نمایندگی ایسوس

آموزش فعال سازی و کار با بلوتوث لپ ‌تاپ ایسوس

بلوتوث لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 8 دقیقه

بلوتوث یک فناوری بی‌سیم است که به کمک آن می‌توان دستگاه‌هایی که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند را به لپ‌ تاپ متصل کرد. این امکان را فراهم می‌کند تا از موس، کیبورد، هندزفری، هدفون و سایر دستگاه‌های بلوتوثی بدون نیاز به سیم استفاده شود. برای اتصال دستگاه بلوتوثی به لپ ‌تاپ، ابتدا باید درایور بلوتوث را بر روی سیستم نصب کرده و بلوتوث لپ ‌تاپ را فعال کنید. سپس با دنبال کردن یک سری مراحل، دستگاه مورد نظر را از طریق بلوتوث به سیستم وصل می‌کنید. اگر نیاز به راهنمایی دقیق‌تر در مورد اتصال دستگاه بلوتوثی به لپ‌ تاپ دارید، می‌توانید ادامه متن را بخوانید تا مراحل و نحوه اتصال دقیق‌تر شرح داده شود.

مراحل نصب، فعال سازی و کار با بلوتوث لپ تاپ ایسوس

همانطور که اشاره کردیم برای کار با بلوتوث لپ تاپ ایسوس، اول از همه باید درایور بلوتوث بر روی لپ تاپ شما نصب باشد، سپس باید بلوتوث سیستم را فعال کنید و درنهایت دستگاه بلوتوثی موردنظرتان را به لپ تاپ متصل کنید. در ادامه شیوه انجام این مراحل را به شما آموزش می‌دهیم.

نصب درایور بلوتوث

با اینکه نصب درایور بلوتوث از مراحل مهمی است، اما این مرحله ممکن است بسته به سیستم عامل یا مدل لپ‌تاپ متفاوت باشد.

 1. “Device Manager” را در منوی استارت ویندوز سرچ کنید.
 2. سپس در پنجره دیوایس منیجر، بخش “Bluetooth Radio” را پیدا کنید که معمولاً در قسمت “Network Adapters” قرار دارد.
 3. در این مرحله، بررسی کنید که آیا درایور بلوتوث نصب شده یا خیر. اگر نصب نیست، ابتدا درایور بلوتوث را نصب کنید. پس از نصب موفقیت ‌آمیز درایور بلوتوث، می‌توانید به مرحله بعدی بروید که شامل فعال کردن بلوتوث و اتصال دستگاه‌های بلوتوثی به لپ ‌تاپ می‌باشد.

 

روشن کردن بلوتوث لپ تاپ ایسوس

 1. در جستجوی منوی استارت ویندوز، عبارت “Bluetooth” را جستجو کنید.
 2. پنجره “Bluetooth Settings” برای شما باز می‌شود. در این پنجره، بلوتوث را بر روی گزینه “On” قرار دهید تا فعال شود.

همچنین روش دیگری نیز برای روشن کردن بلوتوث در لپ ‌تاپ وجود دارد که شامل این مراحل است:

 1. به پایین صفحه، سمت راست به قسمت آیکون‌های تسکبار بروید.
 2. روی آیکون بلوتوث کلیک کنید تا آن را فعال کنید.
 1. اگر آیکون بلوتوث در تسکبار ویندوز مشاهده نمی‌کنید، می‌توانید آن را نمایش دهید:
 • کلمه “Bluetooth” را در قسمت جستجو منوی استارت سرچ کنید.
 • در پنجره “Bluetooth Settings”، گزینه “More Bluetooth Options” را انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده، گزینه “Show the Bluetooth icon in the notification area” را انتخاب نمایید.
 • در نهایت، بر روی گزینه “Apply” کلیک کنید.

با انجام این مراحل، آیکون بلوتوث در تسکبار ویندوز شما نمایش داده خواهد شد و می‌توانید از طریق آن بلوتوث لپ تاپ را فعال یا غیرفعال کنید.

تنظیمات بلوتوث لپ تاپ
تنظیمات بلوتوث لپ تاپ

 

یک دستگاه را به بلوتوث لپ تاپ ایسوس متصل کنید

بعد از اطمینان از نصب درایور بلوتوث و فعال کردن بلوتوث در لپ ‌تاپ ایسوس، می‌توانید دستگاه خود را به بلوتوث لپ ‌تاپ وصل کنید. مراحل زیر را برای اتصال دستگاه به بلوتوث لپ ‌تاپ دنبال کنید:

 1. دستگاه بلوتوثی که قصد دارید به لپ‌ تاپ متصل کنید را روشن کنید.
 2. از طریق کادر جستجو در منوی استارت ویندوز، عبارت “Bluetooth” را سرچ کنید تا صفحه تنظیمات بلوتوث برای شما باز شود.

