وبلاگ

آموزش تنظیم صدای کامپیوتر در ویندوز 10
دسته بندی:

فهرست مطالب

آموزش تنظیم صدای کامپیوتر در ویندوز 10

  در بعضی از مواقع می خواهید که از شنیدن یک آهنگ یا دیدن فیلم بر روی کامپیوتر خود لذت ببرید، اما متوجه می شوید که صدای آن قطع است. ما در اینجا هستیم تا آموزش تنظیم صدای کامپیوتر در ویندوز 10 را به شما  ارائه دهیم.ممکن است صدا چیزی نباشد که بیش از حد به آن فکر می کنید، اما ویندوز 10 گزینه های زیادی برای سفارشی سازی آن در تمام توان خود دارد. بررسی مواردی همچون خروجی های کامپیوتر و لپ تاپ و به روزرسانی درایورهای صوتی و … می تواند به تنظیم صدا کمک کند که ما قصد داریم انواع نکات و ترفندها را برای بهبود کیفیت صدا و تجربه شما در ویندوز 10 به شما نشان دهیم. از جابجایی سریع بین دستگاه های صوتی گرفته تا امکان افزایش صدا، شما در اینجا موارد جدیدی درباره تنظیمات صدای اسپیکر کامپیوتر و تنظیمات صدای کامپیوتر در ویندوز ۱۰ به طور کامل  خواهید آموخت.

هم چنین برای تعمیر آل این وان ایسوس خود و مشاوره تعمیرات می توانید بار کارشناسان ما تماس بگیرید.

چگونه جلوه های صوتی خود را تغییر دهید

برای ایجاد یک تجربه شخصی می توانید همه صداها را در ویندوز سفارشی کنید. برای انجام این کار ، کلیدهای Windows + I را فشار دهید تا تنظیمات باز شوند و به مسیر Personalization> Themes> Sounds بروید. از طرف دیگر روی نماد بلندگو در نوار وظیفه راست کلیک کرده و روی Sounds کلیک کنید.برای جابجایی بین گزینه های پیش فرض ویندوز، از منوی کشویی Sound Scheme استفاده کنید. اگر می خواهید همه صداها را بی صدا کنید می توانید No Sounds را انتخاب کنید.

روش دیگر، روی موردی در لیست برنامه رویدادها کلیک کنید و از منوی کشویی Sounds یا Browse برای انتخاب صدای متفاوت استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد روی OK کلیک کنید.

نحوه کنترل حجم صدای برنامه ها

روی نماد بلندگو در نوار وظیفه خود کلیک کنید و می توانید حجم کلی سیستم خود را تنظیم کنید. با این حال هنگامی که می خواهید حجم یک برنامه خاص را کنترل کنید، بسیار مفید نیست. برای انجام این کار  روی نماد بلندگو راست کلیک کرده، روی Open Volume mixer کلیک کرده و لغزنده ها را بر این اساس تنظیم کنید.اگر می خواهید این کار را سریعتر و با کمک رابط کاربری پیشرفته ویندوز انجام دهید، EarTrumpet را از Microsoft Store بارگیری کنید. پس از نصب  آن را باز کنید و به طور خودکار وارد نوار وظیفه شما می شود. چپ کلیک کرده و نماد را روی نوار وظیفه بکشید تا به طور دائم در آنجا نگه داشته شود.

اگر می خواهید نماد استاندارد بلندگو را حذف کنید و فقط از EarTrumpet استفاده کنید، روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و روی تنظیمات نوار وظیفه کلیک کنید. روی روشن یا خاموش کردن نمادهای سیستم کلیک کنید و میزان صدا را به خاموش بکشید.

نحوه تعویض سریع دستگاه های صوتی

اگر چندین دستگاه صوتی مانند بلندگو و هدست دارید، باید بین آنها جلو و عقب بروید. برای انجام این کار، روی نماد بلندگو در نوار وظیفه خود کلیک کنید. روی نام دستگاه صوتی فعلی خود کلیک کنید تا لیست سایر گزینه ها نمایش داده شود. کافی است روی دستگاه صوتی که می خواهید به آن تغییر دهید کلیک کنید. یک راه حتی بهتر برای انجام این کار، یک برنامه رایگان و سبک وزن به نام Audio Switcher است. با این کار می توانید دستگاه های صوتی (پخش و ضبط) را به هر ترکیب صفحه کلید دلخواه اختصاص دهید. این برای تعویض سریع بین دستگاه های صوتی، به ویژه هنگامی که از یک برنامه تمام صفحه استفاده می کنید، عالی است.

در مبدل صدا

 • برای مشاهده همه دستگاه های صوتی خود به تب های Playback و Recording بروید.
 • روی دستگاهی که می خواهید سفارشی کنید راست کلیک کنید.
 • می توانید آن را به عنوان Default Device خود تنظیم کنید و همچنین می توانید برای تعیین میانبر صفحه کلید روی Set Hot Key کلیک کنید.
 • همچنین احتمالاً می خواهید به تب تنظیمات رفته و Start را هنگام شروع به کار Windows و Start minimized را علامت بزنید.

برای دستیابی به همان اثر می توانید از سایر ابزارهای اتوماسیون استفاده کنید. به عنوان مثال اگر Elkato Stream Deck دارید، می توانید افزونه StreamDeck-AudioSwitcher را بارگیری کنید تا با فشار یک دکمه بین دو دستگاه صوتی به جلو و عقب بروید.

چگونه درایورهای صوتی خود را به روز کنید

اگر با صدای خود مشکل داشتید، باید درایورهای صوتی خود را به روز کنید. به طور کلی، شما باید درایورهای خود را به روز نگه دارید تا سخت افزار شما با آخرین نسخه ویندوز 10 کار کند.

برای انجام این:

 1. Windows Key + X را فشار دهید و روی Device Manager کلیک کنید.
 2. روی Audio inputs and outputs دوبار کلیک کنید.
 3. دستگاه صوتی خراب شده را پیدا کنید، روی آن راست کلیک کرده و Update driver را انتخاب کنید.
 4. روی جستجوی خودکار نرم افزار به روز شده درایور کلیک کنید و نصب آن را دنبال کنید.

اگر این کار نکرد، مراحل یک تا سه بالا را تکرار کنید اما در عوض روی حذف نصب دستگاه کلیک کنید. سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید، ویندوز سعی می کند درایور را به طور خودکار دوباره نصب کند. اگر هنوز مشکل ساز است، به وب سایت شرکت سازنده بروید و درایور صوتی را مستقیماً از آنجا بگیرید.اگر مشکلات صوتی شما همچنان ادامه داشت، روی نماد بلندگو در نوار وظیفه راست کلیک کرده و روی عیب یابی مشکلات صدا کلیک کنید. نصب را دنبال کنید و سعی می کند هر گونه مشکلی را که به طور خودکار پیدا می کند حل کند.

افزایش صدا در ویندوز 10

افزایش صدا در ویندوز 10

ویندوز دارای چندین تقویت کننده داخلی صدا است که می توانید در دستگاه های پخش خود اعمال کنید. برای اعمال آن ها:

 • روی نماد بلندگو در نوار وظیفه راست کلیک کرده و روی Sounds کلیک کنید.
 • به تب Playback بروید.
 • روی دستگاه پخشی که می خواهید تغییر دهید دوبار کلیک کنید.
 • به تب Enhancements بروید. اگر برخی از دستگاه های صوتی از عملکرد پشتیبانی نکنند، این تب را نشان نمی دهند.
 • اکنون تقویت صدا مورد نظر خود را بررسی کنید ، مانند Virtual Surround یا Loudness Equalization.  اگر روی یکی کلیک کنید، توضیحاتی در مورد آنچه انجام می دهد به شما نشان می دهد.
 • پس از اتمام کار روی OK کلیک کنید.

نحوه فعال کردن Windows Sonic برای صدا فضایی

ویندوز 10 دارای ویژگی ای به نام Windows Sonic است. با این کار صدای فراگیر برای هدفون شبیه سازی می شود. همچنین صدای فضایی را ارائه می دهد که باعث می شود صدا در جهت حرکت باشد.

برای فعال کردن آن:

 • برای باز کردن تنظیمات، کلید Windows + I را فشار دهید.
 • روی System> Sound کلیک کنید.
 • در زیر Output گزینه Device properties را انتخاب کنید.
 • از منوی کشویی قالب صدای فضایی استفاده کرده و Windows Sonic for Headphones را انتخاب کنید.

