نمایندگی ایسوس

رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ

رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ. معمولاً از کار افتادن و روشن نشدن فن لپ تاپ می تواند؛ آسیب های پرهزینه ای به سیستم بزند. همانطور که می دانید لپ ‌تاپ قطعه ای است؛ که قابلیت نگهداری دمای سیستم را در زمان مناسب دارد. همچنین فن ها قادرهستند؛ سرعت چرخش خود را نسبت به دمای داخل سیستم تغییر دهند. همچنین راه کارهایی برای رفع این مشکل فن لپ تاپ ارائه خواهیم داد.

دلایل

متوقف شدن فن، علت های مختلفی دارد؛ در این بخش به برخی از علت های احتمالی از کار افتادن قطعه می پردازیم و آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱. گزارش های نادرست BIOS

مادربرد های ATX بر سرعت فن CPU در تنظیمات Blos نظارت می کنند. پس دیگر لازم نیست کامپیوترشما باز شود. بنابراین می ‌توان هنگام چک کردن سیستم سرعت فن CPU را تنظیم کنید. گاهی ممکن است Blox قادر به کنترل و تنظیم دما یا سرعتCPU نباشد؛ به همین دلیل شاید احتمال بدهید که فن CPUاز کار افتاده یا خراب شده است.

۲. نصب نادرست فن سی پی یو

همانطور که می دانید سی پی یو روی مادربرد نصب شده؛ و فن سی پی یو را روی Blosنصب می کنند. هنگامی که فن CPUدرست نصب نشودباعث متوقف شدن آن می شود.

۳. گرد وغبار

گرد و غبار اطراف قطعات سیستم و فن سی پی یو باعث کاهش سرعت آن می شود؛ و ممکن است متوقف شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل باید فن سی پی یو را تمیز نگه دارید؛ تا عملکرد مناسب داشته باشد.

۴. گیر کردن جسم خارجی به پرده های فن سی پی یو

اگر فن سی پی یو از کار افتاد احتمالاً جسم خارجی مانند؛ سیم به آن گیر کرده و باعث از کار افتادن فن سی پی یو شود.

۵. خرابی فن سی پی یو

اگر زمانی که صدای عجیب از کامپیوتر شنیده می شود. بعد از روشن شدن آن یا بعد از بوت کردن سیستم فن ها از کار افتاده و دیگراز آن صدایی به گوش نرسد. می توانید از خراب شدن فن سی ‌پی‌ یو مطمئن شوید.

مشکل از کار افتادن فن سی پی یو

برای رفع مشکل کار نکردن فن سی پی یو راه کارها و روش‌هایی را در این بخش ارائه خواهیم داد:

۱.  بررسی اتصال فن سی پی ید به مادربرد

در کیس را باز کنید و از متصل بودن فن به سی پی یو اطمینان حاصل کنید.

۲. نصب مجدد پردازنده

زمانی که سی پی یو به درستی روی مادربرد نصب نشده باشد؛ سی پی یو به صورت عادی کار نمی کند. برای نصب مجدد آن باید کیس کامپیوتر باز شود برای بررسی اتصال مادربرد؛ سپس فن سی پی یو را مجددا نصب کنید.

۳. تمیز کردن کثیفی و گردو غبار سی پی یو

برای این منظور در مرحله اول باید سیستم را خاموش کرده  و کیس را باز کنیدو آن را تمیز کنید. بعد از آن بلبرینگ فن سی پی یو را روغن کاری کرده و یا از اسپری تمیزکننده استفاده کنید.

۴. بارگزاری مجدد سی پی یو

برای عملکرد مناسب آن بهتر است دستگاه را روغن کاری کنید. استفاده طولانی مدت از فن cpu به مرور زمان باعث از کار افتادن آن می ‌شود.

۵. تعویض فن سی پی یو

بنابراین به دلیل این که سیستم خنک کننده کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برای عملکرد صحیح فن سی پی یو باید در صورت بروز مشکل و اسیب دیدگی آن را تعویض کنید.

۶. ریست کردن تنظیمات Blod

با توجه به اینکه blos  فن سی پی یو شما کنترل خواهد شد. برای تنظیم مجدد Blos لازم است از تنظیمات نادرست آن را پاک کنید. برای تنظیم صحیح آن باید موارد زیر را انجام دهید:

  • کامپیوتر خود را خاموش کنید.
  • دکمه پاور را فشار دهید و بلافاصله کلید f۲ را فشار بدهید.
  • برای تنظیم مجدد کلید f۲ یا دکمه پیش فرض را فشار دهید.
  • کلید F10 یا ESC را فشار داده بنابراین گزینه save and Exit را انتخاب کنید. درنهایت دکمه Enter را فشار دهید؛ و صبر کنید تا سیستم راه اندازی شود. بعد از آن فعالیت فن سی پی یو را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه کار کردن

در اصل این قطعه فرایند خنک سازی با خارج کردن هوای گرم ازسیستم را انجام می ‌دهد. فن ها  قادر نیستند؛ این کار را به تنهایی انجام دهند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی مشکلاتی که باعث از کار افتادگی این قطعه خواهد شد پرداختیم. همچنین با ارائه راه کارهای مناسب به شما کمک می کنیم. البته لازم است مراقبت های لازم را انجام دهید تا لپ تاپ شما دچار آسیب دیدگی نشود.

ایسوس توتال مرکز تعمیرات تخصصی در تهران می باشد و خدماتی همچون تعمیر آل این وان ایسوس ، تعمیر لپ تاپ ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر سرور ایسوس و ..را به  صورت تخصصی انجام می دهد . برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
2.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *