وبلاگ

شبکه کردن لپ تاپ
دسته بندی:

فهرست مطالب

شبکه کردن دو لپ تاپ

شبکه کردن لپ تاپ معمولاً به معنای اتصال چندین لپ تاپ و دستگاه جانبی به یکدیگر است. با این روش، می‌توانید دستگاه‌های مختلف را به یک شبکه وصل کرده و اطلاعات را بین آن‌ها به اشتراک بگذارید. این کار امکان اشتراک فایل، دسترسی به اینترنت، استفاده از چاپگرها و دستگاه‌های دیگر را بدون نیاز به دستگاه ذخیره‌سازی میانی، مانند فلش درایو یا هارد اکسترنال، فراهم می‌کند.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

شبکه کردن دو لپ ‌تاپ به دو روش ممکن است. در روش اول، هر دو لپ ‌تاپ باید از طریق کابل LAN به یکدیگر متصل شوند. این روش به عنوان شبکه کردن دو لپ ‌تاپ از طریق کابل شناخته می‌شود. در روش دوم، هر دو لپ ‌تاپ باید به یک شبکه Wi-Fi مشترک متصل شوند. این روش، با اینکه نیازی به استفاده از کابل ندارد، از نظر فاصله بین دو دستگاه هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل در مورد شبکه کردن دو لپ‌ تاپ را بدانید، تا اخر مقاله همراه ما باشید.

راه اندازی شبکه بین دو کامپیوتر نیازی به دانش تخصصی خاص ندارد. با انجام مراحل مشخصی می‌توانید یاد بگیرید چگونه دو سیستم را به یکدیگر متصل کنید و اطلاعات خود را به راحتی جابجا کنید و دستگاه‌ها را در یک شبکه به اشتراک بگذارید.

شبکه کردن لپ تاپ از طریق کابل

برای ایجاد ارتباط بین دو لپ تاپ در ویندوز 10 از طریق کابل شبکه، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

وارد “This PC” شوید و با کلیک راست بر روی فضای خالی، گزینه “Properties” را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده، گزینه”Change settings”  را انتخاب نمایید.

داخل تب “Computer name”، بر روی “Change” کلیک نمایید.

در بخش “Workgroup” یک نام مشترک برای هر دو لپ تاپ تعیین کنید.

برای تنظیم آدرس آی ‌پی، به مسیر زیر بروید: Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center

در صفحه باز شده، روی “Properties” کلیک کنید.

بعد از باز شدن تب “Internet Protocol Ver4″، روی “Properties” کلیک کرده و آدرس IP منحصر به فرد را برای هر دو لپ‌ تاپ وارد کنید.

در پایان، برای ذخیره تغییرات، روی “OK” کلیک نمایید.

با این مراحل، دو لپ‌تاپ خود را به هم متصل کرده و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.

 

شبکه کردن لپ تاپ بدون سیم

حالا که نحوه شبکه کردن دو لپ‌ تاپ با استفاده از کابل را فراگرفتید، بیایید نحوه اتصال دو لپ ‌تاپ به وای فای و بدون کابل را بررسی کنیم. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

اطمینان حاصل کنید که هر دو لپ ‌تاپ به یک شبکه وای فای مشترک متصل شده‌اند.

نام Workgroup را برای هر دو لپ ‌تاپ یکسان تنظیم کنید. برای این کار، روی This PC کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

سپس بر روی گزینه Change Settings کلیک کرده و برای تنظیم نام  Workgroup، روی گزینه Change کلیک نمایید.

هر دو لپ ‌تاپ را یک بار ریستارت کنید.

برای هر یک از لپ ‌تاپ‌ها، یک آدرس IP منحصر به فرد در نظر بگیرید.

مانند روش قبل، یک آی پی دستی برای هر لپ ‌تاپ تعیین کرده و در تب Connection وایرلس، آن را وارد نمایید.

تفاوت این روش با روش قبلی برای ایجاد ارتباط بین دو لپ‌ تاپ این است که آدرس آی پی باید برای Connection وایرلس تنظیم شود. در تب مربوط به آی پی، می‌توانید با انتخاب گزینه Use The Following IP Address، آی پی‌های مورد نیاز را به صورت دستی وارد کنید.

اشتراک گذاری فایل در لپ تاپ

برای این کار، یک پوشه را ایجاد کرده و بر روی آن راست کلیک کنید. سپس گزینه Properties  را انتخاب کرده و به تب اشتراک‌گذاری (Sharing)  بروید. گزینه اشتراک‌گذاری (Share) را انتخاب کرده و نام کاربری مورد نظر برای دسترسی را اضافه کنید. سپس دسترسی خواندن/نوشتن (Read/Write) را انتخاب کرده و دکمه تایید (OK) را بزنید. این کار باعث می‌شود پوشه شما در شبکه قابل مشاهده باشد.

برای دسترسی به پوشه به اشتراک‌گذاری شده، از منوی شروع (Start) وارد کامپیوتر (Computer) شوید و در قسمت سمت چپ بر روی شبکه (Network) کلیک کنید. در اینجا، لیستی از کامپیوترهای موجود در شبکه را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید به هر یک وارد شده و فایل مورد نظر خود را بردارید.

انتقال فایل در لپ تاپ

اشتراگ گذاری پرینتر در لپ تاپ

برای به اشتراک گذاری یک پرینتر، وارد بخش کنترل پنل (Control Panel) شده و در قسمت دستگاه‌ها و پرینترها (Devices and Printers)، روی آیکون پرینتر مورد نظر راست کلیک کنید و ویژگی‌ها (Properties) را انتخاب کنید. سپس به تب اشتراک‌گذاری (Sharing)  بروید و گزینه(Share this printer)  را انتخاب کرده و دکمه تایید (OK) را بزنید.

