نمایندگی ایسوس

رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ

رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب ۴ دقیقه
خانه » وبلاگ » رفع مشکل از کار افتادن وکار نکردن فن لپ تاپ

معمولاً از کار افتادن و روشن نشدن فن لپ تاپ می تواند؛ آسیب های پرهزینه ای به لپ تاپ بزند. همانطور که می دانید لپ ‌تاپ قطعه ای است؛ که قابلیت نگهداری دمای سیستم را در زمان مناسب دارد. همچنین فن ها قادرهستند؛ سرعت چرخش خود را نسبت به دمای داخل سیستم تغییر دهند. دراین بخش به علت هایی که باعث ازکار افتادن فن لپ تاپ می شوند اشاره میکنیم. همچنین راه کارهایی برای رفع این مشکل ارائه خواهیم داد.

فهرست مطالب

دلایل ازکار افتادن فن لپ تاپ

متوقف شدن فن، علت های مختلفی دارد؛ در این بخش به برخی از علت های احتمالی از کار افتادن فن لپ تاپ می پردازیم و آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱. گزارش های نادرست BIOS

مادربرد های ATX بر سرعت فن CPU در تنظیمات Blos نظارت می کنند. پس دیگر لازم نیست کامپیوترشما باز شود. بنابراین می ‌توان هنگام چک کردن سیستم سرعت فن CPU را تنظیم کنید. گاهی ممکن است Blox قادر به کنترل و تنظیم دما یا سرعتCPU نباشد؛ به همین دلیل شاید احتمال بدهید که فن CPUاز کار افتاده یا خراب شده است.

۲. نصب نادرست فن سی پی یو

همانطور که می دانید سی پی یو روی مادربرد نصب شده؛ و فن سی پی یو را روی Blosنصب می کنند. هنگامی که فن CPUدرست نصب نشودباعث متوقف شدن آن می شود.

۳. گرد وغبار

گرد و غبار اطراف قطعات سیستم و فن سی پی یو باعث کاهش سرعت آن می شود؛ و ممکن است متوقف شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل باید فن سی پی یو را تمیز نگه دارید؛ تا عملکرد مناسب داشته باشد.

۴. گیر کردن جسم خارجی به پرده های فن سی پی یو

اگر فن سی پی یو از کار افتاد احتمالاً جسم خارجی مانند؛ سیم به آن گیر کرده و باعث از کار افتادن فن سی پی یو شود.

۵. خرابی فن سی پی یو

فن سی پی ‌یو ممکن است؛ بعد از مدتی دچار مشکل شده و خراب شود زمانی که فن سی ‌پی ‌یو خراب شده باشد؛ کار آن متوقف می‌شود. بنابراین زمانی که صدای عجیب از کامپیوتر شنیده می شود. بعد از روشن شدن آن یا بعد از بوت کردن سیستم فن ها از کار افتاده و دیگراز آن صدایی به گوش نرسد؛ می توانید از خراب شدن فن سی ‌پی‌ یو مطمئن شوید.

مشکل از کار افتادن فن سی پی یو

روش های رفع مشکل از کار افتادن فن سی پی یو

برای رفع مشکل کار نکردن فن سی پی یو راه کارها و روش‌هایی را در این بخش ارائه خواهیم داد:

۱.  بررسی اتصال فن سی پی ید به مادربرد

هنگامی که گزارش از کار افتادن فن سی پی یو را دریافت می کنید. باید کیس کامپیوتر را باز کنید ؛ توجه کنید که فن سی پی یو به مادربرد وصل شده یا نه؛  در غیر این صورت اتصال صحیح را برقرار کنید.

۲. نصب مجدد پردازنده

زمانی که سی پی یو به درستی روی مادربرد نصب نشده باشد؛ سی پی یو به صورت عادی کار نمی کند. برای نصب مجدد آن باید کیس کامپیوتر باز شود برای بررسی اتصال مادربرد؛ سپس فن سی پی یو را مجددا نصب کنید.

۳. تمیز کردن کثیفی و گردو غبار سی پی یو

برای این منظور در مرحله اول باید سیستم را خاموش کرده  و کیس را باز کنید. سپس با استفاده از یک برس کوچک باید گرد و غبار یا هر چیزی که باعث کثیف شدن فن شده باشد را تمیز کنید. بعد از آن بلبرینگ فن سی پی یو را روغن کاری کنید. همچنین می توانید با استفاده از اسپری هوای فشرده آن را به طور کامل تمیز کنید.

۴. بارگزاری مجدد سی پی یو

زمانی که فن سی‌ پی‌ یو از کار افتاده باشد. برای عملکرد مناسب آن بهتر است دستگاه را روغن کاری کنید. استفاده طولانی مدت از فن cpu به مرور زمان باعث خرابی و از کار افتادن آن می ‌شود.

۵. تعویض فن سی پی یو

برای جلوگیری از بوت شدن کامپیوتر باید زمانی که تشخیص دادید؛ که فن سی ‌پی ‌یو آسیب دیده است می ‌توانید آن را جایگزین کنید. بنابراین به دلیل این که سیستم خنک کننده کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برای عملکرد صحیح فن سی پی یو باید در صورت بروز مشکل و اسیب دیدگی آن را تعویض کنید.

۶. ریست کردن تنظیمات Blod

با توجه به اینکه blos  فن سی پی یو شما کنترل خواهد شد. برای تنظیم مجدد Blos لازم است از تنظیمات نادرست آن را پاک کنید. برای تنظیم صحیح آن باید موارد زیر را انجام دهید:

  • کامپیوتر خود را خاموش کنید.
  • دکمه پاور را فشار دهید و بلافاصله کلید f۲ را فشار داده تا وارد blos شوید.
  • برای تنظیم مجدد کلید f۲ یا دکمه پیش فرض به منظور وارد شدن به صفحه Bols در نظر گرفته اند را فشار دهید.
  • دکمه F10 یا  ESC را فشار داده و گزینه save and Exit را انتخاب کنید. درنهایت دکمه Enter را فشار دهید؛ و صبر کنید تا سیستم راه اندازی شود. بعد از آن فعالیت فن سی پی یو را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه کار کردن فن لپ تاپ

هدف استفاده از فن لپ تاپ خنک کردن سیستم؛ با کشیدن هوای سرد از بیرون به داخل اجزای رایانه به خصوص سی پی یو می باشد. البته فن لپ تاپ فرایند خنک سازی با خارج کردن هوای گرم ازسیستم را انجام می ‌دهد. فن ها  قادر نیستند؛ این کار را به تنهایی انجام دهند. بنابراین بدون لوله ها و دریچه های هوا لپ تاپ به سختی هوا را به جریان در آورده و آن را از دستگاه خارج خواهد کرد.

جمع بندی

از کار افتادن فن سی پی یو از شایع ترین مشکلاتی است؛ که احتمال دارد برای لپ‌ تاپ شما رخ دهد. در این مطلب به بررسی مشکلاتی که باعث از کار افتادگی فن سی پی یو لپ تاپ خواهد شد پرداختیم. همچنین با ارائه راه کارهای مناسب به شما کمک می کنیم. البته لازم است مراقبت های لازم را انجام دهید تا لپ تاپ شما دچار آسیب دیدگی نشود.

ایسوس توتال مرکز تعمیرات تخصصی در تهران می باشد و خدماتی همچون تعمیر آل این وان ایسوس ، تعمیر لپ تاپ ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر سرور ایسوس و ..را به  صورت تخصصی انجام می دهد . برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *