نمایندگی ایسوس

آموزش فعال کردن بوت امن یا Secure Boot در ویندوز 11

Secure Boot
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

اگر در حین نصب برخی بازی‌های پرطرفدار مانند FIFA23 و یا نصب برنامه‌های کاربردی در لپ تاپ‌ های گیمینگ ایسوس با خطای جدیدی در ویندوز 11 مواجه شدید‌ و اجازه نصب به شما داده نشد، ممکن است دلیل آن، فنی بوده و بخش بوت امن (secure boot) در ویندوز 11 غیر فعال بوده باشد. در این مقاله تصمیم گرفتیم راهکار حل این مشکل یعنی فعال کردن بوت امن در ویندوز 11 را یاد بگیریم.

 

چگونه می‌توان تشخیص داد که Secure Boot قبلاً فعال شده است یا خیر؟

فعال کردن Secure Boot کار پیچیده‌ای نیست؛ اما برای صرفه جویی در زمان بهتر است اول بررسی نمایید که آیا از قبل این قابلیت فعال شده است یا خیر. برای تشخیص اینکه آیا secure boot فعال است یا خیر، طبق مراحل زیر باید پیش بروید:

مرحله اول: در نوار جستجو پایین صفحه System Information را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید تا پنجره پاپ آپ System Information نشان داده شود.

مرحله دوم: در پایین این پنجره پاپ آپ، در کادر کنار Find what، secure Boot را تایپ کرده و سپس دکمه Enter را بزنید.

مرحله سوم: اگر بوت امن در سیستم شما فعال باشد، در کنار ورودی Secure Boot گزینه On و اگر غیرفعال باشد، گزینه Off را مشاهده می‌کنید.

پس از کامل شدن این مراحل، می‌توانید متوجه شوید که آیا بوت امن از قبل فعال شده یا غیر فعال است.

 

Secure Boot
Secure Boot

 

چگونه ابزار Secure Boot را در ویندوز 11 فعال کنیم؟

اگر پس از انجام مراحل ذکرشده، متوجه شدید که Secure Boot در لپ تاپ ایسوس شما فعال نیست، مهم است که آن را  سریعا روشن کنید. برای فعال کردن این ابزار امنیتی، باید به Bios لپ تاپ خود بروید. بایوس لپ تاپ شما امکان دارد به علت متفاوت بودن مادربردها با دیگران متفاوت به نظر برسد؛ اما بسیاری از گزینه‌های منو و کارکردهای اساسی یکسان هستند؛ برای فعال کردن بوت امن در ویندوز 11، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: روی دکمه Start در پایین صفحه کلیک کنید. در حالی که کلید Shift را نگه داشته‌اید، دکمه power را در سمت راست، پایین منو کلیک کرده و گزینه Restart را بزنید.

مرحله دوم: زمانی که لپ تاپ شما مجددا راه‌اندازی می‌شود، به قسمت Troubleshoot بروید.

مرحله سوم: روی گزینه Advanced Options کلیک کنید.

مرحله چهارم: روی UEFI Firmware Settings کلیک کرده و زمانی که از شما خواسته شد، سیستم خود را ری استارت کنید.

مرحله پنجم: برای اینکه گزینه Secure Boot را در بایوس سیستم خود پیدا کنید، می‌توانید از طریق یک تب که Boot یا Security نام دارد، آن را مشاهده کنید.

مرحله ششم: وقتی گزینه بوت امن را پیدا کردید، می‌توانید از منوی کشویی کنار آن استفاده نمایید و آن را از Disabled به Enabled تغییر دهید.

مرحله هفتم: دکمه F10 را بزنید و وقتی از شما خواسته شد، روی گزینه Yes کلیک کنید.

اگر زمانی به غیرفعال کردن Secure Boot نیازی بود، می‌توانید مراحل ذکر شده را دنبال کرده و به سادگی، گزینه منوی کشویی را به حالت Disabled بازگردانید.

 

جمع‌ بندی

بوت امن، یکی از ویژگی‌های مهم UEFI (رابط توسعه‌پذیر سیستم‌عامل) به شمار می‌رود. به طور ساده، این ویژگی به معنای محافظت از کامپیوتر یا لپ تاپ در هنگام راه‌اندازی سیستم‌ عامل است. زمانی که سیستم را روشن می‌کنید، ابزار بوت امن فعال می‌شود و سعی می‌کند جلوی برنامه‌های مخرب در هنگام بوت سیستم‌عامل را بگیرد؛ به طور خلاصه، اصلی‌ترین وظیفه Secure Boot ارائه امنیت هنگام راه‌اندازی سیستم‌عامل است.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *