نمایندگی ایسوس

آموزش نصب ویندوز 10

نصب ویندوز 10
زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

نصب ویندوز 10 و اقدامات لازم پس از آن یکی از چالش‌های امروزی در دنیای دیجیتال است، چرا که با گسترش روز افزون تکنولوژی، برخی موارد مانند آشنایی با روش‌های نصب ویندوز 10 برای فعالان دنیای دیجیتال الزامی شده‌اند. نصب ویندوز 10 به نظر کار ساده‌ای می‌آید، اما برای انجام این کار، آشنایی با روش بوت کردن لپ تاپ برای نصب ویندوز 10 نیز ضروری است. موضوع بعدی نحوه نصب و منبع نصب ویندوز است که برای بسیاری از کاربران سوال‌ برانگیز است. نصب ویندوز از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌شود، از جمله نصب ویندوز با استفاده از فلش یا سی دی. در این آموزش، به نحوه نصب ویندوز می‌پردازیم. توجه داشته باشید که روش نصب ویندوز از روی سی دی با نصب از روی فلش یکسان است، و تفاوت آن تنها در بوت ویندوز است.

پیش نیازهای نصب ویندوز 10

برای استفاده از ویندوز 10، نیاز به حداقل سخت ‌افزار و پیشنیازهای اولیه دارید که شامل موارد زیر می‌شوند:

پردازنده: حداقل پردازنده با فرکانس 1 گیگاهرتز (GHz)

رم: برای نسخه 32 بیتی ویندوز 10، حداقل 1 گیگابایت رم مورد نیاز است. برای نصب نسخه 64 بیتی، نیاز به حداقل 2 گیگابایت رم دارید.

هارد دیسک: برای نصب ویندوز 10 با نسخه 32 بیتی، حداقل 16 گیگابایت فضای خالی در هارد دیسک لازم است. برای نسخه 64 بیتی، حداقل فضای 20 گیگابایت مورد نیاز است.

کارت گرافیک: کارت گرافیک با قابلیت Microsoft DirectX 9 و درایور WDDM 1.0

منبع نصب ویندوز: فایل حاوی ویندوز و امکان نصب از طریق سی دی یا حافظه فلش

روش بوت كردن لپ تاپ برای نصب کردن ویندوز 10

ابتدا باید با توجه به شیوه نصب ویندوز با فلش یا نصب ویندوز با CD بوت لپ تاپ خود را انتخاب کنید. در روش انتخاب بوت سیستم، مشخص می‌کنید که برای بالا آمدن یک سیستم که سیستم عامل روی آن قرار دارد، باید از چه بخشی استفاده شود که می‌تواند شامل حافظه هارد دیسک، حافظه فلش، حافظه CD یا هر چیز دیگری باشد. هنگام نصب ویندوز ابتدا شیوه نصب را از طریق بایوس سیستم مشخص کنید. همانطور که گفته شد، شما می‌توانید ویندوز را از روی سی ‌دی یا فلش نصب کنید. برای این کار، در ابتدا CD ویندوز را درون درایو CD/DVD قرار دهید یا فلش را به سیستم وصل کنید. سپس تنظیمات بایوس سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ را به گونه‌ای تنظیم کنید که از روی درایو یا فلش بوت شود.

نکته مهم: برای بوت شدن از طریق فلش، قبل از وارد شدن به محیط بایوس، حافظه فلش خود را در درگاه USB وارد کنید تا سیستم آن را شناسایی کند. در غیر این صورت، باید از BIOS خارج شده و پس از قرار دادن حافظه فلش در  USB، مراحل بالا را از ابتدا طی کنید.

