وبلاگ

نوع شارژر
دسته بندی:

فهرست مطالب

چرا نوع شارژری که استفاده می شود مهم است

همیشه موقعیت‌هایی پیش می‌آید که باید گوشی خود را شارژ کنید، اما شارژر همراه خود را ندارید. بنابراین آیا می‌ توانید هر شارژری را به گوشی خود وصل کنید تا آن را شارژ کنید، به خصوص اکنون که اکثریت قریب به اتفاق گوشی‌ها از همان استانداردهای شارژ بی‌سیم و USB-C پشتیبانی می‌کنند؟ پاسخ کوتاه بله است، اما پاسخ کامل آن شامل توضیح کمی بیشتر است.

 

رتبه بندی شارژرها

رایج ‌ترین مشخصاتی که روی شارژر می‌بینید، وات (W) است – اساساً چقدر انرژی شارژر می‌تواند یکباره به سمت تلفن شما فرستاده شود. تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها معمولاً شارژرهایی با مقدار W بالاتر دارند، زیرا باتری‌های بزرگ‌تری دارندکاینکه چقدر سریع گوشی شما از صفر به صد می رسد از نظر عمر باتری، هم به وات خروجی از شارژر و هم به حداکثر واتی بستگی دارد که گوشی شما می تواند مصرف کند. به عنوان مثال، آیفون 12 جدید می تواند تا 20 وات را تحمل کند.بنابراین اگر شارژر رسمی 20 واتی را از اپل خریداری کنید، آیفون 12 شما تقریباً چهار برابر سریعتر از شارژر رسمی 5 واتی اپل شارژ می شود. (توجه داشته باشید که مدل 20 واتی از تبلت‌های بزرگتر آی‌پد پشتیبانی می‌کند، در حالی که مدل 5 وات اینگونه نیست، به دلایلی که قبلاً توضیح دادیم.)

این امر در مورد پورت‌های لپ‌تاپ نیز صدق می‌کند – جدیدترین مک‌بوک پروها می‌توانند 10 وات برق از درگاه‌های Thunderbolt/USB-C خود تولید کنند، که به این معنی است که شارژرهای 5 واتی را شکست می‌دهند اما نمی‌توانند با مدل‌های 20 واتی رقابت کنند. با این فرض که تلفن شما می تواند تا 20 وات انرژی مصرف کند. اگر حداکثر 10 وات باشد، مک بوک پرو و ​​شارژر 20 واتی سطح باتری آن را با همان سرعت بازیابی خواهند کرد.

OnePlus 8T  از شارژ سریع 65 واتی برای پر کردن باتری از صفر در حدود 30 دقیقه پشتیبانی می کند.اگر می‌خواهید سریع‌ترین شارژ باتری ممکن را برای تلفن خود داشته باشید، به شارژری نیاز دارید که به همان اندازه وات تلفن شما را به طور همزمان تامین کند. اغلب اوقات – اما نه همیشه – شارژری که همراه با تلفن همراه شما ارائه می‌شود مناسب است.وقتی صحبت از «شارژ سریع» می‌شود، این فناوری است که سازندگان مختلف به روش‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند و استانداردها معمولاً بین برندها تلاقی نمی‌کنند. به عنوان مثال، جدیدترین وان پلاس 8 تی از شارژ سریع 65 واتی پشتیبانی می کند – اساساً باتری را به دو قسمت داخلی تقسیم می کند و هر دو نیمه را به طور همزمان شارژ می کند.

همانند شارژ معمولی، برای دریافت بهترین نتایج از شارژ سریع، هم به شارژر و هم به تلفن نیاز دارید که از آن پشتیبانی کند—نمی‌توانید OnePlus 8T را به هر شارژری وصل کنید و شارژ کامل با سرعت 65 وات را ببینید.شارژ بی سیم کمی متفاوت است. باز هم سرعت شارژ را می‌بینید که بر حسب وات اندازه‌گیری می‌شود، اگرچه شارژرهای بی‌سیم کندتر از نسخه‌های سیمی هستند. خوشبختانه، تقریباً همه اکنون استاندارد شارژ بی‌سیم Qi را پذیرفته‌اند.

تعمیر موبایل ایسوس و تعمیر آل این وان ایسوس در نمایندگی رسمی ایسوس

انواع مختلف شارژر

کابل لایتنینگ اپل

در حالی که شارژرها با گذشت زمان استانداردتر می شوند، هنوز انواع مختلفی از شارژرها در استفاده گسترده وجود دارد:

شارژر لپ تاپ: متأسفانه، هنوز هیچ نوع شارژر استانداردی برای لپ تاپ ها وجود ندارد. شما می خواهید شارژری تهیه کنید که به طور خاص برای لپ تاپ شما طراحی شده است. کانکتورها استاندارد نیستند، بنابراین احتمالاً نمی توانید به طور تصادفی شارژر اشتباه را به لپ تاپ خود وصل کنید.

کانکتور لایتنینگ اپل: اپل از رابط لایتنینگ که در سال 2012 معرفی شد برای دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کند. همه دستگاه‌های جدید iOS از کانکتور لایتنینگ استفاده می‌کنند و می‌توانند به هر شارژر لایتنینگ تایید شده یا توسعه‌یافته توسط اپل متصل شوند. دستگاه های قدیمی تر از کانکتور داک 30 پین اپل استفاده می کنند. اگر واقعاً می ‌خواهید این کار را انجام دهید، اپل کانکتوری ایجاد می‌کند که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌ های جدید را با کانکتور لایتنینگ به شارژهای قدیمی‌تر با کانکتور داک 30 پین متصل کنید.

شارژرهای Micro-USB: این (به اصطلاح) برای سال ها “استاندارد” بود و بسیاری از تلفن های هوشمند و تبلت ها از اتصالات Micro-USB استاندارد استفاده می کنند. اینها جایگزین کانکتورهای Mini-USB قبلی و شارژرهای اختصاصی که تلفن های همراه قدیمی قبل از آن استفاده می کردند، شدند. برای پیروی از دستورالعمل های اتحادیه اروپا در مورد نوع رایج شارژر برای گوشی های هوشمند، اپل یک آداپتور Lightning-to-Micro-USB ارائه می دهد.

USB Type-C: این جدیدترین استانداردی است که وارد صحنه شده است و اساساً تکامل Micro-USB است. USB Type-C  اغلب فقط به عنوان  USB-C نامیده می شود. یک کانکتور برگشت پذیر با توان انتقال داده بسیار بالاتر و نرخ شارژ قابل قبول است. این به طور موثر جای Micro-USB را در اکثر دستگاه های جدید خارج از iDevices اپل گرفته است و حتی به عنوان یک راه حل استاندارد شارژ در بسیاری از لپ تاپ ها ظاهر می شود.

به احتمال زیاد شما دستگاه هایی دارید که حداقل از چند مورد از اینها استفاده می کنند. اما شما از قبل می‌دانید که کدام دستگاه‌ها از کدام شارژر استفاده می‌کنند—بنابراین واقعاً می‌خواهید بدانید که آیا می‌توانید آجرهای برقی را با هم ترکیب کنید یا خیر. این پاسخ…خوب، شاید.

 

آشنایی با ولت، آمپر و وات

برای درک سازگاری شارژر، ابتدا باید نحوه عملکرد آنها را – حداقل در سطح ابتدایی – بدانید.

راه‌های مختلفی برای شکستن ولت‌ها، آمپرها و وات‌ها وجود دارد، اما من از رایج‌ترین استعاره استفاده می‌کنم:در این مورد:

  • ولتاژ V))
  • آمپراژ A) )
  • وات W) )

در گذشته، اکثر شارژرهای تلفن همراه در دو نوع عرضه می شدند: 5V/1A و 5V/2.1A شارژرهای کوچکتر برای گوشی های هوشمند و بزرگتر برای تبلت ها ساخته شده اند. هر شارژر تلفنی را می توان با هر تلفنی استفاده کرد و بیشتر شارژرهای تبلت روی هر تبلتی کار می کنند. چیزهای خیلی ساده همه شارژرهای Micro-USB دارای ولتاژ 5 ولتی بودند، بنابراین هرگز نگران وصل کردن تصادفی تلفن خود به شارژری با ولتاژ بسیار بالا نبودید.

اما در حال حاضر، همه چیز بسیار پیچیده تر است. با باتری‌های دستگاه بزرگ‌تر، فناوری شارژ جدید مانند شارژ سریع کوالکام، و فرمت‌هایی مانند USB-C که امکان شارژ بهتر را فراهم می‌کند، شارژرها پیچیده‌تر از همیشه هستند. اگر علاقه مند هستید، می توانید اطلاعات خروجی شارژر را که با متن کوچک در جایی روی خود شارژر نوشته شده است پیدا کنید.

از چه شارژری می توانم ا

از چه شارژری می توانم استفاده کنم

تا زمانی که از کابل مناسب یا استاندارد بی سیم مناسب استفاده می کنید، می توانید تقریباً از هر شارژر با تلفن خود استفاده کنید. گوشی‌ های امروزی مصرف برق را تنظیم می‌کنند تا از باتری محافظت شود، بنابراین هیچ خطری برای منفجر شدن تلفن با استفاده از شارژری که برای آن بسیار قوی است وجود ندارد.با این اوصاف، مراقب استفاده از شارژرهای ارزان قیمت و بدون برند یا شارژرهایی باشید که سال‌ها کار کرده اند، باشید. زیرا ممکن است الزاماً استانداردهای ایمنی مشابه بقیه را رعایت نکنند. ما نمی گوییم که همه این شارژرها خراب هستند، اما برای ایمن بودن همیشه ارزش دارد با یک شارژر جدیدتر از یک سازنده معتبر یا سازنده لوازم جانبی همراه شوید، حتی اگر کمی گرانتر باشد.

نکته اصلی این است که اگرچه تقریباً هر شارژر جدید در این مرحله با تقریباً هر تلفن جدید کار می کند، اگر از کیت استفاده نمی کنید لزوماً حداکثر سرعت شارژ یا کارآمدترین نرخ شارژ را مشاهده نخواهید کرد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این به ویژه در مورد شارژ سریع صدق می کند، زیرا سازندگان تلفن دوست دارند استانداردها و روش های خود را به کار گیرند—برای حداکثر نرخ شارژ سریع، معمولاً باید شارژری را که مخصوص شما ساخته شده است وصل کنید. تلفن. در صورت نیاز از شارژرهای دیگر استفاده کنید، اما در صورت امکان از شارژر رسمی استفاده کنید.

برای شارژ بی سیم هم همینطور است. از آنجایی که اکنون اکثر داک ‌ها از استاندارد یکسانی استفاده می‌کنند، باید تقریباً با هر تلفنی کار کنند – اگرچه اگر داک و گوشی به طور خاص برای یکدیگر طراحی نشده باشند، احتمالاً تلفن ‌های مختلف با سرعت ‌های متفاوت شارژ می‌شوند.استثنا – همانطور که اغلب اتفاق می افتد – اپل است. استاندارد شارژ MagSafe جدید آن که مخصوصاً برای آیفون 12 طراحی شده است، از آهنربا برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده می کند، و ما استفاده از آن را در گوشی های دیگر توصیه نمی کنیم

خود اپل گفته است که شارژر رسمی MagSafe می‌تواند با نوارها و تراشه‌های مغناطیسی داخل کارت‌های اعتباری، نشان‌های امنیتی، پاسپورت‌ها و جا کلیدی تداخل داشته باشد و ممکن است اثری بر روی قاب‌های چرمی بگذارد. اگر از یکی از این موارد استفاده می کنید، با احتیاط ادامه دهید.جدا از MagSafe و آیفون  12، لازم نیست هنگام تعویض بین شارژرها و تلفن‌ها دقت زیادی به خرج دهید – سخت‌ افزار مدرن برای مقابله با این نوع تعویض ایمن ساخته شده است. برای سریع‌ترین زمان شارژ و بهترین نتایج، تا حد امکان از شارژرهای خاصی که برای گوشی‌های خاص طراحی شده‌اند استفاده کنید.

 

آیا هر شارژری با هر دستگاهی قابل استفاده است

برای مثال، فرض کنید از یک شارژر قدیمی 5 ولتی/1 آمپری در یک گوشی هوشمند کاملاً جدید استفاده می‌کنید. در اینجا شارژ سریعی دریافت نخواهید کرد، زیرا دستگاه را بسیار کندتر از شارژر همراه تلفن شارژ می کند. اکثر گوشی های هوشمند مدرن می توانند شارژرهای بسیار سریع تری را بپذیرند.لپ تاپ ها اغلب داستان متفاوتی دارند. اگر یک پورت شارژ اختصاصی داشته باشد، اما از آنجایی که USB-C اولین فناوری USB است که به توان کافی برای شارژ باتری لپ ‌تاپ اجازه می‌دهد، ممکن است لپ ‌تاپ جدیدی داشته باشید که به جای کابل برق اختصاصی، از طریق USB شارژ می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، آیا می توانید از شارژر تلفن هوشمند خود در لپ تاپ خود استفاده کنید؟ شارژر لپ تاپ روی گوشی هوشمندتان چطور؟

اغلب، پاسخ در اینجا “بله” خواهد بود. شارژر گوشی هوشمند برای لپ تاپ بسیار کم مصرف خواهد بود، اما ممکن است بتواند آن را در حالی که لپ تاپ در حالت آماده به کار است شارژ کند، اگرچه احتمالاً برای فهمیدن این موضوع باید آن را آزمایش کنید. اگر کار نکرد، به دستگاه شما آسیبی نمی رساند.از طرف دیگر، مطمئناً می‌توانید از شارژر لپ‌تاپ USB-C خود برای شارژ کردن گوشی هوشمند خود استفاده کنید. باز هم، موارد حفاظتی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم به شارژر و باتری امکان می‌دهند با یکدیگر صحبت کنند و به طور خودکار به بالاترین سرعت مجاز شارژ پیش‌فرض می‌رسند.

5/5 - (1 امتیاز)
سبد خرید