وبلاگ

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ چیست
دسته بندی:

فهرست مطالب

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ چیست

وقتی لپ تاپ شما بدون هشدار و ناگهانی شروع به خاموش شدن می کند می تواند بسیار نگران کننده باشد. اما لازم نیست وحشت کنید. در بیشتر موارد، لپ تاپ شما مشکلی ندارد و نیاز به تعمیر لپ تاپ ایسوس شما نیست. وقتی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را تجربه می کنید، کمی به لپ تاپ خود استراحت دهید. پس از چند دقیقه، می توانید مشکل را با استفاده از یکی از نکات علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ با باتری ، بدون باتری و یا هنگام بازی حل کنید .

 

چرا لپ تاپ ناگهانی خاموش می شود

برای پاسخ به این سوال که مشکل لپ تاپ چه می تواند باشد می توانید از موارد گفته شده کمک بگیرید .

 

  1. گرم شدن بیش از حد

گرم شدن بیش از حد یکی از بزرگترین عوامل مشکلات خاموش شدن لپ تاپ است. این می تواند به دلیل جمع شدن گرد و غبار در نزدیکی فن، اورکلاک پردازنده یا زمانی که شما به طور تصادفی لپ تاپ خود را در نزدیکی سطح مرطوب قرار داده اید، باشد.

برای اینکه بدانید لپ تاپ شما چقدر داغ است، انگشتان خود را دور لبه های آن بچرخانید تا بتوانید دریچه های خروجی را پیدا کنید. اگر آنها گرم هستند، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چون این گرم شدن کاملا طبیعی است.

با این حال، اگر این دریچه های هوای لپ تاپ بیش از گرم شده باشند و در واقع داغ باشد، باید به بررسی علت داغ شدن لپ تاپ پرداخت. شما باید بلافاصله لپ تاپ خود را خاموش کرده و آن را از کابل شارژ جدا کنید.

لپ تاپ را به سمت پایین بچرخانید و فن CPU را پیدا کنید. معمولاً می توانید تجمع گرد و غبار را در این منطقه مشاهده کنید که باید برداشته شود.

پیچ ها را باز کنید. با جدا کردن آرام پین اتصال کوچک که آن را به بقیه دستگاه متصل می کند، فن را جدا کنید. می توانید آن را با استفاده از یک پارچه یا بهتر است از با یک برس مخصوص لپ تاپ تمیز کنید.

این ابزارهای مفید کاملاً طراحی شده اند تا گرد و غبار هر دستگاهی را که دارای سوراخ های کوچک هستند، جذب کنند. حتی لازم نیست هر بار که می خواهید دستگاه خود را تمیز کنید، قسمت پایینی لپ تاپ خود را باز کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و مشکلات آینده دستگاه می گردد. با استفاده از جاروبرقی های کوچک مخصوص لپ تاپ می توان به تمیز کردن آن پرداخت .

یکی دیگر از دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، هیت سینک است که در صورت آسیب دیدگی باید تعویض شود. همچنین، مطمئن شوید که کامپیوتر خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداده اید. اگر صدای فن لپ تاپ شما خیلی زیاد است، این یک علامت هشدار است که نباید نادیده گرفته شود.

 

  1. مشکل باتری باتری

مشکل باتری یکی دیگر از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ است. این مشکل معمولاً بعد از عمر طولانی لپ تاپ ها یا شارژ زیاد رخ می دهد. اگر لپ تاپ شما به طور ناگهانی خاموش می شود، باتری خود را بررسی کنید که خوب کار می کند یا خیر. اگر باتری به درستی کار نکند، باید باتری جدیدی بخرید. اطمینان حاصل کنید که باتری لپ تاپ دارای آمپر مناسب لپ تاپ باشد، در غیر این صورت ممکن است لپ تاپ شما هنگام کار دچار مشکل شود.

 

  1. خرابی سخت افزار

این یک مشکل رایج نیست، اما در صورت بروز شما نمی توانید این مشکل را به تنهایی حل کنید. اگر مطمئن هستید که همه قسمت های لپ تاپ شما خوب کار می کند، اما لپ تاپ شما دچار ناگهانی خاموش شدن می شود، باید لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه مورد اطمینان و حرفه ای بسپارید تا مشکلات آن را بررسی کنند. اطمینان حاصل کنید که مرکز خدمات لپ تاپ، تخصص کافی برای بررسی و تعمیر لپ تاپ شما را دارد. زیرا اکثر مردم تخصص کافی در زمینه تعمیر سخت افزار لپ تاپ را ندارند.