برای این کار، سیستم خود را ری‌استارت کنید و قبل از شنیدن صدای بیپ و بالا آمدن مشخصات بایوس، کلید DEL یا DELETE را در کیبورد خود چند بار فشار دهید. یا اینکه از کلیدهای F2 و در برخی مادربردها F12 برای این کار استفاده کنید. کلید DEL یا همان DELETE  عمومی‌ترین حالت است و تقریبا در اکثر سیستم‌ها استفاده از همین کلید پاسخگو خواهد بود. سپس یک صفحه برای شما باز می شود که در اینجا باید روی سربرگ Boot کلیک کنید. گزینه‌ای تحت عنوان Boot Device Priority  مشاهده خواهید کرد. به وسیله ی کلیدهای جهت‌ نما در صفحه کلید، آن را انتخاب نمایید و سپس کلید Enter را بزنید. گزینه 1st Boot Device  را انتخاب کرده و مشخص کنید که عمل بوت شدن از کجا صورت گیرد:

برای بوت شدن از طریق درایو سیدی، از داخل لیست باز شده، گزینه CD-ROM (سیدی) را انتخاب کنید. اگر از فلش برای نصب ویندوز استفاده می‌کنید، برای بوت شدن از طریق فلش، گزینه Removable Device را انتخاب کرده و Enter  را بزنید. وقتی یکی از حافظه‌های CD یا Flash Disc را برای بوت شدن تنظیم کردید، برای ذخیره کردن تغییرات، دکمه F10 را فشار دهید و سپس روی Yes یا OK کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره گردد. در این مرحله، سیستم شما ری‌استارت می‌شود و ادامه مراحل به صورت زیر آغاز می‌شود.

 

شیوه های گوناگون نصب ویندوز 10

همانطور که گفته شد، برای نصب ویندوز 10 چند روش گوناگون وجود دارد. هر کدام از روش‌ها دارای مزایا و دردسرهای خاص خود می باشند، اما سعی داریم هر دو روش را به شما معرفی کنیم تا بتوانید در انتخاب آن‌ها آزادانه عمل کنید.

 

نحوه نصب ویندوز 10 با سی دی

یکی از روش‌های سنتی نصب ویندوز را می‌توان از طریق دی‌وی‌دی دانست. شما می‌توانید ویندوز 10 را از مراکز مجاز فروش نرم افزار تهیه کنید و بعد از قرار دادن آن در درایو نوری، فرایند بوت کردن را انجام دهید و کار نصب ویندوز 10 را آغاز کنید. توجه داشته باشید که نحوه‌ی نصب ویندوز 10 با سی‌دی و فلش مموری به یکدیگر شباهت دارند.

 

نصب ویندوز 10 با فلش مموری

یکی دیگر از روش‌های نصب ویندوز 10، انجام نصب از طریق درایو USB است. با اجرای این روش، می‌توانید شرایط نصب را به نفع خود تغییر دهید. به طور کلی، استفاده از فلش مموری می‌تواند احتمال خرابی فایل‌ها هنگام نصب از طریق دی وی دی را کاهش دهد و سرعت بیشتری را به کاربران ارائه دهد.

 

نصب ویندوز 10

ابتدا فلش یا دی وی دی را که برای نصب ویندوز انتخاب کردید، آن را به لپ تاپ متصل کرده و یا داخل درایو نوری قرار دهید. سپس لپ تاپ را روشن نمایید. فراموش نکنید که نصب ویندوز 10 در حالت UEFI یا سایر موارد هم یکسان خواهند بود، اما ممکن است برخی نکات آن‌ها متفاوت باشد. بعد از روشن شدن لپ تاپ کلیدهای Delete یا  F2 را فشار دهید تا وارد تنظیمات BIOS شوید. ( با توجه به سیستم ممکن است کلیدها متفاوت باشد) در ادامه باید بوت نخست (First Boot) را روی USB مورد نظرتان قرار داده و در نهایت با انتخاب کلید F10، تغییرات ذکرشده را ذخیره‌ سازی کرده تا در ادامه شاهد راه‌ اندازی مجدد دستگاه باشید.

هنگامی که دستگاه شما مجدداً روشن شود، به صورت خودکار وارد محیط پایین خواهید شد. روی گزینه Next  کلیک کنید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز گزینه‌های موجود را قبل از ادامه کار تغییر دهید. البته توصیه ما به شما این است که در این صفحه نسبت به گزینه‌های موجود حساسیت نشان ندهید. شما می‌توانید بعد از ورود به صفحه ویندوز و از طریق کنترل پنل لپ تاپ، زبان فارسی را اضافه کنید.

 

نصب ویندوز 10

 

 

 

هم اکنون باید روی گزینه Install Now به منظور ادامه فرایند کلیک کنید؛ همانطور که مشخص است، این گزینه در بخش مرکزی پنجره قرار گرفته است.

 

نصب ویندوز 10

 

در این مرحله کلید ویندوز 10 خود را وارد نمایید، بعد از آن روی گزینه Next کلیک کنید. در صورتی که کلید ویندوز خود را در اختیار ندارید، می‌توانید با کلید Skip از این مرحله عبور کنید. روش‌های گوناگون برای فعال‌ سازی ویندوز 10 وجود دارد که شما می‌توانید از ابزارهای موجود برای انجام کار استفاده کنید.

 

نصب ویندوز 10

 

دستورالعمل‌های نصب ویندوز 10 را دنبال کنید. گزینه پایین  Custom را انتخاب نمایید. در ادامه وارد صفحه جدیدی خواهید شد که باید درایو مورد نظرتان را برای نصب اطلاعات ویندوز انتخاب کنید. سپس روی گزینه فرمت کردن (Format) کلیک کرده و در نهایت، گزینه Next را انتخاب کنید تا فرایند نصب آغاز شود.

 

نصب ویندوز 10

 

توجه کنید در این مرحله نباید اقدامات خاصی انجام دهید. دستگاه چندین بار روشن و خاموش خواهد شد که به عنوان مراحل نصب ویندوز 10 شناخته می‌شود. منتظر باشید تا گزینه‌های بعد نمایش داده شود. بعد از اتمام کار شما وارد صفحه جدیدی خواهید شد که باید یک نام برای کامپیوتر خود انتخاب کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز میتوانید از این مرحله عبور کنید.

یکی دیگر از بخش‌هایی که نمایش داده خواهد شد، مربوط به Cortana است؛ بهتر است گزینه رد دادن (Skip) را انتخاب کنید و از آن عبور کنید. توصیه ما به شما این است که گزینه ادامه دادن بدون اینترنت را انتخاب نمایید. هنگامی که مراحل ذکرشده را انجام دهید، ویندوز 10 به صورت کامل نصب شده و وارد صفحه اصلی خواهید شد. در این مرحله باید برنامه‌های مورد نظرتان را دانلود و نصب کنید. فراموش نکنید که نصب درایورها از اهمیت خاص برخوردار بوده و اگر آن‌ها را نصب نکنید، امکان استفاده از ویندوز وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال، نصب درایور کارت گرافیک از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در صورت عدم نصب، امکان استفاده از دستگاه برای انجام کارهای خاص گرافیکی وجود نخواهد داشت. در بعضی از لپ تاپ ها شاهد قطع شدن صدا به دلیل عدم نصب درایور خواهیم بود. ویندوز 10 به شکل خودکار توانایی شناسایی سخت ‌افزارهای متفاوت را دارد و معمولاً درایورهای عمومی را نصب خواهد کرد.

 

gn: justify;”>مدت زمان نصب ویندوز 10

عموماً شما می‌توانید نصب ویندوز 10 را ظرف مدت 30 تا 40 دقیقه انجام دهید، اما این سرعت به فاکتورهای گوناگون مرتبط است. برای مثال، اگر شما نصب ویندوز 10 را با فلش انجام دهید، در مقایسه با ویندوز 10 از روی سی دی سریع‌تر انجام خواهد شد. فراموش نکنید مشکلات نصب ویندوز 10 به سادگی قابل حل می باشد. اگر مشکلی هنگام نصب ویندوز داشتید و یا اینکه قادر به نصب نبودید، می توانید با نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 

جمع بندی

اگر قصد دارید نصب ویندوز 10 را انجام دهید، نباید از مراحل نصب آن بترسید. نصب ویندوز 10 بسیار ساده می باشد و به این بستگی دارد که شما اقدامات مهم را قبل از آغاز کار انجام داده باشید. در این مقاله سعی شده است بهترین روش برای نصب ویندوز 10 را آموزش دهیم تا شما بتوانید این کار را در کوتاه ‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

همچنین نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *