نمایندگی ایسوس

آموزش شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker در ویندوز

bitlocker
زمان مطالعه مطلب 4 دقیقه

بیت لاکر یک قابلیت در ویندوز است که به شما اجازه رمزگذاری روی درایوها و اطلاعات موجود در آن ها را می‌دهد. با این روش در صورت جا به جایی هارد به کیس دیگر، برای دسترسی به اطلاعات، باید رمز را وارد کنید تا موفق به بازشدن درایو قفل شده به وسیله BitLocker در ویندوز شوید. رمز را خود شما انتخاب می‌کنید و یک کلید ریکاوری برای بازگرداندن رمز نیز به انتخاب خود نرم افزار بیت لاکر ساخته می شود و در اختیار شما قرار می‌دهد. برای شکستن درایو قفل شده توسط بیت لاکر در ویندوز به یکی از دو مورد رمز انتخابی خود شما و یا کلید بازگردانی نیاز دارید. اما اگر رمز خود را فراموش کردید چه کار باید کرد؟ در این مقاله ابتدا به روش شکستن درایو قفل شده به وسیله BitLocker در ویندوز اشاره خواهیم کرد و بعد از آن به سوال بالا پاسخ خواهیم داد.

شیوه‌های باز کردن درایو قفل شده توسط BitLocker در ویندوز

قبل از بررسی شیوه‌های باز کردن درایو قفل شده به وسیله BitLocker در ویندوز، در ابتدا باید به یک نکته اشاره کنیم. بعد گذاشتن رمز یا Encryption اطلاعات درایو، به صورت معمول در ویندوزی که رمزگذاری انجام شده است، باز شدن قفل بیت لاکر به شکل اتوماتیک انجام می‌گردد و دیگر نیازی به وارد کردن پسورد نمی‌باشد. اما شما می‌توانید این گزینه را غیر فعال کنید تا در هر بار تلاش برای دسترسی به اطلاعات درایو، از کاربر خواسته می‌شود تا رمز را وارد نمایید. برای این منظور نیاز است در کنترل پنل به بخش System and Security بروید و گزینه BitLocker Drive Encryption را انتخاب کنید. سپس در درایو مورد نظر خود بر روی عبارت Turn off auto turn off کلیک کنید.

استفاده از رمز BitLocker برای شکستن قفل درایو

در هنگام ایجاد قفل امنیتی بیت لاکر بر روی درایو مورد نظر شما، از شما درخواست می شود تا رمزی را برای باز کردن قفل BitLocker درست کنید. اولین شیوه برای باز کردن درایو قفل شده توسط BitLocker در ویندوز، استفاده از همین رمز است. سپس بر روی درایو مورد نظر دوبار کلیک نمایید و در صفحه نمایش داده شده، رمز را وارد کنید. اگر رمز را گم کرده‌اید، می‌توانید از روش‌های زیر برای از بین بردن رمز استفاده نمایید.

غیر فعال کردن  Bitlockerبا استفاده از Recovery Key

اگر رمز ایجاد شده در زمان ایجاد قفل را فراموش کرده‌اید، برای شکستن درایو قفل شده توسط Bitlocker در ویندوز راه حل های کمی پیش رو دارید. یکی از این راه‌ها، استفاده از Recovery Key است. در هنگام ساخت رمز، یک فایل شامل یک کد بلند به عنوان کلید بازیابی رمز برای شما تشکیل می‌شود و ویندوز از شما می‌خواهد تا این کلید را در محلی امن ذخیره و یا یادداشت نمایید. برای استفاده از این کلید زمانی که رمز را فراموش کردید، ابتدا به کنترل پنل بروید. برای این کار در منوی استارت عبارت Control Panel  را جستجو نمایید. در کنترل پنل گزینه‌ای با عنوان BitLocker Drive Encryption وجود دارد. اگر کنترل پنل در حالت نمایش Category باشد، به بخش System and Security بروید و گزینه  BitLocker Drive Encryption را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده، درایوهای متصل به کامپیوتر برای شما نمایش داده می‌شوند. درایو مورد نظر را پیدا کنید و گزینه Turn off BitLocker را انتخاب نمایید. در این مرحله از شما در خواست می‌شود که رمز را وارد کنید. به دلیل این که رمز را فراموش کرده‌اید، گزینه More Options  را انتخاب کنید و سپس بر روی Enter Recovery Key کلیک کنید.

سپس به سراغ فایل پشتیبان یا همان گزینه بازگرداندن اطلاعات بروید که در فرمت یک فایل با پسوند TXT برای شما ارائه شده است. کلید 48 کاراکتری را وارد کنید و بعد از آن بر روی دکمه Unlock کلیک نمایید. با این کار موفق به باز کردن درایو قفل شده به وسیله BitLocker در ویندوز می‌شوید و به فایل‌ها دسترسی پیدا می‌کنید.

 

bitlocker
bitlocker

شکستن درایو قفل شده با BitLocker بدون کلید ریکاوری

بیایید تصور کنیم که به هیچ کدام از دو کلید امنیتی رمز BitLocker و Recovery Key دسترسی ندارید (البته حتی فکر کردن به این شرایط هم ترسناک است!). در این موقعیت دو روش برای باز کردن درایو قفل شده به وسیله BitLocker در ویندوز وجود دارد. راه حل اول بسیار سریع و آسان است، اما شما در این روش تمام اطلاعات موجود در آن درایو را از دست می‌دهید . تنها نیاز است در این روش هارد را فرمت کنید تا قفل BitLocker از بین برود. در راه حل دوم استفاده از ابزار ریکاوری پسورد بیت لاکر است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

BitCracker

Thegrideon BitLocker Password

Elcomsoft Distributed Password Recovery

Passware Kit

هر کدام از این ابزارها، رویکردی متفاوت برای باز کردن درایو قفل شده توسط BitLocker در ویندوز را ارائه می‌کنند. اما دو نکته در رابطه با هر کدام از این روش‌ها همیشه صدق می‌کند. اولین اینکه، استفاده از این ابزارها می‌تواند بسیار زمانبر باشد و دومین نکته اینکه موفقیت در پیدا کردن رمز بیت لاکر در این ابزار تضمینی نیست.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *