گزینه‌ی Uninstall updates ضربه بزنید.

 بر اساس ستون  Install On به دنبال اخرین به روز رسانی باشید. روی آن کلیک راست کنید و حذف نصب را انتخاب نمایید. سپس لپ تاپ ایسوس شروع به حذف به روز رسانی می‌کند و بعد از آن سیستم راه اندازی مجدد می‌شود.

روش دوم: لپ تاپ را با کمک یک نقطه بازیابی، بازیابی کنید.

در قسمت نوار جستجوی ویندوز «Recovery»  را تایپ کنید و بعد از نمایش روی آن کلیک نمایید.

گزینه‌ی Open System Restore را انتخاب کنید.

سپس گزینه‌ی Next را انتخاب کنید تا یک پنجره برای شما ظاهر شود.

یک روز قبل از اینکه به روز رسانی ویندوز را انجام دهید، نقطه بازیابی را انتخاب کنید. برای مشاهده گزینه‌های بیشتر، «Show more restore points» را فعال کنید.

بر روی Next  کلیک کنید، لپ تاپ دوباره راه اندازی می شود تا به روز رسانی که نصب شده حذف شود.

 

خالی شدن باتری لپ تاپ
خالی شدن باتری لپ تاپ

۴ . بررسی سلامت باتری

گاهی وقت‌ها یک باتری خراب می تواند باعث شود که دیگر شارژ را نگه ندارد. پشتیبان گیری ضعیف باتری یک نشانه کامل است که سلامت باتری رو به پایین می‌باشد.

یک روش راحت برای بررسی وضعیت باتری بدون هیچ ابزاری این است که Command prompt را باز کنید و powercfg /batteryreport  را تایپ نمایید و Enter را بزنید.

گزارش باتری در C:\User\Your_Username\battery-report.html ذخیره می‌شود.

۵ . با خدمات مشتری تماس بگیرید

اگر هیچ کدام از روش‌ها جواب نداد، آخرین راه حل این است که با مرکز خدمات تماس بگیرید تا آنها بررسی کنند. اگر دوره گارانتی تمام شده است و می‌خواهید هزینه را کم کنید، می توانید آن را به مرکز تخصصی تعمیرات نمایندگی ایسوس بیاورید.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در حالت خاموش

اگر مدت زمان زیادی از لپ تاپ استفاده نکنید و آن را روشن نکنید، باتری آن به شکل اتوماتیک خالی می‌شود. در این شرایط، باتری به آرامی خالی می‌شود و اگر به برق متصل نباشد، هیچ منبعی برای شارژ دوباره آن وجود ندارد. در واقع باعث کم شدن شارژ لپ تاپ هنگامی که خاموش است، می‌شود تا حدی که کاملا باتری تخلیه شود.

همچنین، بعضی عوامل دیگر نیز می‌توانند باعث خالی شدن باتری لپ تاپ در حالت خاموش شوند. برای مثال:

خرابی باتری: باتری لپ تاپ شاید به علت خرابی فن‌های خنک‌کننده یا سلول‌های باتری به شکل غیرمنتظره خالی شود.

استفاده از قطعه‌های جانبی: برخی قطعه‌های جانبی مثل یک ماوس بی‌سیم یا یک درایو جانبی USB امکان دارد در حالت خاموش لپ تاپ انرژی باتری را مصرف کنند.

تنظیمات برنامه‌ها و سیستم عامل: بعضی اپلیکیشن‌‌ها و تنظیمات سیستم عامل می‌توانند در پس ‌زمینه برای انجام فعالیت‌هایی مثل به‌روزرسانی‌ها یا همگام‌سازی از انرژی باتری استفاده نمایند.

مشکلات سخت‌افزاری: بعضی مشکلات سخت ‌افزاری مثل یک قطعه خراب در مدار برق لپ تاپ می‌توانند باعث خالی شدن سریع‌تر باتری در حالت خاموش شوند.

سوالات متداول

آیا لپ تاپ زمانی که خاموش است شارژ می‌شود؟

برخی از لپتاپ‌ها دارای قابلیت شارژ در حالت خاموش می‌باشند که از طریق تنظیمات BIOS یا UEFI فعال می‌گردد. در این شرایط، امکان دارد باتری به شکل محدودی شارژ شود، اما کارایی آن ممکن است بسته به تنظیمات و مدل دستگاه متفاوت باشد.

استفاده از لپ تاپ زمان شارژ باعث خرابی باتری می شود؟

استفاده از لپ تاپ در صورتی که آن در شارژ قرار دارد، باعث خراب شدن باتری نمی‌شود. لپ تاپ‌ها اکثراً به شکل همزمان قابلیت استفاده و شارژ باتری را دارند و می‌توانید آن‌ها را در زمان شارژ استفاده کنید. باتری لپ تاپ جوری طراحی شده است تا بتواند با ورود برق شارژ شود و در همان زمان برق مستقیم را به لپ تاپ تامین کند. سیستم شارژ لپ تاپ هوشمندانه عمل می‌کند و می‌کوشد تا باتری را بهینه و به شکل ایمن شارژ کند.

کلام آخر

عادی نیست که باتری لپ تاپ در هنگام خاموش/خاموش شدن به میزان زیادی خالی شود. هر مقداری بیش از نرخ تخلیه ۴٪ -۶٪ نگران کننده است. امیدوارم در این مقاله به بیشتر سوالات شما پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن نظر در رابطه با موضوع مربوطه، می‌توانید برای ما کامنت بزارید.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *