وبلاگ

تأخیر صفحه کلید
دسته بندی:

فهرست مطالب

6 روش حل تأخیر صفحه کلید در ویندوز 10

اگر هنگام تایپ در لپ تاپ یا کامپیوتر با مشکل تأخیر در ورود اطلاعات مواجه می‌شوید، در این مقاله روش هایی برای رفع این مشکل ارائه کرده ایم که میتوانید از آن ها بهره ببرید. تآخیر صفحه کلید در ویندوز مسئله ی آزار دهنده ای است و این مشکل زمانی بیشتر احساس می شود که روی کار مهمی تمرکز کرده باشید. اگر نویسنده یا توسعه دهنده‌ی وب یا برنامه نویس هستید و ساعت ها از وقت خود را صرف کار کردن با صفحه ‌کلید میکنید، این مشکل می تواند سرعت شما را کاهش دهد. قبل از اقدام به پیدا کردن مشکل، اطمینان پیدا کنید که این مشکل واقعا به‌ علت خرابی در کیبورد رخ داده است. گاهی اوقات، امکان دارد به شکل ناخواسته کارهایی انجام دهید که باعث کند ‌شدن سیستم ویندوزی شما شود و این مشکل می تواند دلیل ایجاد تأخیر در صفحه ‌کلید باشد. با این وجود، اگر مطمئن هستید که مشکل از کیبورد است، میتوانید با کمک چند راهکار ساده این مشکل آزار دهنده را رفع کنید.

۱.  غیر فعال کردن کلید های فیلتر

کلید های فیلتر یک ویژگی در ویندوز است که به‌ آن دستور می دهد ضربه های کوتاه و یا مکرر کلیدها نادیده گرفته شود. این ویژگی امکان دارد دلیل تأخیر صفحه کلید باشد. با غیر فعال‌ کردن این کلیدها از بخش تنظیمات صفحه کلید ویندوز، می شود این مشکل را به راحتی برطرف کرد. برای انجام این کار، به بخش Settings بروید. در ادامه، وارد بخش  Ease of Access شوید و از قسمت سمت راست به Keyboard  بروید. بعد از آن، روی کیبورد کلیک نمایید و به ‌دنبال عبارت  Use Filter Keys بگردید. در این قسمت یک دکمه ی دو حالته مشاهده می کنید. اگر این گزینه برای شما فعال است، آن را غیرفعال نمایید و سپس برنامه ی تنظیمات را ببندید. سپس متنی را با صفحه کلید در ویرایشگر متنی وارد کنید و بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده است یا خیر.

 

 غیر فعال کردن کلید های فیلتر

غیر فعال کردن کلید های فیلتر

۲.   به‌ روز رسانی و یا نصب مجدد درایورهای کیبورد

درایور سیستم به رایانه اعلام میکند که چگونه با سخت افزارهای خارجی مانند کیبورد کار کند. اگر درایور کیبورد شما قدیمی شده باشد، سیستم شما برای برقراری ارتباط با این سخت افزار با مشکل رو به رو می شوید. بدین ترتیب، می توان گفت استفاده از درایورهای قدیمی از دلایل ایجاد تأخیر در ورودی کیبورد سیستم های ویندوزی است. چندین روش برای پیدا‌ کردن و جایگزین کردن درایورهای قدیمی کیبورد در ویندوز وجود دارد. شایع ترین روش استفاده از بخش Device Manager می باشد. برای به روز رسانی درایور به این روش، گزینه‌های ترکیبی Win + R را به صورت همزمان فشار دهید و بعد از آن کلمه devmgmt.msc را تایپ نمایید و روی دکمه Enter فشار دهید. بعد از باز ‌شدن پنجره  Device Manager، به دنبال درایور صفحه کلید بگردید، سپس روی آن راست کلیک نمایید. در این مرحله، گزینه ی Update Driver را انتخاب نمایید.

اگر درایورهای به روز رسانی ‌شده را از وب سایت تولید کننده ی کیبورد دانلود کرده اید، می‌توانید اجازه دهید خود ویندوز به‌ شکل خودکار به ‌دنبال درایورها جست‌ و جو کند. همچنین، می‌توانید Browse My computer for drivers  را انتخاب نمایید. با‌ این حال، اگر مشکل تأخیر صفحه کلید به‌ دلیل استفاده از درایور قدیمی به وجود آمده باشد، باید درایور را از روی سیستم حذف و آن را مجدد نصب کنید. برای این منظور، باید درایور فعلی صفحه کلید را از بخش Device Manager حذف و نصب کنید. روی درایور صفحه ‌کلید راست کلیک و گزینه ی Uninstall device را انتخاب نمایید. در ادامه با مشاهده ی اعلان، حذف نصب را تأیید کنید. سپس از قسمت نوار منو بالای Device Manager باید روی Action کلیک نمایید و سپس گزینه Scan for hardware changes  را انتخاب کنید. علاوه بر این، می توان سیستم را خاموش و آن را دوباره راه اندازی نمایید تا درایور کیبورد دوباره اتوماتیک نصب شود. بعد از تمام شدن نصب، بررسی کنید که آیا مشکل تأخیر ورودی صفحه کلید حل شده است یا نه.

۳.  تغییر ویژگی های کیبورد

این احتمال وجود دارد که با تغییر برخی از ویژگی های کیبورد، مشکل نرخ تأخیر صفحه کلید در ویندوز 10  حل می شود. برای این کار دکمه های ترکیبی Win + R را فشار دهید. سپس عبارت control keyboard را تایپ و در آخر Enter  را فشار دهید. اکنون پنجره ی خصوصیات کیبورد برای شما باز می شود. در این قسمت میتوانید گزینه های Repeat delay و Repeat rate  را تغییر دهید. تأخیر تکرار (Repeat delay) به شما این امکان را می دهد که نرخ تأخیر زمانی بین فشردن یک کلید و شروع خروجی مکرر را تنظیم کنید. نرخ تأخیر (Repeat rate) نیز به شما امکان این را میدهد سرعت تکرار خروجی را تنظیم نمایید. با کوتاه کردن تأخیر تکرار، نرخ تکرار افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه، مشکل نرخ تأخیر نهایی صفحه کلید رفع می شود. ممکن است برای رسیدن به تنظیمات دلخواه، نیاز باشد این گزینه را چند بار تغییر دهید تا تعادل مورد نظرتان ایجاد شود. زمانی که سطح تعادل این دو گزینه تنظیم شد، روی گزینه Ok کلیک نمایید و پنجره های باز را ببندید.

۴.  عیب یابی کیبورد را اجرا نمایید

خوشبختانه ویندوز مجموعه ای از ابزارهای عیب یابی داخلی را عرضه کرده است. اگر زمان کار کردن با کیبورد با نرخ تأخیر ورودی کیبورد یا هر مشکل دیگری مواجه شدید، سیستم عیب یاب راهکاری کامل دراختیارتان قرار می دهد. برای استفاده از عیب یاب کیبورد، به بخش تنظیمات ویندوز بروید. سپس راهنمای Update ،Security ،Troubleshoot را طی کنید. در این قسمت، یک لیست از عیب یابی های توصیه شده نمایش داده خواهد شد. اگر گزینه‌ی مورد نظرتان در این لیست وجود نداشت، می‌توانید به راحتی بر روی گزینه Additional troubleshooters کلیک کنید و سپس ایرادات مربوط به صفحه‌ کلید را بیابید. بعد از پیدا‌ کردن ایراد مد نظر، روی آن کلیک و سپس Run the troubleshooter را انتخاب نمایید.

5. استفاده از ابزار خط فرمان DISM

DISM  یک ابزار خط فرمان در سطح مدیر است که می توانید از آن برای تعمیر تصویر ویندوز سیستم خود استفاده نمایید. این ابزار می‌تواند به رفع تاخیر صفحه ‌کلید کمک کند. با اجرای Command Prompt یا PowerShell به عنوان مدیر شروع نمایید. بعد از آن دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید:

اجازه دهید فرآیند به پایان برسد، سپس بررسی نمایید که آیا این ترفند تاخیر ورودی صفحه کلید را حل کرده است.

6. خرید کیبورد جدید

اگر هیچ کدام از روش های بالا مشکل شما را حل نکرد، احتمال دارد KeyBoard شما آسیب سخت افزاری دیده باشد. بنابراین، قبل تهیه کیبورد جدید، اول از صفحه کلید دیگر استفاده نمایید تا مطمئن شوید که مشکل واقعا از کیبورد بوده است. اگر با یک کیبورد دیگر مشکل حل شد برای تهیه کیبورد جدید اقدام نمایید. بعد از حل مشکل نرخ تأخیر صفحه کلید، میتوانید مانند گذشته کارهای خود را با سرعت انجام دهید.

تأخیر صفحه کلید

تأخیر صفحه کلید

 

جمع بندی

امیدواریم این راهکارها بتواند مشکل تاخیر کیبورد را روی سیستم ویندوزی شما رفع کند. اگر روش دیگری برای حل مشکل نرخ تأخیر ورودی کیبورد در محیط ویندوز میشناسید، آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران لپ تاپ اسکرین به اشتراک بگذارید.

نمایندگی ایسوس ارائه دهنده خدمات تعمیر تبلت ایسوس، تعمیر موبایل ایسوس، تجهیزات شبکه، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیر لپ تاپ ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
سبد خرید