برای استفاده از پرینتر در کامپیوتر دیگر، در همان صفحه دستگاه‌ها و پرینترها (Devices and Printers)، از منوی بالا گزینه افزودن یک پرینتر (Add a Printer) را انتخاب کرده و به افزودن یک پرینتر شبکه‌ای یا بی‌سیم (Add a network, wireless, or Bluetooth printer)  بروید. سپس کامپیوتر شبکه را برای پرینترها جستجو کنید و نام پرینتر مورد نظر را انتخاب کنید. این کار باعث افزودن پرینتر به لیست پرینترهای شما می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید. (توجه: در این حالت، کامپیوتر اولیه و پرینتر باید روشن باشند تا بتوانید به درستی از پرینتر در کامپیوتر دیگر استفاده کنید.)

اشتراک گذاری اینترنت در لپ تاپ

برای به اشتراک گذاری اینترنت از یک سیستم به دیگر سیستم‌ها، به صفحه تغییر تنظیمات آداپتور (Change Adapter Settings) بروید. سپس روی کارت شبکه بی‌سیم (Wi-Fi) راست کلیک کنید، وارد ویژگی‌ها (Properties) شوید و به تب اشتراک (Sharing) بروید. در اینجا، گزینه اجازه به دیگر کاربران شبکه برای استفاده از این اتصال اینترنت (Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection) را انتخاب کنید و از لیستی که برای شما نمایش داده شده، کارت شبکه ای که اینترنت را دریافت می‌کنید را انتخاب کنید. سپس دکمه تایید (OK) را بزنید. حالا می‌توانید در کامپیوترهای دیگر از اینترنت استفاده کنید.

این کار باعث می‌شود سیستم اولیه که به اینترنت متصل است، اینترنت را از طریق کارت شبکه خود به دیگر سیستم‌ها در شبکه به اشتراک بگذارد.

شبكه كردن لپ تاپ توسط نرم افزار WiPeer

نرم‌افزار WiPeer، علاوه بر امکان ایجاد یک شبکه بین دو لپ ‌تاپ، قابلیت پشتیبانی از بازی‌های چند نفره، چت کردن، و همکاری در انجام پروژه‌ها را داراست. با استفاده از WiPeer، می‌توانید ارتباط مستقیم بین دو دستگاه لپ ‌تاپ برقرار کرده و فعالیت‌های گوناگونی از جمله بازی‌های شبکه‌ای، چت کردن و همکاری در پروژه‌ها را انجام دهید.

ویژگی های نرم افزار WiPeer

ایجاد شبکه های اجتماعی: در WiPeer، مانند یک نرم ‌افزار پیام‌رسان (IM)، شما قادر به ایجاد یک پروفایل شخصی برای خود هستید. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا یک شبکه اجتماعی خصوصی را برای برقراری ارتباط با سایر کاربرانی که در همین شبکه حضور دارند، ایجاد کنید. علاوه بر این، شما قادر به مشاهده کاربرانی که آنلاین هستند هستید و می‌توانید با آن‌ها چت کرده و ارتباط برقرار کنید.

انجام بازی چند نفره تحت وب: در نرم ‌افزار WiPeer، شما امکان بازی با چند نفر در بازی‌های شطرنج (Chess)، چکر چینی (Chinese Checkers)، رویا پرداز (Reversi) و چهار اتصال (Connect 4) را دارید. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا با دوستانتان این بازی‌ها را در حالت چند نفره بازی کنید.

اشتراک گذاری و جست و جوی فایل ها: شما با استفاده از WiPeer قادر به اشتراک ‌گذاری یک فایل یا یک پوشه کامل با دیگران هستید. همچنین می‌توانید در فایل‌هایی که دیگران به اشتراک گذاشته‌اند جستجو کنید، با این حال، به فایل‌های خصوصی دیگران دسترسی نخواهید داشت و فقط به فایل‌هایی که با شما به اشتراک گذاشته شده است، دسترسی خواهید داشت.

ایجاد شبکه بی سیم: ویژگی برتر WiPeer این است که امکان شبکه ‌سازی دو لپ ‌تاپ بدون نیاز به هیچگونه روتر، اکسس پوینت یا تجهیزات جانبی و زیر ساخت خاصی را فراهم می‌کند. با استفاده از  WiPeer، می‌توانید در هر مکانی از جمله قطار، اتوبوس، هواپیما و موارد مشابه یک شبکه بی‌سیم را ایجاد کرده و دو لپ‌ تاپ را به هم متصل کنید.

شما می‌توانید نرم ‌افزار WiPeer را بر روی یک فلش مموری ذخیره کنید و همیشه آن را همراه داشته باشید تا در هنگام اتصال دو لپ ‌تاپ بدون نیاز به کابل، این برنامه در دسترس شما باشد. این برنامه تنها 4 مگابایت حجم دارد و به سیستم‌ها فشار زیادی وارد نمی‌کند.

جمع بندی

استفاده از روش‌های شبکه ‌سازی برای اتصال دو رایانه یا لپ‌ تاپ بسیار آسان است. اما باید توجه داشته باشید که رمز عبوری که برای شبکه خود انتخاب می‌کنید، باید یک رمز عبور قوی باشد تا افراد دیگر نتوانند به شبکه شما نفوذ کرده و به فایل‌های شما دسترسی پیدا کنند. در نهایت، امیدواریم که این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر لپ تاپ ایسوس، تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
سبد خرید