در صفحه تنظیمات بلوتوث، گزینه “Add Bluetooth or other devices” را انتخاب کنید.

 1. منتظر بمانید تا سیستم نام دستگاه بلوتوثی که می‌خواهید به لپ‌تاپ وصل کنید را نمایش دهد. سپس روی آن کلیک کنید تا ارتباط بین لپ ‌تاپ و دستگاه مورد نظر از طریق بلوتوث برقرار شود.

با این مراحل، باید بتوانید دستگاه بلوتوثی را به لپ‌ تاپ ایسوس خود وصل کنید و از طریق بلوتوث ارتباط برقرار کنید.

 

سخت افزار بلوتوث برای کامپیوتر و لپ تاپ

اگر لپ تاپ یا کامپیوتر شما دارای قابلیت بلوتوث نبود، نگران نباشید. می‌توانید با خرید یک دانگل بلوتوث، سیستم خود را به یک دستگاه مجهز به بلوتوث تبدیل کنید و از مزایای این فناوری استفاده کنید. این دانگل‌ها به عنوان یک سخت ‌افزار جایگزین قابلیت بلوتوث را برای سیستم‌هایی که این قابلیت را ندارند فراهم می‌کنند.

با استفاده از دانگل بلوتوث، می‌توانید دستگاه‌های بی‌سیم خود را به سیستم خود متصل کنید و از امکانات بیشتری برخوردار شوید. این دانگل‌ها عموماً به صورت یک پورت USB در سیستم قرار می‌گیرند و با اتصال آن به سیستم، قابلیت بلوتوث به آن افزوده می‌شود. با این راهکار، می‌توانید از دستگاه‌های بلوتوثی خود، مانند ماوس‌ها، کیبوردها، هدفون‌ها و دیگر دستگاه‌های بی‌سیم، از طریق سخت ‌افزار بلوتوث به سیستم خود متصل کنید و از این فناوری بی‌سیم استفاده کنید.

دانگل بلوتوث
دانگل بلوتوث

 

مطمئن شدن از فعالیت بلوتوث روی ویندوز

مراحل رفع مشکل بلوتوث در لپ ‌تاپ ایسوس به شرح زیر است.

 1. ابتدا منوی استارت ویندوز را باز کنید.
 2. گزینه “تنظیمات” (Settings) را انتخاب کنید.
 3. سپس در این قسمت گزینه “Devices” را انتخای نمایید. در این بخش مطمئن شوید بلوتوث لپ تاپ روشن است.

این مراحل به منظور بررسی و فعال‌سازی بلوتوث در تنظیمات دستگاه ویندوز اجرا می‌شوند.

 

مطمئن شدن از کارکرد بلوتوث و فعال بودن آن

 1. بر روی منوی استارت ویندوز راست-کلیک کرده و سپس گزینه “Device Manager” را انتخاب کنید.
 2. در “Device Manager”، بررسی کنید که آیا گزینه Bluetooth در لیست دستگاه‌ها وجود دارد یا خیر.

نکته: اگر گزینه Bluetooth وجود نداشته باشد، این نشان دهنده‌ی عدم پشتیبانی لپ ‌تاپ از این قابلیت است. اما اگر این گزینه در لیست دیده می‌شود، می‌توانید مراحل بعدی را پیگیری کنید.

 1. روی نماد فلش کنار گزینه Bluetooth کلیک کنید.

اگر این گزینه غیرفعال شده باشد، روی نام مربوط به بلوتوث مثلاً Intel(R) Wireless Bluetooth(R) راست-کلیک کرده و گزینه “Enable device” را انتخاب کنید.

نکته: نام دقیق دستگاه بلوتوثی شما ممکن است بر اساس مدل لپ ‌تاپ متفاوت باشد.

با این مراحل، می‌توانید در Device Manager بررسی کنید که آیا بلوتوث شما فعال است یا خیر و در صورت غیرفعال بودن، آن را فعال کنید.

 

رفع مشکل بلوتوث لپ تاپ ایسوس

در رفع مشکلات بلوتوث لپ ‌تاپ ایسوس، ممکن است با مواردی روبرو شوید که باعث عدم اتصال یا عملکرد نادرست این فناوری می‌شود. اینگونه مسائل ممکن است ناشی از درایورهای نامناسب، تنظیمات اشتباه یا اختلالات سخت ‌افزاری باشند. برای رفع این نوع مشکلات، ابتدا باید از وجود درایورهای بلوتوث درست و به ‌روز مطمئن شوید، سپس تنظیمات سیستم را بررسی و اطمینان حاصل کنید که بلوتوث فعال است و به درستی کار می‌کند. همچنین، بررسی دقیق سخت ‌افزاری نیز از جمله چک کردن دستگاه‌های بلوتوث متصل و اطمینان از سلامت آن‌ها به روشن شدن این تکنولوژی کمک می‌کند. با این اقدامات، می‌توان به حل بسیاری از مشکلات مربوط به بلوتوث در لپ ‌تاپ ایسوس پی برد و عملکرد بهتری را فراهم کرد. در ادامه به بررسی برخی مشکلات لپ تاپ ایسوس می‌پردازیم.

 

بازیابی تنظیمات  BIOS

در این مرحله از راهنمای رفع مشکل بلوتوث لپ ‌تاپ ایسوس، می‌خواهیم تنظیمات بایوس سیستم را به حالت کارخانه‌ای یا به‌ طور دقیق‌تر ریست کنیم. برای این کار، ابتدا لپ تاپ خود را ری‌استارت کنید و در زمان بوت شدن، با استفاده از یکی از دکمه‌های معمول مانند F2، F3، F8، Delete یا دیگر دکمه‌هایی که بسته به مدل لپ ‌تاپ متفاوت است، وارد پیکربندی BIOS شوید. در این مرحله، دو نوع صفحه مشاهده می‌شود که یکی مربوط به بایوس‌های UEFI و دیگری بایوس‌های قدیمی است. مراحل کار با هر یک از این دو نوع بایوس به‌طور جداگانه توضیح داده شده است.

 

بازیابی تنظیمات BIOS در حالت UEFI

در حالت UEFI، می‌توانید آیتم‌ها را با استفاده از کلید جهتی، دکمه Enter کیبورد، تاچ‌پد یا ماوس انتخاب کنید.

 1. ابتدا کلید F9 را فشار داده یا با استفاده از ماوس روی گزینه Default کلیک کنید تا تنظیمات پیش ‌فرض بایوس انتخاب شود.
 2. سپس با فشار دادن کلید OK یا Enter، تنظیمات پیش‌ فرض بایوس بهینه ‌سازی شده و برای ذخیره ‌سازی این تغییرات، کلید F10 را فشار دهید یا با استفاده از ماوس گزینه Save & Exit را انتخاب کنید.
 3. با فشار دادن کلید OK یا Enter، اطمینان خود را از انجام این کار اعلام کنید. سپس پس از پایان عملیات بازیابی تنظیمات پیش ‌فرض بایوس، سیستم ری‌استارت شده و وارد ویندوز خواهد شد.

بازیابی تنظیمات BIOS در حالت قدیمی

در حالت بایوس قدیمی، برای انتخاب گزینه‌ها از کلیدهای جهتی و دکمه اینتر استفاده می‌شود.

 1. پس از ورود به محیط پیکربندی بایوس، ابتدا کلید F9 را فشار داده و با انتخاب گزینه YES و سپس زدن کلید Enter، موافقت خود را با بارگذاری تنظیمات پیش ‌فرض بایوس اعلام کنید.
 2. سپس کلید F10 را فشار دهید.
 3. با انتخاب گزینه YES و سپس زدن کلید Enter، قصد خروج از بایوس و ذخیره تنظیمات را اعلام کنید.

زمانی که تنظیمات بایوس ریست می‌شود، رایانه ری‌استارت می‌شود و وارد ویندوز می‌شود.

 

عیب‌یابی بلوتوث لپ تاپ از طریق MyASUS

بر روی لپ ‌تاپ ایسوس خود، در نوار جستجوی ویندوز عبارت MyASUS را وارد کرده و پس از نمایش نتیجه، روی Open کلیک کنید. اگر نتیجه‌ای برای این جستجو ظاهر نشد، این به معنی است که این برنامه روی سیستم شما نصب نشده است و باید آن را نصب کنید.

بلوتوث لپ تاپ
بلوتوث لپ تاپ
 1. در برنامه MyASUS، گزینه Customer Support را انتخاب کنید.
 2. در بخش System Diagnosis تیک گزینه Bluetooth را در قسمت Hardware diagnostic بزنید و سپس گزینه Hardware diagnostic را انتخاب کنید.

توجه: اگر هیچ زبانه عیب‌یابی سیستم در MyASUS دیده نمی‌شود، این به معنی این است که هیچ خطایی یافت نشده و اگر مشکل همچنان پابرجاست، باید از روش‌های دیگری برای عیب‌یابی بلوتوث لپ تاپ استفاده کنید.

