وبلاگ

Access Denied
دسته بندی:

فهرست مطالب

رفع ارور Access Denied در ویندوز

به اشتراک گذاشتن فایل در ویندوز برای کاربران لپ تاپ و کامپیوتر، بسیار ساده می باشد. کاربر به راحتی با چند کلیک می‌تواند فایلی را برای دیگران ارسال کند. اما گاهی اوقات اشتراک گذاری فایل ها با مشکل مواجه می شود و شما را متوقف می‌کند. یعنی در زمان اشتراک گذاری، جا به جایی و یا حتی کپی کردن فایل با خطای عدم دسترسی Access Denied رو به رو می‌شود. با وجود این خطا امکان ارسال، کپی و یا حتی حذف فایل وجود نخواهد داشت. در این مقاله می‌خواهیم به ارور Access Denied در ویندوز، دلیل وجود آن و رفع این خطا بپردازیم.

به چه دلیل با ارور Access Denied در ویندوز مواجه می‌شوید؟

ارور Access Denied در ویندوز، یک مشکل رایج در این سیستم عامل می باشد که نشان می‌دهد شما اجازه لازم برای مشاهده یک فایل یا فولدر را در اختیار ندارید. این مشکل به این دلیل است که سیستم شما، جواز دسترسی را به حسابی که در حال حاضر از آن در سیستم استفاده می‌کنید نداده است. اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، در حال استفاده از یک حساب کاربری غیرمجاز برای دسترسی به فایل‌ها هستید.

گاهی اوقات، مشکلات مالکیت و رمزگذاری‌های فایل‌ها منجر به نمایش این ارور می‌شوند. از طرفی امکان دارد نرم ‌افزار آنتی ‌ویروس شخص ثالث شما این عدم دسترسی را ایجاد کرده باشد. به عنوان مثال، بعضی برنامه‌ها امکان دارد یک فایل نصب معتبر را تهدید به حساب آورند. در ادامه به رایج‌ ترین روش‌های رفع ارور Access Denied در ویندوز می پردازیم.

چگونه ارور Access Denied در ویندوز را برطرف کنیم؟

حالا که دلیل بروز این خطا را می‌دانیم، چگونه باید کامپیوتر یا لپ تاپ را به حالت عادی برگردانیم و به فایل‌ها و فولدرهای خود دسترسی پیدا کنیم؟ در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته ایم.

قرار دادن حساب خود در حالت Adminstrator

بیشتر مواقع، مشکل Access Denied در ویندوز را می‌توان با قرار دادن حساب کاربری بر روی حالت Adminstrator رفع کرد.

با طی کردن مراحل زیر می توانید این ارور را رفع نمایید.

۱.  کلیدهای Win + R را همزمان فشار دهید تا پنجره Run در دسکتاپ بای شما باز شود. سپس عبارت control userpasswords2  را وارد کنید و روی گزینه OK بزنید.

۲.  در پنجره User Accounts، تیک گزینه Users Must Enter a User Name and Password to Use This Computer را بزنید. اگر این کادر برای شما نمایش داده نمی شود، از این مرحله عبور کنید.

۳.  در این مرحله حساب کاربری خود را انتخاب و گزینه Properties را که در زیر آن قرار دارد بزنید.

۴.  بعد از این به Group Membership  بروید. گزینه Adminstrator را از منو انتخاب کنید و بعد از آن به ترتیب کلید‌های Apply  و OK را بزنید.

۵.  سیستم خود را خاموش و روشن کنید. بعد از روشن شدن بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده یا خیر. اگر مشکل رفع نشده بود، به سراغ گام بعدی بروید.

 

Access Denied

Access Denied

 

غیر فعال کردن آنتی ویروس

نرم‌ افزار آنتی ویروس یک برنامه حیاتی برای هر سیستمی به حساب می‌آید که از سیستم شما در برابرهرگونه  تهدید و بدافزار محافظت می کند. در عین حال، این نرم‌افزار می‌تواند ارورهای مختلف مانند مشکل Access Denied در ویندوز را هم با خود به همراه داشته باشد و تهدیدات دروغین را شناسایی کند. برای مثال خیلی از کاربران گزارش کرده‌اند که زمان نصب بعضی اپلیکیشن‌های خاص با ارور Access Denied در ویندوز رو به ‌رو شده‌اند و علت آن، نصب آنتی ویروس بوده است.

برای بررسی اینکه آیا مشکل واقعا از آنتی ویروس شخص ثالث است یا نه، به شکل موقتی برنامه آنتی ‌ویروس شخص ثالث را غیر فعال کنید و دوباره دسترسی یافتن یا نصب برنامه مورد نظرتان را بیازمایید. اگر دوباره ارور ظاهر نشد، نرم ‌افزار آنتی ویروس به احتمال زیاد این مشکل را ایجاد کرده است و باید به سراغ نرم‌ افزاری دیگری برای محافظت از سیستم خود بروید. در غیر این صورت، از برنامه امنیتی داخلی خود ویندوز که Microsoft Defender نام دارد استفاده کنید.

بررسی جوازهای سیستم

این راهکار بسیار ساده است که با استفاده از آن می‌توانید اطمینان پیدا کنید که آیا حساب کاربری شما جوازهای لازم برای باز کردن فولدرها و فایل‌های مورد نظرتان را دارد یا خیر. گام‌های زیر را دنبال کنید:

  • فایل یا فولدری که می‌خواهید به آن دسترسی یابید را پیدا کنید. سپس روی آن فایل راست کلیک کنید و از منویی که برای شما باز می‌شود، گزینه Properties را انتخاب نمایید.
  • سپس به صفحه Security بروید و گزینه Edit را انتخاب کنید.
  • نام کاربری خودتان را از درون لیست انتخاب کنید و مطمئن شوید که تیک کادر کنار Full Control در ستون Allow خورده باشد، ( این قسمت زیر بخشی که Permissions for User نام دارد قرار گرفته است). سپس روی گزینه OK کلیک نمایید.

نکته: اگر نام کاربری خود را داخل لیست پیدا نمی کنید، باید آن را به شکل دستی اضافه کنید و بعد از آن جوازهای دسترسی را تغییر دهید.

فعال‌ سازی حساب Adminstrator پنهان

اگر سیستم شما دارای ویندوز 11 است، شما یک حساب Adminstrator پنهان دارید که جوازهای دسترسی بسیار بیشتری نسبت به یک حساب کاربری عادی دارد. برای دسترسی به فایل‌ها و فولدرهایی که برای کاربران عادی ممنوع شده‌ است، می‌توانید این حساب را فعال کنید. با انجام مراحل زیر فعال‌ سازی حساب Adminstrator پنهان انجام می شود.

۱.  با فشردن همزمان کلیدهای  Win + S بر روی کیبورد، نوار جستجوی ویندوز را باز کنید.

۲.  عبارت CMD را تایپ کنید، از قسمت نتایج جستجو روی Command Prompt راست کلیک نمایید و گزینه Run as Adminstrator  را انتخاب کنید.

۳. در صفحه Command Prompt، فرمان زیر را وارد کنید. این فرمان باعث آزاد شدن حساب Adminstrator مورد نظر می‌شود:

net user administrator /active: yes

۴. از حساب فعلی خارج شوید و به حساب Adminstrator که به تازگی فعال شده بروید. با استفاده از این اکانت که جوازهای بیشتری دارد دیگر با مشکلات مربوط به دسترسی رو به ‌رو نخواهید شد.

۵. وقتی کارتان با این حساب به پایان رسید، از آن خارج شوید و دوباره وارد حساب اصلی خود شوید. مراحل اول و دوم را تکرار کنید و سپس فرمان زیر را درون پنجره Command Prompt تایپ نمایید تا حساب مورد نظر غیر فعال گردد:

net user administrator /active: no

نکته مهم: بازگشت به حساب اصلی باعث می‌شود دوباره شاهد مشکل Access Denied در ویندوز باشید. اگر نیازمند دسترسی مداوم به فایل‌ها هستید، از اکانت Adminstrator پنهان برای ایجاد تغییرات در سیستم و برطرف ‌سازی مشکلات دسترسی یا مالکیت استفاده نمایید.

 

رفع ارور Access Denied در ویندوز

رفع ارور Access Denied در ویندوز

 

به دست گرفتن مالکیت فایل

همانطور که کمی قبل اشاره کردیم، ارور Access Denied در ویندوز گاهی مربوط به مشکلات مالکیت می‌شود. اگر این علت بروز مشکل در لپ تاپ یا کامپیوتر شما باشد، به دست گرفتن مالکیت فایل می‌تواند به شکلی فوری دسترسی شما را فراهم کند. فرایند گرفتن مالکیت فایل به شرح زیر است:

۱.  فولدر یا فایلی که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید را یافته و روی آن راست کلیک نمایید. سپس از صفحه ای که باز می‌شود، روی Properties کلیک نمایید.

۲.  به تب Security رفته و روی گزینه Advanced بزنید.

۳.  به دنبال بخشی به نام Owner در بالای پنجره بگردید و روی Change کلیک نمایید. در این جا برای شما یک صفحه جدید باز می شود.

۴.  در پنجره Select User or Group، نام کاربری خود یا عبارت Adminstrator را در کادر Enter the Object Name وارد نمایید.

۵.  سپس روی گزینه Check Names و سپس دکمه OK بزنید تا تغییرات ذخیره شوند.

۶.  در این مرحله، تیک گزینه «Replace All Child Object Permission Entries with Inheritable Permission Entries from this Object»  را فعال کنید. اگر چنین گزینه ای‌ برای شما وجود ندارد، از این مرحله عبور کنید.

۷.  در آخر روی Apply و بعد OK کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره شوند.

علاوه بر رویکرد دستی، با کمک Command Prompt هم می‌توانید مالکیت یک فایل را به دست بگیرید.

اگر استفاده از این روش را ترجیح می‌دهید، گام‌های زیر را دنبال کنید:

۱. با نگه داشتن همزمان کلیدهای Win + S بر روی کیبورد و تایپ عبارت CMD، به سراغ پنجره Command Prompt بروید. این گزینه در نتایج جستجو قابل یافتن خواهد بود.

۲. در قسمت Command Prompt، فرمان‌های زیر را تایپ یا کپی و پیست کنید و بعد از وارد کردن هر کدام از آن ها، گزینه Enter  را بزنید.

takeown /f “path_to_folder” /r /d y

icacls “path_to_folder” /grant administrators:F /

نکته: باید بخش «Path_to_Folder» را با مسیر واقعی فایل یا فولدری که از دسترس خارج شده را عوض کنید.

وقتی کار به اتمام رسید، سیستم را خاموش و روشن و بررسی کنید که مشکل رفع شده است یا خیر. در حالت معمول با انجام این مراحل باید قادر یافتن فایل‌ها و فولدرهای مورد نظرتان باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله یاد گرفتیم که چطور با روش های مختلف، از خطای Access Denied در ویندوز جلوگیری کنیم که یکی از علت های اصلی این خطا، وجود آنتی ‌ویروس‌های نصب شده بر روی سیستم و تنظیمات نامناسب آن‌ها است.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Rate this post
سبد خرید