 

  1. ویروس کامپیوتری

این رایج ترین مشکلی است که تقریباً در هر رایانه ای وجود دارد. ویروس برای لپ تاپ ها بسیار دردسرساز است و تقریباً همه چیز را در لپ تاپ شما خراب می کند. با نصب نرم افزار آنتی ویروس می توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید. اگر هنوز مشکل ویروس در رایانه شما وجود دارد، باید لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه مورد اطمینان و حرفه ای بسپارید تا مشکلات آن را بررسی کنند.

علت خاموش شدن لپ تاپ

  1. مشکل رم

اکثر لپ تاپ ها یا به دلیل مشکل خرابی رم کار خود را متوقف می کنند و به طور ناگهانی خاموش می شوند. این مشکل عموماً زمانی اتفاق می افتد که رم لپ تاپ از کار کردن متوقف می شود، یا به دلیل جابجایی رم شما اتفاق می افتد. برای حل این مشکل، لپ تاپ را از برق بکشید، به رم لپ تاپ دسترسی پیدا کنید و آن را تمیز کنید. اگر مشکل شما با این کار رفع نشد، حتما باید لپ تاپ خود را نزد یک متخصص و تعمیرکار حرفه ای لپ تاپ ببرید.

 

  1. خرابی شارژر یا منبع تغذیه

یکی دیگر از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ها منبع تغذیه معیوب است. این خطرناک ترین مشکل است زیرا می تواند مشکلات جدی را برای لپ تاپ شما ایجاد کند و حتی ممکن است کاملا لپ تاپ شما را از کار بیاندازد. در گام اول بررسی کنید که آیا منبع تغذیه شما مشکل دارد یا خیر. اگر مشکل از منبع تغذیه بود، توصیه می شود که منبع تغذیه خود را در اسرع وقت تغییر دهید. اگر مطمئن نیستید که مشکل منبع تغذیه است یا خیر، بهترین راه آزمایش آن این می باشد که یک شارژر جایگزین مانند شارژر خود را پیدا کنید و از آن استفاده کنید، اگر لپ تاپ شما شارژ شد مشکل از منبع تغذیه شما می باشد

 

  1. وجود گرد و غبار در لپ تاپ

شکی نیست که تمیز بودن و عدم وجود گرد و غبار در لپ تاپ ها بسیار مهم است زیرا بر پردازش لپ تاپ ها تأثیر زیادی می گذارد. با عدم رسیدگی و تمیز کردن لپ تاپ مشکلات بزرگی به وجود می آید. شایع ترین مشکلات گرم شدن بیش از حد، خاموش شدن ناگهانی و کند شدن پردازش است. بنابراین، سرویس دهی منظم لپ تاپ از گرد و غبار برای پردازش سریع الزامی است. هیچ راه دیگری برای حل این مسئله وجود ندارد.

برای انجام این کار لپ تاپ خود را به مراکز خدمات شناخته شده یا تعمیرگاه لپ تاپ ببرید و بخواهید آن را به درستی تمیز کنند. یا اگر لپ تاپ تحت ضمانت نیست با برداشتن درپوش و تمیز کردن گرد و غبار با برس یا وکیوم مخصوص لپ تاپ می توانید خودتان این کار را انجام دهید.

 

  1. تعویض ویندوز

یک سوال مهم دیگر که اغلب در ذهن ایجاد می شود این است که اگر همه دلایل فوق با شکست مواجه شد، چه باید کرد؟ یک راه حل ساده برای مشکل شما وجود دارد. یعنی به سادگی می توانید ویندوز خود را مجدداً نصب کنید. با تعویض ویندوز همه ویروس ها را از رایانه شما حذف کرده و پردازش رایانه شما را سریعتر و روانتر می کند .

 

راه حل نهایی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

ممکن است که تمامی موارد بالا را چک کرده باشید و تمام نکات و دستورات را به کار برده باشید اما مشکل شما حل نشده باشد. اگر شما هم همین مشکل را با لپ تاپ خود دارید، توصیه می شود که لپ تاپ خود را به یک مرکز خدمات تخصصی لپ تاپ بدهید تا آن ها با توجه به تخصص و تجربه ای که دارند، نسبت به تعمیر لپ تاپ بپردازند. راه حل دیگری برای آن مشکل وجود ندارد. این تنها کاری است که می توانید انجام دهید اگر لپ تاپ شما به طور ناگهانی و بدون هشدار خاموش شود.

در این مقاله به بررسی برخی از دلایل متداول خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و راه حل های آنها بحث کردیم. این مقاله می تواند به شما در حل مشکلات خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ها کمک زیادی کند. راه حل های ذکر شده بهترین و ساده ترین راه ها برای حل این مشکلات هستند .

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تجهیزات شبکه ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد .برای اطلاعات بیشتر و هزینه تعمیر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
سبد خرید