 

نصب مجدد دستگاه بلوتوثی

به بخش جستجوی ویندوز بروید و عبارت devicemngr را وارد کنید تا Device Manager باز شود. در این صفحه، دستگاه بلوتوثی خود را پیدا کنید و روی آن راست کلیک کرده و گزینه Uninstall را انتخاب کنید. ویندوز از شما تأیید لغو نصب درخواست خواهد کرد، پس روی Uninstall کلیک کنید. پس از تأیید و لغو نصب درایور، رایانه خود را ری‌استارت کنید. ویندوز به طور خودکار سعی می‌کند درایور جدید را نصب کند. اگر این کار به صورت خودکار انجام نشد، می‌توانید به وب ‌سایت رسمی ایسوس مراجعه کرده و درایور بلوتوث لپ ‌تاپ را دانلود و دستی نصب کنید.

 

بررسی اجرای سرویس بلوتوث

به نوار جستجوی ویندوز بروید و عبارت services.msc را وارد کنید تا برنامه Services باز شود. سپس گزینه Bluetooth Support Service  را پیدا کنید. اگر سرویس غیرفعال است، روی آن راست کلیک کنید و گزینه Start را انتخاب کنید تا فعال شود. اگر سرویس فعال است، روی آن راست کلیک کنید و گزینه Restart را انتخاب نمایید تا سرویس دوباره راه ‌اندازی شود. پس از این عملیات، لازم است که رایانه‌تان را ری‌استارت کنید تا تغییرات اعمال شده به درستی اعمال شود.

 

تغییر گزینه‌های Power Saving

بخش Device Manager را مطابق مراحلی که قبلاً توضیح داده شده است باز کنید. پس از باز شدن Device Manager، دستگاه بلوتوثی خود را پیدا کرده و روی آن دابل کلیک کنید. زمانی که پنجره Properties باز شد، به قسمت Power Management بروید و گزینه Allow the computer to turn off this device to save power را تیک بزنید. بعد از انجام این مراحل روی گزینه OK کلیک کنید تا تغییراتی که انجام دادید ذخیره شوند. بطور معمول، اگرچه ممکن است به نظر برسد بخش Power Saving ربطی به بلوتوث نداشته باشد، اما در عمل ممکن است باعث غیرفعال شدن آن شده باشد. این تغییرات ممکن است مشکل بلوتوث لپ ‌تاپ شما را رفع کند.

 

اجرای ابزار عیب‌یابی ویندوز 10

به بخش “تنظیمات” (Settings) در ویندوز خود بروید. در صفحه تنظیمات، به بخش “Updates & Security” بروید و سپس به قسمت “Troubleshoot” مراجعه کنید. گزینه Bluetooth را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه “Run the Troubleshooter” یا “اجرای عیب‌ یابی” کلیک کنید. دستورالعمل‌هایی که روی صفحه نمایش داده می‌شود را دنبال کنید تا این فرایند عیب ‌یابی به پایان برسد. پس از اتمام عیب ‌یابی، رایانه خود را ری‌استارت کنید تا تغییرات اعمال شده فعال شود.

 

مشکل عدم نمایش آیکون بلوتوث در تسک‌بار

مشکل بلوتوث لپ تاپ ایسوس، هرچند مستقیماً به کارکرد دستگاه بلوتوثی شما مرتبط نیست، اما از آنجایی که این مشکل برای افراد زیادی پیش می‌آید، مراحل رفع آن را در اینجا شرح می‌دهیم.

برای حل مشکل عدم نمایش آیکون  Bluetooth، عبارت Bluetooth and other devices settings را در نوار جستجوی ویندوز وارد کنید و گزینه Open را انتخاب کنید. در ناحیه اعلان‌های تسک‌بار، کارهای زیر را انجام دهید: ابتدا کارکرد بلوتوث را روشن کنید  و سپس گزینه More Bluetooth options را انتخاب کنید.

نکته: اگر گزینه Show the Bluetooth icon in the notification area را فعال کنید  و سپس OK را انتخاب کنید، آیکون بلوتوث لپ تاپ در تسک‌بار ویندوز ظاهر می‌شود.

 

سخن پایانی

امیدوارم موارد مطرح شده در این مقاله برای رفع مشکل بلوتوث لپ تاپ ایسوس مورد توجه شما قرار گرفته و موجب رفع مشکل بلوتوث لپ تاپ شما شده باشد. اما اگر مشکل همچنان پابرجا بود و با استفاده از همه نکات و راهنمایی‌های ذکر شده نتوانستید مشکل بلوتوث در لپ تاپ ایسوس خود را برطرف کنید، بهتر است لپ تاپ خود را به تعمیرکاران ماهر و مجرب در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس بسپارید.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *