نمایندگی ایسوس

11  روش برای افزایش فضای خالی درایو C در ویندوز 11

فضای خالی درایو c
زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

هنگامی که با کندی سرعت در گوشی و کامپیوتر مواجه شدید، اولین کاری که به ذهنتان می رسد انجام دهید، این است که کمی حافظه سیستم یا گوشی را سبک کنید. هر چقدر که هارد سیستم یا سرور شما سبک تر باشد، به همان میزان هم سرعت بیشتری را تجربه می‌کنید. تفاوتی ندارد که نسخه ویندوز شما جدید باشد یا قدیمی، در هر صورت این موضوع برایش صدق می کند، حتی اگر سیستم شما دارای ویندوز ۱۱ باشد. گاهی شما با پرشدن هارد و کند شدن سرعت سیستم رو به رو می شوید، اما نمی خواهید فایل هایتان را پاک کنید. یکی از روش های افزایش سرعت سیستم این است که آن را سبک تر کنید و پاکسازی نمایید. برای سبک کردن نیازی نیست که فایل های اصلی که به آن‌ها نیاز دارید را پاک کنید، بلکه کافیست روش های ذکر شده در این مقاله را به کار بگیرید تا فضای داخلی درایو c را افزایش دهید. روش‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن ها، می توانید هاردتان را پاکسازی کنید که ما در اینجا 11 روش کاربردی برای پاکسازی ویندوز ۱۱ را آموزش می‌دهیم.

برنامه Disk Cleanup در ویندوز 11

ویندوز 11 و 10، یک ابزار داخلی به نام پاکسازی دیسک دارد که این امکان را به شما می‌دهد از شر فایل‌های موقت خلاص شوید. استفاده از آن بسیار راحت است؛ در ادامه، نحوه کار با این برنامه را به شما توضیح می‌دهیم:

برنامه Disk Cleanup را اجرا کنید. با استفاده از جستجوی ویندوز می‌توانید آن را پیدا کنید.

دسته‌ بندی‌های فایل را تغییر دهید. به جز مواردی که می‌خواهید آن‌ها را نگه دارید. سپس گزینه‌های Ok و Delete Files را انتخاب کنید.

برنامه Disk Cleanup را دوباره راه‌اندازی کنید و گزینه Clean up system files را انتخاب کنید.

انواع فایل‌ها در اینجا بررسی می‌شوند. دکمه OK را انتخاب کنید و زمانی که از شما خواسته شد دکمه Delete Files را بزنید.

این روش شاید نتواند فضای زیادی را برای شما خالی کند؛ اما استفاده از آن کمک خوبی برای بعضی از سیستم‌ها است.

استفاده از منوی تنظیمات ذخیره ‌سازی ویندوز 11

اگر بر روی سیستم شما ویندوز 11 نصب است، یک منوی تنظیمات ذخیره‌ سازی در ویندوز وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چه مقدار از فضای سیستم را برای انواع مختلف فایل‌ها استفاده کرده‌اید. این ابزار، تمام اپلیکیشن‌ها، اسناد، عکس‌ها و حتی فایل‌های دانلود را به شما نشان می‌دهد.

به تنظیمات و سپس به Storage بروید. اطمینان حاصل کنید که گزینه Storage Sense روشن باشد. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا با حذف کردن برخی از فایل‌های موقت برای شما، فضای دیسک به شکل روزانه خالی شود.

گزینه Cleanup recommendations را انتخاب کنید.

به نکات گفته شده در زیر فایل‌های موقت و فایل‌های بزرگ یا فایل های استفاده نشده نگاه بیندازید و برنامه‌های غیر ضروری را پاک کنید.

 

فضای خالی درایو c
فضای خالی درایو c

 

پاک کردن فایل‌های بزرگ در  File Explorer

حتی منوی تنظیمات ذخیره‌ سازی نیز نمی‌تواند تمام فایل‌های بزرگی را که در درایو خود دارید، بیابید. File Explorer می‌تواند بر اساس اندازه، تمام فایل‌های موجود را، مشخص کرده و با تمرکز بهتری آن‌ها را پیدا کنید.

 با زدن کلیدهای  Windows + E، می‌توانید فایل اکسپلورر را اجرا کنید.

به This PC بروید.

Gigantic  را در کادر جستجو وارد کنید. دقت کنید که حرف «G» باید به شکل بزرگ نوشته شود، در غیر این صورت کار نخواهد کرد. با انجام این کار، فایل‌هایی که بیشتر از 4 گیگابایت حجم دارند، جستجو می‌شوند.

دوباره به کادر جستجو بروید و این کار را مجددا انجام دهید. گزینه Huge فایل‌هایی با حجم 1 تا 4 گیگابایت را نشان می‌دهد. با انجام این کار، تمام فایل های با این حجم پیدا می‌شوند؛ می‌توانید فقط فایل‌های مورد نظر را حذف کنید. ممکن است چندین دقیقه زمان ببرد تا برنامه جستجوی خود را در کل درایو کامل کند.

پیدا کردن لیست‌های بزرگ با  WinDirStat

اگر با یک پوشه پر از فایل‌های کوچک همراه هستید که فضای زیادی را پر کرده‌اند، WinDirStat، یک ابزار کاملا رایگان است که می‌تواند کار پاکسازی را برای شما انجام دهد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا اندازه هر پوشه در درایو خود را ببینید و بتوانید آن‌هایی را که فضای آزاد زیادی از شما گرفته‌اند، بیابید.

اپلیکیشن WinDirStat را دانلود و نصب کنید. سپس برنامه را اجرا کنید.

چیزی حدود پنج دقیقه زمان میبرد تا این اپلیکیشن وظیفه خود را برای اسکن کردن همه لیست‌های موجود در یک فضای هارد SSD (اس اس دی) 500 گیگابایتی را انجام دهد.

لیست دایرکتوری‌ها را بررسی نمایید و بررسی کنید آیا فایلی مشاهده می‌شود که به آن نیاز نداشته باشید.

فشرده‌ سازی سیستم عامل

ویندوز 11 و 10، هر دو یک ابزار کاملا رایگان داخلی به نام compact دارند که بعضی از فایل‌های اصلی سیستم عامل را فشرده می‌کند تا فضای کمتری را بگیرد.

اپلیکیشن command prompt را به صورت run as administrator باز کنید.

دستور زیر را در خط فرمان خود بنویسید تا متوجه شوید که آیا Compact OS قبلاً فعال شده است یا خیر.

compact /compactos:query

همیشه برای فعال کردن  Compact OS، چند دقیقه زمان می‌برد تا سیستم فشرده‌سازی خود را انجام دهد.

فشرده‌سازی پوشه و یا کل درایوها

ویندوز 11 و 10، دارای قابلیتی هستند که به شما این امکان را می‌دهد هر درایو یا برنامه ای را که از سیستم فایل NTFS استفاده می‌کند را به شکل یک فایل فشرده درآورید. این کار باعث صرفه‌جویی در فضای دیسک می‌شود، اما به عملکرد کلی لپ تاپ شما آسیب می‌رساند؛ به دلیل این که سیستم باید هر برنامه و فایل داده‌ای را زمان باز کردن، از حالت فشرده خارج کند. همچنین، انجام یا لغو آن نیز زمان بر است. با این حال، اگر به دنبال خالی کردن فضای ذخیره‌سازی خود هستید، این کار برای شما مفید است.

روی فابل یا درایو مورد نظر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

روی گزینه Advanced کلیک کنید.

گزینه Compress contents to save disk space را فشار دهید.

Apply را  انتخاب کنید.

گزینه Apply changes to this folder, subfolders را انتخاب و سپس Ok را بزنید.

اگر درخواست مجوزها از سمت  Admin خواسته شد، گزینه Continue را انتخاب کنید.

عملیات فشرده‌ سازی طول خواهد کشید و این مدت زمان به تعداد فایل‌ها و پوشه‌ها بستگی دارد.

غیرفعال کردن  System Protection

اگر فضای خالی درایو c دارید، Windows System Protection  گزینه مناسبی برای فعال کردن آن است. System Protection یک نقطه بازیابی ایجاد می‌کند که اگر سیستم عامل ناپایدار شد یا بوت نشد، می‌توانید دوباره به آن بازگردید. حتی یک نقطه بازیابی کوچک می‌تواند فضای زیادی را پر کند. بنابراین اگر نسخه پشتیبان سیستم را روی یکی از هارد دیسک‌های قابل حمل یا  SSD نگهداری می‌کنید، غیرفعال کردن آن راه مناسبی خواهد بود.

کلمه restore point را جستجو کنید و روی نتیجه آن بروید.

درایو بوت سیستم را انتخاب (احتمالاً درایو C) و روی Configure کلیک نمایید.

گزینه Disable System protection را انتخاب کنید و دکمه Ok را فشار دهید.

اگر نیاز به درخواست مجوز، گزینه Yes را انتخاب نمایید.

حذف Windows Features

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند فضای ذخیره‌ سازی ویندوز را بهبود بخشد، حذف کردن Windows Features می‌باشد؛ برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

به منوی Turn Windows features on or off بروید. با جستجو کردن عبارت Turn Windows features می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

تیک قابلیت‌هایی را که نمی‌خواهید، بردارید و روی OK کلیک کنید.

حجم بیشتر فایل‌هایی که با استفاده از این قابلیت حذف می‌شوند، کوچک است و امکان دارد به آنها نیاز داشته باشید.

حذف پارتیشن ریکاوری

اکثر کامپیوترهای رومیزی از پیش ساخته شده و تقریباٌ تمام لپ تاپ‌ها، دارای یک پارتیشن بازیابی می‌باشند. داخل آن، فضای خالی درایو c بوت که برای فایل‌هایی که ویندوز می‌تواند برای بازگرداندن سیستم عامل به تنظیمات کارخانه استفاده کند، رزرو شده است. گاهی وقت‌ها این فرآیند، کمتر از 1 گیگابایت را برای شما حذف می‌کند؛ اما گاهی می‌تواند چندین گیگابایت باشد. اگر از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه می‌‎کنید، دیگر نیازی به پارتیشن بازیابی نیست.

برنامه command prompt را اجرا کنید.

عبارت Diskpart را تایپ کنید.

لیست دیسک را وارد کنید. سپس لیستی از تمام درایوها مشاهده می‌کنید. اگر فقط یک درایو دارید، دیسک 0 خواهد بود.

دیسک انتخابی [num] را بزنید. این گزینه شماره درایو می‌باشد.

وارد list partition شوید. سپس لیستی از پارتیشن‌ها برایتان نمایش داده می‌شود.

پارتیشن انتخابی [num] را وارد نمایید. اطمینان حاصل کنید که این مورد درست باشد.

حذف پارتیشن را انتخاب نمایید.

مدیریت دیسک را راه اندازی نمایید. با جستجوی عبارت Launch disk management می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

روی پارتیشن اصلی راست کلیک کنید و گزینه Extend Volume را بزنید.

برای انتخاب کردن فضای خالی c درایو دو بار روی Next کلیک نمایید و سپس Finish را فشار دهید.

اگر پارتیشن بازیابی را حذف کرده‌اید، می‌توانید مجددا آن را به پارتیشن اصلی اضافه و آن فضا را دوباره درخواست نمایید؛ اما باید دقت کنید که یک پارتیشن دیگر به شکل تصادفی حذف نشود؛ زیرا این کار می‌تواند مشکلات بزرگی را ایجاد کند. اگر به شکل تصادفی این اتفاق رخ دهد، تمام اطلاعات داخل درایو را از دست خواهید داد و سیستم عامل باید دوباره نصب گردد.

 

فضای خالی درایو c
فضای خالی درایو c

 

غیرفعال کردن Hibernation برای افزایش فضای خالی درایو c

زمانی که می‌خواهید در مصرف برق صرفه جویی کنید، می‌توانید سیستم خود را به حالت Sleep قرار دهید یا آن را در حالت خواب زمستانی قرار دهید. گزینه  Sleep، حافظه روشن باقی می‌ماند و CPU در حالت کم مصرف کار می‌کند. در حالت  Hibernation، محتویات رم داخل دیسک ذخیره می‌شود. اگر سیستم و یا لپ تاپ خود را در حالت Sleep قرار دهید، باتری سیستم تا حدی خالی می‌شود. لپ تاپ‌های جدید، اخیراً به صورت اتوماتیک به حالت خواب زمستانی می‌روند. در کل، ما فکر می‌کنیم که فعال کردن خواب زمستانی، تاثیر چشم گیری خواهد داشت.

به اپلیکیشن command prompt بروید.

دستور powercfg /h off را وارد نمایید.

در این حالت مقدار فضایی را که خواب زمستانی اشغال می‌کند، ذخیره می‌کنید. این مقدار، تقریباً به اندازه مقدار رم شما است.

حذف برنامه های غیر قابل استفاده

اگر فضای کمی دارید، باید به برنامه‌هایی که نصب کرده‌اید نگاهی بیندازید و ببینید آیا برنامه هایی هستند که دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

مسیر Settings->Apps->Installed Apps in Windows 11 یا Settings->Apps را طی کنید.

برنامه ها را بر اساس حجم از بیشتر به کمتر مرتب کنید.

برنامه‌های غیر قابل استفاده را حذف کنید.

اگر در سیستم خود بازی‌هایی دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، با پاک کردن آن‌ها می‌توانید فضای زیادی را دوباره برای خود آزاد کنید.

کلام آخر

همه روش‌های ذکر شده، ارزش امتحان کردن را ندارند و شما باید با توجه به حجمی که قرار است در اختیارتان قرار بگیرد آنها را اعمال کنید. خوشبختانه، اگر فضای خالی درایو c در ویندوز 11 یا 10 کم است، راه‌های زیادی برای آزاد کردن حجم آن‌ها وجود دارد که در این مقاله از نمایندگی ایسوس به برخی از مهم‌ترین آنها پرداختیم.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *