نمایندگی ایسوس

شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد

شخصی سازی دکمه های کیبورد
زمان مطالعه مطلب 8 دقیقه

تولیدکنندگان لوازم جانبی کامپیوتر مانند کیبورد به صورت پیش ‌فرض تنظیماتی را روی آن‌ها اعمال می‌کنند و تمام دکمه‌ های کیبورد عملکرد خاصی را از خود به نمایش می‌گذارند. اما این موضوع به این معنا نیست که نمی‌توانید عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی ‌سازی کنید. ممکن است کمی دور از انتظار به نظر برسد، اما روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان کاربرد دکمه‌های کیبورد سیستم را تغییر دهید. در این مقاله میخواهیم به معرفی چند روش برای شخصی سازی و همچنین افزایش بهره‌ وری دکمه‌های کیبورد بپردازیم.

به چه دلیل باید عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی ‌سازی کنیم؟

بازنشانی عملکرد کلیدهای روی کیبورد برای شما این امکان را ایجاد میکند که بتوانید یک دکمه را با دکمه دیگری جایگزین کنید و این موضوع باعث می شود که شما کیبورد خود را همان گونه که میخواهید، شخصی ‌سازی کنید. کاربران به دلایل متعددی امکان دارد به فکر شخصی سازی دکمه‌های کیبورد خود بیفتند:

گاهی اوقات و با گذشت زمان برخی از دکمه‌های کیبورد دچار مشکل می‌شوند و کار نمیکنند، در این مواقع لازم به تهیه یک کیبورد جدید نیست و فقط نیاز است یکی از دکمه‌های کم کاربرد کیبورد را جایگزین آن ها کنید.

امکان دارد بخواهید عمر یک دکمه خاص را افزایش دهید یا وظیفه‌ی جدیدی برای یک کلید کم استفاده تعریف کنید.

امکان دارد به یک میانبر ساده‌تر برای تایپ و بهره‌مندی از ویژگی‌های سیستم نیاز داشته باشید.

امکان دارد نیاز داشته باشید با زدن یک دکمه‌ی خاص برنامه‌‌ی مورد نظر شما سریع‌تر اجرا شود.

امکان دارد یک کیبورد دارای طرح‌ بندی متفاوت باشد و بخواهید آرایش دکمه‌های آن را تغییر و شخصی‌ سازی کنید.

امکان دارد بخواهید عملکرد یک دکمه‌ی خاص را به دکمه‌ی دیگری منتقل کنید.

امکان دارد بخواهید در زمینه گیمینگ یکی از دکمه هایی که در بازی بیشتر از همه از آن استفاده می‌کنید را تغییر دهید و یک دکمه ای که راحت‌تر قابل دسترسی است را جایگزین آن نمایید.

برای شخصی سازی عملکرد کلیدهای کیبورد برنامه‌ها و نرم‌ افزارهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه بهترین‌های آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نرم ‌افزارها در این زمینه، برنامه‌ی SharpKeys می باشد. برنامه‌های دیگر شخصی سازی عملکرد کیبورد می‌توان به KeyTweak و Microsoft Keyboard Layout Creator اشاره کرد.

 

شخصی سازی دکمه های کیبورد
شخصی سازی دکمه های کیبورد

 

نرم ‌افزار SharpKeys جهت شخصی سازی کیبورد

ویرایش کیبورد با استفاده از برنامه‌ی SharpKeys که یک نرم ‌افزار بسیار ساده است، شما می‌توانید عملکرد تمامی دکمه‌های روی کیبورد را تغییر دهید. این نرم افزار این امکان را می‌دهد تا با تایپ کردن اسم یک دکمه، عملکرد آن دکمه را عوض کنید. بنابراین اگر می‌خواهید  Caps Lock خود را به Shift تغییر دهید، نیازی نیست فهرست طولانی را برای پیدا کردن آن جستجو نمایید. فقط کافی است دکمه‌ی  Caps Lockرا بزنید و سپس دکمه Shift را فشار دهید؛ به همین راحتی تغییرات عملکرد کلیدهای مورد نظر شما اعمال می‌شود.

بعد از انتخاب دکمه های مد نظر خود، روی گزینه‌ی «Write to Registry» کلیک نمایید. سپس برنامه از شما می‌خواهد که سیستم خود را دوباره ری‌ استارت کنید تا تغییرات انجام شود. کارهای مهم دیگر خود را ذخیره کنید و برای ری‌استارت کردن سیستم خود، گزینه‌ی «Yes» را انتخاب کنید. بعد از این که سیستم شما ری‌استارت شد، می‌توانید از عملکرد جدید کلیدهای کیبوردتان استفاده کنید. اگر بعدها تصمیم گرفتید که عملکرد جدید دکمه‌ها را به حالت قبلی بازگردانید، کافی است دکمه هایی را که تغییر دادید را انتخاب کنید و روی Delete کلیک نمایید تا عملکرد دکمه‌ها به حالت پیش ‌فرض بازگردد. دوباره روی گزینه‌ی Write to Registry کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره شوند.

 

نرم ‌افزار KeyTweak جهت شخصی سازی کیبورد

KeyTweak  یک برنامه‌ی بسیار کاربردی دیگر در زمینه‌ی مدیریت و شخصی سازی دکمه‌ های کیبورد است. با کمک این نرم ‌افزار می‌توانید با چند کلیک، تغییرات لازم را روی کلیدهای مورد نظر خود در کیبورد اعمال کنید. نحوه‌ی کار با این برنامه نسبت به نرم‌ افزار SharpKeys راحت‌تر است و احتمالاً رابط کاربری آن بیشتر مورد پسند کاربران قرار می‌گیرد. در این نرم افزار تمام کلیدهای صفحه کلید شما روی تصویر به شما نشان داده می‌شود و دیگر نیازی به پیدا کردن نام آن‌‌ها نیست. در ابتدا بر روی کلیدی که می‌خواهید تغییر دهید کلیک کنید. بعد از آن، کلیدی را که قصد دارید تغییر دهید از منوی کشویی رو به روی Choose New Remapping  پیدا کنید. در قسمت پایینی حتی دو راهنما برای راحتی کار شما قرار گرفته که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای انجام تغییرات ایجاد شده روی Apply کلیک نمایید. زمانی که می‌خواهید تغییرات اعمال شده را به حالت اولیه بازگردانید، گزینه‌ی «Restore All Defaults»  را انتخاب نمایید.

نرم ‌افزار Microsoft Keyboard Layout Creator جهت شخصی سازی کیبورد

تغییر کلیدهای صفحه کلید در ویندوز 10 این برنامه همانطور که از نام آن مشخص است، محصول کمپانی مایکروسافت است و به همین دلیل یک گزینه‌ی مطمئن برای انجام این کار به حساب می آید. اما با وجود این موضوع، محدودیت‌هایی در اعمال تغییرات این نرم افزار وجود دارد؛ به عنوان مثال کلیدهای خاصی مانند Shift و Caps Lock را نمی‌توان با استفاده از این برنامه شخصی‌ سازی کرد و عملکرد جدیدی به آن‌ها داد. برای کار با این برنامه File > Load Existing Keyboard را انتخاب نمایید. سپس، نحوه‌ی نمایش کلیدهای کیبورد را به دلخواه خود مشخص کنید و قبل از اینکه شخصی ‌سازی خود را اعمال نمایید، مسیر File > Save Source File As  را انتخاب نمایید تا از عملکرد دکمه‌ های کیبورد فایل بکاپ گرفته شود. پارامترهای مورد نظر خود را از Project > Properties تنظیم نمایید. بعد از انتخاب دکمه مورد نظر از دستورالعمل‌ها پیروی کرده تا عملکرد آن را تغییر دهید.

شخصی سازی کیبورد برای اهداف گیمینگ

تسلط گیمرها بر روی کلیدهای کنترل بازی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای لازم برای داشتن تجربه‌ی گیمینگ بسیار خوب است. در واقع، با کنترل بازی به وسیله صدا و شخصی سازی عملکرد کلیدهای صفحه کلید، حتی گیمرهای آماتور هم می‌توانند تجربه‌ی گیمینگ بسیار خوبی داشته باشند.

دلیل بهتر بودن کیبوردهای مکانیکی برای گیمینگ

اگر گزینه‌های کنترلر درون بازی به شما اجازه نمی‌دهند دکمه های کیبورد خود را سفارشی کنید، یا کلیدهای خاصی را به عنوان گزینه ارائه نمی‌دهند، عملکرد آن‌ها را با برنامه های معرفی شده تغییر دهید. برای گیمرهای چپ دست، تغییر کلیدها از سمت راست به سمت چپ بسیار مفید است. اگر در صفحه‌ کلید شما نامبر پد در سمت راست تعبیه شده، به راحتی تمام اعداد را به سمت چپ انتقال دهید تا زمان بازی کردن مشکلی برای شما از این بابت ایجاد نشود.

افزایش بهره‌وری مرورگر

یکی دیگر از علت هایی که کاربران را به سمت شخصی سازی دکمه های کیبورد سوق می‌دهد، افزایش بهره‌ وری در هنگام کار با مرورگر اینترنت است. در زمان استفاده از مرورگر، جابجایی بین تب‌ها یک کار بسیار شایع به شمار می‌رود، اما برای انجام این کار استفاده از میانبرهای پیش ‌فرض صفحه ‌کلید چندان راحت نیست. در گوگل کروم ویندوز، برای جابه‌جایی به تب بعدی به فشردن دکمه های  Ctrl + Tab  یا Ctrl + PgDown نیاز دارید، در صورتی که برای رفتن به تب قبلی، زدن Ctrl + Shift + Tab یا Ctrl + PgUp لازم است.

استفاده از این میانبرها برای خیلی از کاربران حس خوشایندی ندارد، زیرا فاصله‌ی دکمه‌های Page Up و Page Down معمولاً از Ctrl  دور است و عملکرد Ctrl + Shift + Tab نیز نیاز به استفاده از دو دست دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که با استفاده از برنامه های معرفی شده از دکمه‌های کم استفاده‌ی کیبورد استفاد کنید تا میانبر بهتری برای تغییر تب‌ها داشته باشید. خیلی از کیبوردها دارای دکمه‌ی راست کلیک بین کلیدهای Ctrl و Alt هستند. با تغییر عملکرد کلید PgUp به کلید Alt این امکان برایتان فراهم می‌شود که کلید Ctrl را هم سطح با این دکمه نگه دارید و سپس با استفاده از همان دست، کلید Alt را فشار دهید تا به تب قبلی بازگردید. سپس با تغییر عملکرد دکمه‌ی راست کلیک صفحه کلید به PgDown، فشار دو دکمه ساده شما را به سرعت در هر دو جهت در صفحه های باز شده حرکت می‌دهد. طیف بسیار زیادی از میانبرهای کیبورد برای کروم و فایرفاکس وجود دارد. آن‌ها را بررسی کنید. اگر میانبرهایی را مشاهده کردید که امکان دارد بسیار مفید باشند اما به راحتی نمی‌توانید آن‌ها را پیاده  کنید، کافی است آن‌ها را به جای بعضی دکمه های کم استفاده کیبوردتان شخصی ‌سازی کنید و مورد استفاده قرار دهید. می‌توانید از کلیدهای تابعه‌ای که در بالای کیبورد هستند و یا کلیدهای ScrLk ،Insert ،Home و End برای این کار استفاده کنید.

اجرا و تغییر سریع برنامه‌ها

اجرای برنامه‌های مورد علاقه شما توسط میانبرها بسیار راحت است و حتی نیازی به نرم‌افزار ریمپ کیبورد ندارد. به سادگی یک میانبر برای نرم افزار ها مورد نظر خود در دسکتاپ خود ایجاد کنید، سپس بر روی آن میانبر کلیک راست کنید و Properties را انتخاب نمایید. به تب Shortcut بروید، بر روی Shortcut Key  کلیک نمایید و کلیدی که می‌خواهید با زدن آن، برنامه‌ی دلخواه شما اجرا شود را فشار دهید. به دلیل این که دکمه‌های انتخابی شما امکان دارد یک سری وظایف پیش ‌فرض داشته باشند، بهتر است از تغییر عملکرد دکمه‌هایی استفاده کنید که زیاد از آن‌ها استفاده نمی کنید. برای مثال کلیدهای تابعه‌ای گزینه‌ های مناسبی برای استفاده در این موارد می باشند. حتی می‌توانید با استفاده از یک میانبر چند برنامه را به شکل هم‌زمان اجرا کنید. برای جابه‌جایی بین برنامه‌ها، ویندوز در حال حاضر میانبرهای متفاوتی دارد که می‌توانید به دلخواه از آن‌ها استفاده کنید.

با تغییر عملکرد کاید راست کلیک کیبورد خود به کلید  Tab، دسترسی به میانبر ضروری برای جا به جایی بین برنامه‌ها (هم در لپ‌تاپ و هم دسکتاپ)  Alt + Tab، بسیار راحت تر خواهد بود. از دست راست خود برای نگه داشتن دکمه Alt  استفاده کنید و روی دکمه‌ی کلیک راست کیبورد ضربه بزنید تا به راحتی و به سرعت بین همه برنامه‌های باز شده جابه‌جا شوید.

 

شخصی سازی دکمه های کیبورد
شخصی سازی دکمه های کیبورد

 

استفاده از صفحه‌ کلید با طرح‌ بندی‌های مختلف

اگر به کیبورد با استاندارد طرح ‌بندی QWERTY عادت دارید و مجبور شدید از کیبورد با طرح‌ بندی دیگری استفاده کنید، احتمالاً با مشکل مواجه خواهید شد. در این صورت نیز می‌توانید به جای تعویض کیبورد از شخصی ‌سازی عملکرد کلیدها استفاده کنید. با استفاده از برنامه هایی که در بالا معرفی کردیم، فقط چند کلید که در جایگاه‌های مطابق با استاندارد QWERTY قرار نگرفته اند را تغییر دهید. به این ترتیب دیگر مشکلی برای کار کردن با این کیبوردها نخواهید داشت. در حقیقت باید اشاره کرد که استاندارد طرح ‌بندی QWERTY، بهترین طرح ‌بندی موجود در کیبوردها نیست. این استانداری است که بیشتر کاربران به آن عادت کرده‌اند اما طرح‌بندی‌های بسیار بهتر و کاربردی‌تری نیز مانند Colemak یا Dvorak وجود دارد که می‌تواند سرعت تایپ شما را سریع‌تر کند و فشار وارد شده به انگشتانتان را کاهش دهد.

با ریمپ کردن دکمه های کیبورد، می‌توانید به صورت همزمان عملکرد چند دکمه را تغییر دهید تا با سبک جدید طرح‌ بندی کیبورد آشنا شوید. پیشنهاد می‌شود که عملکرد همه‌ی کلیدهای کیبورد را مطابق با استاندارد مورد نظر خود تغییر دهید. در ابتدا امکان دارد کار با کیبورد مقداری برایتان سخت باشد، اما می‌توانید برچسب‌های کوچکی تهیه کنید و روی دکمه‌های کیبورد قرار دهید تا به شما در استفاده از کیبورد کمک کنند.

استفاده بهتر از کلیدهای کم استفاده کیبورد

آن طور که به نظر می آید کلید Caps Lock یکی از کم استفاده‌ترین دکمه‌ های کیبورد است. خیلی از افراد نیز از کلیدهای Function  و Ctrl و Alt در سمت راست کیبورد استفاده نمی‌کنند. اما می‌توانید با شخصی ‌سازی عملکرد این کلیدها، آن‌ها را به دکمه هایی تبدیل کنید که همواره از آن‌ها برای انجام سریع‌تر کارهایتان بهره می‌برید. به عنوان مثال، کلید Caps Lock می‌تواند به موارد متفاوتی تبدیل شود: کلید shift، کلید جستجو در سیستم‌ عامل کروم، یا یک backspace.  همچنین از کلیدهای عملکردی نیز می‌توانید برای قرار دادن سیستم در حالت Sleep یا حتی خاموش کردن آن به عنوان یک روش بسیار کاربردی و راحت استفاده کرد.

بازیابی دکمه های خراب شده کیبورد

اگر برخی دکمه های کیبورد شما خراب شده و دیگر کار نمی‌کند، باز هم می‌توانید روی استفاده از نرم‌‌افزارهای ریمپ کیبورد حساب کنید تا عملکرد آن‌ها را به دکمه‌های سالم مورد نظر خود انتقال دهید. امکان دارد تنظیم این کلیدها به عملکرد مورد نظر خود کمی سخت باشد، اما تا زمانی که بتوانید یک صفحه‌ کلید جدید با کلیدهای کارآمد تهیه کنید، راه‌ حل مناسبی است.

برای مثال اگر کلید backspace شما خراب باشد، برای کار کردن با مشکل مواجه می شوید. بنابراین می‌توانید از کلیدهای کم کاربرد مثل دکمه های تابعه‌ای بهره ببرید تا بتوانید عملکرد آن‌ها را با توجه به نیاز خود شخصی ‌سازی کنید.

سخن پایانی

در حالی که طرح‌ بندی استاندارد صفحه‌ کلید ویندوز در طول این سال‌ها به دلایل متفاوتی ثابت مانده است، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که دلتان بخواهد و یا مجبور باشید که برای استفاده بهتر از کیبورد، چیدمان کلیدهای آن را به دلخواه خود تغییر دهید. در این مقاله به معرفی چند برنامه کاربردی برای شخصی سازی عملکرد کلیدهای کیبورد پرداختیم و به برخی دلایل متفاوت نیاز به انجام این کار نیز اشاره کردیم.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیر لپ تاپ ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *