وبلاگ

پاک کردن فایل‌های کش
دسته بندی:

فهرست مطالب

پاک کردن فایل‌های کش در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ فایل‌هایی را که به عنوان cache شناخته می‌شوند، ذخیره می‌کند تا برنامه‌ها و دیگر سرویس‌ها سریع‌تر بارگیری شوند. در شرایطی که هدف این داده‌ها افزایش سرعت لپ تاپ است، اما فضای ذخیره‌ سازی زیادی را اشغال می‌کنند که اگر از یک SSD با ظرفیت پایین استفاده می‌کنید، ذخیره فایل های کش مشکل‌ ساز خواهد شد. به همین دلیل، پاک کردن فایل‌های کش از ویندوز یک کار بسیار مفید به حساب می‌آید.

مزیت پاک کردن فایل های کش

پاک کردن فایل‌های کش لپ تاپ یا کامپیوتر می‌تواند به پیدا کردن مشکلات، آزاد کردن فضای دیسک و بهتر شدن عملکرد کلی سیستم کمک کند و سرعت ویندوز را بهتر می کند. حذف کردن فایل های کش در ویندوز ۱۰ یک کار بسیار ایمن است و با فایل‌ها یا تنظیمات شما تداخلی ندارد.

حذف فایل های Cache در ویندوز 10

ویندوز ۱۰ با یک ابزار داخلی به نام Disk Cleanup ارائه می گردد. این ابزار فایل‌های موقتی را که حافظه را اشغال کرده است، پیدا و حذف می‌کند. در ادامه روش استفاده از ابزار Disk Cleanup برای پاک کردن فایل های کش توضیح داده شده است.

۱.  برای پاک کردن فایل های کش لپ تاپ روی Start کلیک نمایید، disk cleanup  را در بخش جستجو ویندوز​، تایپ کنید و Enter را بفشارید تا برنامه Disk Cleanup باز گردد.

۲.  در پنجره  Disk Cleanup، در قسمت  «Files to remove»، فایل‌های غیرضروری را انتخاب نمایید و سپس حذف کنید. سپس، روی گزینه «Clean up system files» کلیک نمایید.

۳.  اکنون، برنامه حساب می‌کند که بعد از حذف فایل‌های انتخاب شده چقدر فضا آزاد می‌شود. پس از اتمام، همان صفحه ظاهر می‌شود.

۴.  مجددا فایل هایی که میخواهید را انتخاب و OK را فشار دهید. بعد از آن هنگامی که از شما خواسته شد، روی دکمه «Delete Files» کلیک نمایید.

حذف فایل های Cache در ویندوز 10 امکان دارد کمی زمان ببرد، بنابراین سعی کنید از چیز دیگری در لپ تاپ خود استفاده نکنید. منتظر بمانید تا عملیات به پایان برسد و تمام فایل‌های انتخاب شده حذف گردد.

پاک کردن  Windows Store Cache

Windows Store  لپ تاپ شما هر موقعی که برنامه‌ای دانلود و یا به روزرسانی می‌کنید، فایل Cache ایجاد می‌کند. با گذشت زمان این کار می‌تواند فضای لپ تاپ را اشغال نماید. خوشبختانه، برای ایجاد فضای ذخیره سازی، می‌توانید کش را پاک کنید.

برای پاک کردن Windows Store Cache دکمه های Ctrl+R را بفشارید تا پنجره Run باز شود. حالا WSReset.exe را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید. یک صفحه خالی ظاهر می‌شود. صبر کنید تا فرآیند به پایان برسد و Windows Store به طور خودکار راه‌ اندازی گردد.

اگر زمان دانلود برنامه‌ها و بازی‌ها با مشکل رو به رو شدید، پاک کردن کش ویندوز استور نیز به شما کمک می‌کند.

LOCATION Cache  در ویندوز ۱۰ را مستقیماً از منوی settings پاک کنید.

۱.  برای پاک کردن فایل های کش از کلیدهای میانبر Ctrl+I برای باز کردن settings استفاده کنید. سپس روی گزینه Privacy ضربه بزنید.

۲.  در قسمت  Privacy، در بخش «App permission» گزینه Location را انتخاب کنید. سپس در سمت راست، به پایین بروید تا «Location history» را بیابید و دکمه Clear را انتخاب کنید. به این شکل، تمام اطلاعات location cache در لپ تاپ یا کامپیوتر حذف می گردد.

 

 

پاک کردن فایل‌های کش

پاک کردن فایل‌های کش

پاک کردن  DNS cache

DNS cache  شامل اطلاعاتی در مورد جستجوهای قبلی DNS در لپ تاپ یا کامپیوتر یا مرورگر وب می‌باشد. این فایل‌ها در طول زمان جمع شده و فضای قابل توجهی را اشغال می‌کنند. DNS Cache را در چند مرحله ساده که در زیر گفته شده است به راحتی حذف کنید.

۱.  در منوی Start ،cmd را تایپ نمایید. سپس جهت باز کردن Command Line گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

۲. دستور زیر را تایپ و Enter را فشار دهید.

ipconfig/flushDNS

بعد از اتمام عملیات، پیغام «Successfully flushed the DNS Resolver Cache» را مشاهده می کنید.

اگر با مرورگر خود نیز مشکل دارید، پاک کردن کش DNS می‌تواند نتیجه بخش باشد.

زمانی که در اینترنت وب گردی می‌کنید، مرورگر، فایل‌های کش ایجاد می‌کند تا سرعت سایت‌هایی را که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، بالا ببرد. با این که این داده‌ها برای کمک به شما هستند، اما سرعت مرورگر را کاهش می‌دهند و در طول زمان به سیستم آسیب‌ وارد می‌کنند. به همین دلیل، همه مرورگرهای محبوب گزینه‌ای برای پاک کردن کش لپ تاپ در قسمت تنظیمات خود دارند. با استفاده از مرورگرهای با مصرف حافظه کم، می شود سرعت لپ تاپ را افزایش داد.

روش پاک کردن کش در Chrome

۱. Google Chrome را باز کنید و دکمه های Ctrl+Shift+Delete را فشار دهید تا سریع «Clear browsing data» در بخش Setting برای شما باز گردد.

۲. برای حذف کردن فایل های cache در ویندوز 10 در بخش Time range گزینه All time را انتخاب کنید و کادری را که «Cached images and files» را می‌خواند علامت بزنید. در نهایت، روی گزینه «Clear data» در پایین ضربه بزنید.

 

 

پاک کردن فایل‌های کش

پاک کردن فایل‌های کش

نحوه پاک کردن کش در  Microsoft Edge

۱.Microsoft Edge  را راه‌ اندازی کنید. روی سه نقطه در سمت راست بالا کلیک کنید و Settings را از لیست انتخاب نمایید.

۲.  به تب «Privacy, search, and services» در سمت چپ صفحه بروید و گزینه «Choose what to clear» در سمت راست را انتخاب نمایید.

۳.  در قسمت Time range گزینه «All time» را انتخاب کنید و روی دکمه «Clear now» ضربه بزنید.

کلام آخر

با حذف کردن فایل‌های کش در ویندوز 10 به میزان زیادی از فضای ذخیره‌ سازی را می توانید آزاد کنید، با انجام این کار به لپ تاپ یا کامپیوتر کمک می‌کنید تا راحت تر و سریع‌تر کار کند. علاوه بر این، با کمک از ابزارهای تمیز کننده، داده‌های ناخواسته را از سیستم خود می توانید پیدا و پاک نمایید.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
سبد خرید