تنظیمات صدا ویندوز در پنجره Sound

پنجره‌ صدا در تمام ویندوزهای 7، 8 و 10 شبیه به هم است و تمام تنظیمات صدا در ویندوز و تغییر دستگاه‌های پیش ‌فرض ضبط و پخش صدا در این بخش انجام می‌شود. این پنجره چهار سربرگ دارد که در ادامه هرکدام را به شکل جداگانه بررسی می‌کنیم.

تنظیم صدا در کامپیوتر

تنظیم صدا در کامپیوتر

playback

پنجره “Sound” و تب “Playback” در ویندوز به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های صوتی متصل به سیستم خود را مشاهده کنید. دستگاهی که دارای تیک سبز در کنار آن است، به عنوان دستگاه پیش‌فرض برای پخش صدا در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که کنار دستگاه نشانه پیکان قرمز وجود داشته باشد، نشان‌ دهنده این است که دستگاه مربوطه در حال حاضر متصل نیست. این بخش به شما امکان می‌دهد تا دستگاه پیش‌فرض برای پخش صدا را تعیین کنید یا منبع خروجی صدا را شخصی‌سازی کنید.

Recording

می‌توانید در تب ضبط، دستگاه‌های ضبط صدایی که به سیستم متصل هستند را مشاهده کنید. دستگاه‌هایی که کنار آن‌ها تیک سبز دارند، به عنوان دستگاه پیش‌فرض برای پخش صدا تنظیم شده‌اند. اگر کنار دستگاهی پیکان قرمز دارد، به معنای آن است که این دستگاه در حال حاضر متصل نیست. در این قسمت، می‌توانید دستگاه پیش‌فرض برای ضبط صدا را تعیین یا میکروفون را تست کنید.

Sounds

در این بخش، می‌توانید صداهای مختلف را برای رویدادهای ویندوز انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید هنگام باز شدن یک برنامه صدای خاصی داشته باشد، ابتدا در بخش “Program Events” گزینه “Open Program” را انتخاب کنید. سپس در بخش “Sounds” روی فلش به سمت پایین کلیک کرده و از بین صداهای پیشنهادی یکی را انتخاب کنید. با استفاده از گزینه “Browse”، می‌توانید صدای مورد نظر را از پوشه‌ای جداگانه انتخاب کرده و اعمال کنید. در نهایت، با انتخاب گزینه “Apply”، تغییرات ذخیره می‌شوند.

برای حذف صدایی که قبلاً برای یک رویداد خاص تنظیم کرده‌اید، در بخش “Program Events” روی نام آن رویداد کلیک کنید و سپس در بخش “Sound”، روی آیکون فلش به سمت پایین کلیک نمایید. سپس گزینه “None” را انتخاب کرده و در نهایت با انتخاب گزینه “Apply” تغییرات را ذخیره کنید.

Communications

در این بخش، چهار نوع تنظیمات برای زمان استفاده از سیستم هنگام تماس تلفنی وجود دارد.

“Mute all other sounds”: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، تمام فعالیت‌های صوتی دیگر غیرفعال می‌شوند.

“Reduce the volume of other sounds by 80%”: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، صداهای دیگر 80 درصد کم می‌شوند.

“Reduce the volume of other sounds by 50%”: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، صداهای دیگر 50 درصد کم می‌شوند.

“Do nothing”: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، هیچ تغییری در صداهای دیگر ایجاد نمی‌شود.

بعد از انتخاب یکی از گزینه‌های فوق، روی گزینه “Apply” کلیک کرده تا تنظیمات ذخیره شوند.

عیب یاب صوتی را اجرا کنید

ویندوز 10 در حال حاضر دارای یک عیب یاب صوتی کامل است که می تواند سیستم صوتی شما را از نظر وجود هر گونه مشکل بررسی کرده و راه حل هایی را پیشنهاد دهد. از آنجا که این عیب یاب می تواند به طور خودکار برخی از مواردی را که در زیر بحث می کنیم پیدا کرده و به آنها رسیدگی کند، این راهی عالی برای صرفه جویی در وقت است و احتمالاً باید اولین ایستگاه شما باشد.

مرحله 1: از کادر جستجو در نوار وظیفه خود استفاده کرده و عبارت ” troubleshoot” را جستجو کنید. در نتایج، باید گزینه ای را مشاهده کنید که می گوید Troubleshoot Settings این را انتخاب کنید.

مرحله 2: در پنجره زیر ، گزینه Get up and Running را که گزینه Playing Audio (صوت پخش) دارد را مشاهده کنید و آن را انتخاب کنید. سپس، Run the Troubleshooter را انتخاب کنید.

مرحله 3: یک نماد عیب یاب جدید در نوار وظیفه شما باز می شود. آن را انتخاب کنید تا پنجره جدید باز شود. اکنون می توانید انواع مختلف بلندگوهای متصل از جمله بلندگوهای داخلی و هدفون را عیب یابی کنید. در بیشتر موارد، شما می خواهید بلندگوهای پیش فرض خود را انتخاب کنید ، اما می توانید این را به دستگاه خود سفارشی کنید. بعد از اتمام کار Next را انتخاب کنید.

مرحله 4: اجازه دهید عیب یاب اجرا شود و سپس ببینید چه چیزی برای گفتن دارد. عیب یاب ممکن است توصیه هایی در مورد بهبود کیفیت صدای شما ارائه دهد یا مشکلات رانندگان خود را مشخص کند که باید به آنها رسیدگی شود. آنچه را که پیشنهاد می کند امتحان کنید تا ببینید آیا این به رفع مشکل شما کمک می کند یا خیر!

به روزرسانی های خود را چک کنید

ویندوز 10، درست مانند تمام سیستم عامل های مدرن، دائماً در حال بروزرسانی و اصلاحات جدید است – مخصوصاً برای کاربران برنامه Insider  گاهی اوقات تنها چیزی که برای رفع مشکل صدا لازم است یک به روز رسانی درایور ساده است، اما گاهی اوقات کمی طول می کشد. ممکن است بروزرسانی لازم درایور فوراً ظاهر نشود، بنابراین باید صبور باشید. یکی از به روزرسانی های اخیر ژوئن 2021 مشکلی را که کاربران ویندوز با برخی از برنامه ها با صداهای جیغ بلند بالا پخش می کردند برطرف کرد، بنابراین به روز رسانی کامل ممکن است راه حلی برای حل مشکلات مختلف باشد. به روزرسانی های خاص راننده می تواند به مشکلات مربوط به یک دستگاه خاص کمک کند.

برخی از ئرایور را می توان مستقیماً از سازندگان کارت صدا مانند Realtek پیدا کرد، در حالی که برخی دیگر می توانند بسته بندی شده در به روزرسانی های ویندوز 10 باشند. برای معکوس کردن مشکلات صوتی خود نماد به روزرسانی ویندوز خود را زیر نظر داشته باشید. رفع مشکل شما می تواند به آسانی با روز رسانی دستگاه شما باشد.

اگر یکی از به روزرسانی های اخیر ویندوز شما باعث ایجاد مشکلاتی در صدا شده است ، ابتدا باید به میکسر میزان صدا خود نگاه کنید و ببینید آیا چیزی تغییر کرده است. به نوار وظیفه خود نگاه کنید و باید نماد بلندگو را در سمت راست مشاهده کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه Open Volume Mixer را انتخاب کنید. لغزنده های خود را مخصوصاً برای برنامه های شخص ثالث، بررسی کنید و از عادی بودن آنها مطمئن شوید. برخی از لغزنده ها ممکن است بسیار کم شده باشند و باید برای تنظیم میزان صدا تنظیم شوند.

تنظیم صدا در ویندوز 10

دستگاه خروجی خود را بررسی کنید

اگر اصلاً صدایی ندارید ممکن است به سادگی ویندوز سعی کند صدا را به دستگاه قدیمی منتقل کند، مانند برخی از هدفون هایی که فراموش کرده اید به برق متصل هستند یا بلندگوی بلوتوثی که در حال حاضر روشن نشده است. برای اطمینان از اینکه ویندوز سعی می کند صدا را به دستگاه مناسب ارسال کند، باید خروجی خود را بررسی کنید.

مرحله 1: روی پیکان کوچک بالا در گوشه سمت چپ پایین صفحه، کنار ساعت و تقویم کلیک کنید.

2: روی نماد کوچک بلندگو راست کلیک کرده و Open Sound Settings را انتخاب کنید.

3: در منوی تنظیمات، به ورودی بالای صفحه مراجعه کنید که روی آن نوشته شده است Your Output Device را انتخاب کنید. از منوی کشویی استفاده کنید تا مطمئن شوید دستگاه صحیح شما انتخاب شده است، چه بلندگوها یا مجموعه هدفون متصل. وقتی آنجا هستید، دوباره بررسی کنید که صدا صفر نباشد.

رفع مشکلات کورتانا و میکروفون

دستیار صوتی داخلی ویندوز 10، Cortana  می تواند انواع فرمانها را فقط از طریق صدا به شما ارائه دهد. با این حال، اگر صدای شما به درستی کار نکند خوب نیست. اگر کورتانا آنطور که انتظار داشتید به شما پاسخ نداد ، ممکن است مشکلی در میکروفون خود داشته باشید – یا فقدان آن.ابتدا مطمئن شوید کامپیوتر شما دارای میکروفن است تا کورتانا بتواند صدای شما را بشنود. میکروفون یک ویژگی استاندارد برای بسیاری از لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی امروزی است ، اما تضمین نمی شود. بدون میکروفون داخلی، باید به جای آن از جک میکروفون و دستگاه خارجی استفاده کنید. اینها بهترین هدست ها با میکروفون داخلی هستند که می توانید در حال حاضر خریداری کنید.

اگر میکروفون دارید، بیایید دوباره بررسی کنیم که تنظیمات Cortana شما صحیح است.

مراحل

مرحله 1: Cortana را با کلیک روی نماد آن در نوار جستجوی Windows باز کنید و سپس نماد Settings Cog را در گوشه پایین سمت چپ انتخاب کنید.

2: با این کار چندین گزینه برای کنترل آنچه دستیار صوتی می تواند انجام دهد به شما ارائه می شود. مطمئن شوید که گزینه Cortana برای گوش دادن به دستورات Hey Cortana روشن باشد. اگر او گوش نمی دهد، دستورات صوتی شما کار نمی کند.

اگر میکروفون دارید و تنظیمات کورتانا خوب است اما به نظر نمی رسد که دستیار هوشمند صدایتان را بشنود، ارزش بررسی مجدد تنظیمات دستگاه ضبط خود را دارد.

مرحله1: برای انجام این کار، روی پیکان بالا در گوشه سمت راست پایین صفحه ، در کنار ساعت و تاریخ کلیک کنید.

2: روی نماد Audio راست کلیک کنید (به نظر می رسد بلندگو با امواج صوتی از آن آمده است) و Open Sound Settings را انتخاب کنید.

3: در قسمت ورودی صفحه تنظیمات ، مطمئن شوید که میکروفون انتخابی شنما انتخاب شده است.

4: با کلیک روی ویژگی های دستگاه و رفتن به تب Levels، تنظیمات میزان صدا را دوباره بررسی کنید. آنها باید حداقل 50 باشند، اما از آنجا تا 100 خوب است.

بلندگوهای جدید یا هدست خریداری کنید

اگر مطمئناً چیزی وجود دارد که کیفیت صدا را بهبود می بخشد، خرید بلندگوهای بهتر یا هدست است. همه دستگاه های صوتی به یک اندازه ساخته نمی شوند و برخی از آنها صدای بلندتر، باس عمیق تر، حذف نویز و تعدادی ویژگی مهم دیگر را ارائه می دهند.

کلام آخر

ویندوز یک سیستم عامل است که در آن صدا نقش مهمی ایفا می‌کند، از تماشای فیلم تا برقراری تماس یا پخش موسیقی. وقوع اختلال در صدا می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و اگر راه‌ حلی برای برطرف کردن آن وجود نداشته باشد، ممکن است موقعیت را برای شما سخت کند. در این مقاله، تلاش کردیم تا روش‌های تنظیمات صدا در ویندوز و رفع مشکلات مرتبط با صدا را به شما آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد؛ همچنان اگر سوال یا مشکلی دارید، خوشحال می‌شویم که به ما اطلاع دهید تا به شما کمک کنیم.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر لپ تاپ ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (8 امتیاز)
سبد خرید