نمایندگی ایسوس

انتخاب بهترین سی پی یو

انتخاب بهترین سی پی یو
زمان مطالعه مطلب 12 دقیقه

هر رایانه ای نیاز به مادربرد دارد و هر مادربرد به سی پی یو (CPU) نیاز دارد. CPU، که مخفف Central Processing Unit است، تعیین می کند که یک کامپیوتر چه مقدار داده را در یک زمان می تواند اداره کند و چقدر سریع می تواند این داده ها را مدیریت کند. نکات اصلی و مهمی وجود دارد که هنگام خرید سی پی یو باید مورد توجه قرار گیرد. این نکات شامل تعداد هسته های مورد نیاز، نوع رایانه مورد استفاده، نوع نرم افزار قابل اجرا، سازگاری پردازنده و سرعت سی پی یو است که حتما باید مد نظر قرار بگیرند.اجزای کمی در سیستم شما به اندازه واحد پردازش مرکزی یا CPU  مهم هستند. از ایجاد منطق بازی گرفته تا اجرای برنامه های قوی تا انجام کارهای محاسباتی به ظاهر پیش پا افتاده، CPU شما بیشتر محاسبات واقعی کامپیوتر شما را اداره می کند.خرید CPU مناسب می تواند گیج کننده باشد. هسته ها، رشته ها و حافظه نهان همه اعدادی هستند که ما به آنها دسترسی آماده داریم، اما درک آنها نیاز به دانش دارد. در پایان این راهنمای خرید و انتخاب بهترین سی پی یو، می دانید که چگونه CPU را انتخاب کنید و به دنبال چه چیزی باشید هم چنین برای تعمیر لپ تاپ ایسوس خود می توانید با کارشناسان ایسوس توتال تماس حاصل فرمایید .

 

مشخصات مهم سی پی یو

  1. چند هسته ای

فناوری چند هسته ای چیست؟ برای درک آن  ابتدا باید متوجه شوید که یک ریز پردازنده تنها قادر به انجام یک کار یا محاسبه در یک زمان است. بنابراین فناوری چند هسته ای توانایی قرار دادن چندین پردازنده کوچک (که به آنها هسته می گویند) روی یک تراشه پردازشی واحد است. با انجام این کار، یک CPU چند هسته ای مجاز است دو کار را همزمان انجام دهد، بجای اینکه مجبور باشد یک کار را در یک زمان پردازش کند. این به طور قابل توجهی عملکرد پردازنده را افزایش می دهد.

 

  1. سوکت CPU

با پیشرفت فناوری پردازش ، دو تولید کننده اصلی CPU  اینتل و AMD  به طور مداوم سری جدید CPU را ارائه می دهند. با هر سری، ما معماری جدیدتر و بهبود یافته تری را مشاهده می کنیم که قادر به ارائه عملکرد بیشتر است. اینتل و AMD معمولاً روی چندین سری CPU به طور همزمان کار می کنند. به عنوان مثال، هر دو تولید کننده دارای پردازنده های اصلی خود و همچنین پردازنده های سرور گرا هستند. و سری جدیدتری از CPU ها هر دو سال یکبار منتشر می شوند. در کنار سری های مختلف پردازنده ها، سوکت های متفاوتی نیز وجود دارد. سوکت CPU جایی است که پردازنده روی مادربرد نصب می شود.

 

  1. چیپست های مادربرد

همانطور که باید بدانید CPU مورد نظر شما با چه سوکت سازگار است، باید به چیپست های مختلف مادربرد که برای سوکت CPU شما موجود است نیز توجه کنید.به عنوان مثال ، پردازنده های جدید AMD Ryzen از سوکت AM4 استفاده می کنند. با این حال، چند نوع مادربرد AM4 مختلف وجود دارد.بنابراین انتخاب چیپست مناسب برای CPU شما به آنچه که از سیستم خود می خواهید برمی گردد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید اورکلاک کنید، باید یک CPU قابل اورکلاک و همچنین چیپست مادربرد که اورکلاک را نیز در بر می گیرد ، دریافت کنید.

منطقی نیست که CPU را که می تواند اورکلاک کند با چیپست مادربرد که اجازه اورکلاک را ندارد جفت کنید. در طرف دیگر، اگر نمی خواهید اورکلاک کنید، می توانید یک CPU قفل شده دریافت کنید (که بدین معنی است که نمی توان اورکلاک کرد) و آن را با یک مادربرد مقرون به صرفه که برای اورکلاک مناسب نیست جفت کنید.همچنین مهم است که توجه داشته باشید که در اکثر موارد ، سوکت CPU تعیین می کند که آیا یک CPU خاص با مادربرد خاصی سازگار است یا خیر. با این حال در برخی موارد چیپست همچنین می تواند تعیین کند که آیا CPU خاصی با مادربرد خاص سازگار است یا خیر.

 

  1. فرکانس عملکرد CPU (گیگاهرتز)

فرکانس عملکرد CPU یا نرخ کلاک (که با هرتز اندازه گیری می شود) تا حدودی در بین سازندگان اولین بار یک مفهوم اشتباه است. بسیاری از سازندگان برای اولین بار فرکانس کار را تمام و کمال تعیین کننده ارزش پردازنده می دانند. با این حال ، این نمی تواند بیشتر از حقیقت باشد.فرکانس عملکرد پردازنده به این سرعت است که می تواند یک چرخه کاری را تکمیل کند. هرچه فرکانس بیشتر باشد، سریعتر می تواند یک چرخه کاری را تکمیل کند.با این حال فرکانس عملکرد بالاتر برابر عملکرد بیشتر نیست. این به این دلیل است که CPU ها دارای تعداد مشخصی دستورالعمل در هر چرخه ساعت هستند که می توانند آنها را پردازش کنند. به عنوان مثال، اگر یک پردازنده بتواند یک میلیون دستورالعمل در هر چرخه ساعت را انجام دهد و هر چرخه کلاک دارای فرکانس 4.0 گیگاهرتز باشد، باز هم به خوبی پردازنده ای که با 3.7 گیگاهرتز کار می کند و دو میلیون دستورالعمل در هر چرخه ساعت را تکمیل می کند ، عمل نخواهد کرد.

با این حال، اگر بتوانید همان CPU را با 5.0 گیگاهرتز یا بالاتر کار کنید ، تفاوت عملکرد بین آن و 3.7 گیگاهرتز بسیار نزدیکتر می شود. به همین دلیل است که اورکلاک در بین علاقه مندان به اجرا بسیار محبوب است. در نهایت، شما باید به دنبال CPU باشید که بیشترین هسته ، بیشترین فرکانس و بیشترین دستورالعمل ها را در چرخه ساعت با توجه به بودجه شما ارائه می دهد.

 

  1. هایپرتردینگ

ما قبلاً در مورد اهمیت هسته ها و نحوه کمک آنها به CPU در چند وظیفه صحبت کرده ایم. Hyperthreading یکی دیگر از فناوری های اختصاصی اینتل است که به پردازنده ها اجازه می دهد تا در کارهای خاص با پردازنده خاص کارآمدتر عمل کنند.اساساً هایپرتردینگ به CPU اجازه می دهد تا همزمان روی دو رشته مختلف (دنباله ای از دستورالعمل ها برای انجام پردازنده) کار کند. برخلاف فناوری اصلی، هایپرتردینگ به ریز پردازنده اجازه نمی دهد چندین کار را همزمان انجام دهد. در عوض به پردازنده اجازه می دهد تا روی دو چیز مختلف به طور همزمان کار کند.

 

  1. حافظه پنهان

از نظر ذخیره سازی رایانه، سه نوع مختلف وجود دارد. اولین نوع ذخیره سازی هارد دیسک یا درایو حالت جامد شما است. هر دوی این گزینه ها فضای ذخیره سازی بزرگ دائمی را ارائه می دهند، اما در رابطه با دو نوع ذخیره سازی بعدی، به این سرعت دسترسی ندارند.نوع دوم ذخیره سازی، حافظه یا RAM شما است. حافظه دسترسی تصادفی به اندازه هارد دیسک یا درایو حالت جامد شما فضای ذخیره سازی ارائه نمی دهد و اطلاعات روی RAM فقط موقتی است ، اما داده ها و اطلاعات RAM شما نه تنها به کارهایی که در رایانه خود انجام می دهید بسیار مرتبط است. در زمان استفاده  اما می توان آن را بسیار سریعتر از داده های هارد دیسک/درایو حالت جامد بازیابی کرد.

در نهایت حافظه نهان وجود دارد. Cache حافظه داخلی پردازنده شماست. این شبیه RAM است، اما دسترسی سریعتر را نیز ارائه می دهد، زیرا مستقیماً روی پردازنده شما قرار دارد. در حالی که تنها بخش کوچکی از فضای ذخیره سازی را در مقایسه با RAM و هارد دیسک شما ارائه می دهد، بسیار سریع است و برای مهمترین داده ها نسبت به وظایفی که در رایانه خود انجام می دهید استفاده می شود.بنابراین، هرچه حافظه پنهان پردازنده شما بیشتر باشد، در کل عملکرد بهتری دارد.

 

  1. قدرت طراحی حرارتی

توان طراحی حرارتی یا TDP معیار حداکثر توان متوسطی است که پردازنده می تواند هنگام اجرای نرم افزار بر حسب وات از بین ببرد. در اصل این نشانگر کیفیت سیستم خنک کننده ای است که برای حفظ CPU در دمای قابل قبول به آن نیاز دارید. هرچه TDP یک پردازنده کمتر باشد، به خنک کننده کمتری برای عملکرد در سطوح دمایی قابل قبول نیاز دارد. هرچه TDP یک CPU بالاتر باشد و به خنک کننده بیشتری نیاز خواهید داشت.

در ادامه به بررسی نکاتی که باید هنگام خرید و انتخاب بهترین سی پی یو در نظر بگیرید، خواهیم پرداخت.

بهترین cpu

چگونه از رایانه خود استفاده خواهید کرد

اگر به دنبال خرید رایانه یا لپ تاپ جدید هستید و نمی دانید چه CPU ای را باید تهیه کنید، ابتدا باید توجه داشته باشید که دقیقاً از رایانه خود برای چه مواردی استفاده خواهید کرد. اگر به دنبال یک رایانه جدید هستید که بتوانید از آن برای مرور اینترنت، ارسال ایمیل یا تماشای فیلم استفاده کنید، به یک کامپیوتر قدرتمند احتیاج ندارید.

اگر به دنبال خرید رایانه ای برای ویرایش ویدئو، طراحی گرافیک یا بازی های سطح بالا هستید، باید به دنبال پردازنده ای با سطح بالاتر با هسته/رشته بیشتر باشید. در حالی که اکثر بازی ها هنوز نمی توانند به طور کامل از CPU های 4 یا بیشتر استفاده کنند، بازی های جدیدتر شروع به استفاده از هسته های بیشتر می کنند. و برای طراحی گرافیکی، ویرایش ویدئو و سایر موارد مربوط به استفاده ، هسته ها یا رشته های اضافی عملکرد بیشتری را برای شما به ارمغان می آورند.اما در نهایت، اولین چیزی که می خواهید هنگام خرید CPU جدید به آن توجه کنید این است که دقیقاً برای چه چیزی از سیستم خود استفاده خواهید کرد.

 

چقدر باید هزینه کنید

یکی از عواملی که می تواند تعیین کننده ترین نوع پردازنده باشد این است که چقدر پول باید هزینه کنید. بدیهی است که هرچه پول بیشتری هزینه کنید، پردازنده بهتری خواهید داشت.با این حال حتی اگر پول زیادی برای خرج کردن دارید، این بدان معنا نیست که باید بهترین پردازنده ای را که می توانید خریداری کنید، بدست آورید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، نحوه استفاده از سیستم خود نیز باید در نظر گرفته شود.

مجدداً اگر شما فقط به دنبال خرید رایانه برای استفاده سبک (مرور در اینترنت، ارسال ایمیل و غیره) هستید، نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنید تا دستگاهی را تهیه کنید که کار مورد نظر شما را انجام دهد. از سوی دیگر اگر به دنبال ویرایش ویدئوها یا انجام کارهای طراحی هستید، می خواهید پول بیشتری برای پردازنده خود هزینه کنید. و اگر شما یک گیمر هستید که به دنبال انجام بازی های سخت تر است، می خواهید مبلغ متوسطی را برای پردازنده خود هزینه کنید.

 

اینتل در مقابل AMD

اگر در حال تحقیق در مورد انتخاب اجزای رایانه  خود هستید، بدون شک با بیش از یک مقاله برخورد کرده اید که پردازنده های اینتل را در مقابل پردازنده های AMD قرار می دهد.نکته اصلی این است که اگر برای خرید یک کامپیوتر جدید در بازار هستید ، تنها دو گزینه برای CPU وجود دارد: Intel یا AMD.هر تولید کننده CPU چیزی متفاوت را به شما ارائه می دهد.

اینتل به طور معمول CPU هایی را ارائه می دهد که عملکرد و کارایی تک هسته ای بهتری را ارائه می دهند. در حال حاضر، این به عملکرد کلی بهتر تبدیل می شود. با این حال عملکرد اضافی گران قیمت است، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که هزینه بیشتری برای پردازنده اینتل نسبت به پردازنده AMD بپردازید.از سوی دیگر، AMD معمولاً CPU های ارزان تری را ارائه می دهد که هسته های بیشتری دارند. و در حالی که عملکرد تک هسته ای آنها کاملاً با عملکرد تک هسته ای اینتل مطابقت ندارد، تراشه های AMD در واقع با قرار دادن هسته های بیشتر بر روی تراشه های خود، فاصله عملکرد را کاهش می دهند.

در مورد عملکرد بازی، در بیشتر سناریوها پردازنده های اینتل نسبت به پردازنده های AMD برتری دارند. با این حال، در شرایط واقعی تفاوت عملکرد بازی بین آخرین پردازنده های AMD و Intel بسیار محدود است.

اما در نهایت در حالی که زوایای مختلفی در نبرد بین Intel و AMD برای برتری بازی و پردازنده وجود دارد، نکته اصلی این است که هر دو تولید کننده پردازنده CPU هایی را ارائه می دهند که بیش از حد قدرتمند هستند و می توانند هر یک از بازی های امروزی را اداره کنند. بنابراین ، چه تصمیم شما به قیمت، عملکرد یا کمی از هر دو بستگی داشته باشد، هر دو شرکت چیزی برای ارائه دارند.

 

قابلیت اورکلاک

نکته دیگری که اگر به دنبال پردازنده مناسب برای نیازهای خود هستید، این است که آیا می خواهید از قابلیت اورکلاک برخوردار باشید یا نه. اورکلاک به شما اجازه می دهد تا سرعت پردازنده خود را بالا ببرید، که می تواند به شما در افزایش عملکرد کمک کند.برای اکثر کاربران، اورکلاک لازم نیست. با این حال اگر می خواهید یک کامپیوتر گیمینگ جدید بخرید یا در حال انجام کارهای طراحی گرافیکی هستید، گاهی اوقات هرچه قدرت پردازشی بیشتری در اختیار داشته باشید، بهتر است.یک پردازنده اورکلاک نیز این پتانسیل را دارد که مدت زمان بیشتری مرتبط باشد. بنابراین اگر با بودجه کوچکتر و متوسط ​​روبرو هستید و نمی خواهید پردازنده خود را در عرض 3-4 سال ارتقا دهید، انتخاب سی پی یو قابل اورکلاک شدن ممکن است راه خوبی باشد.

بنابراین، اگر به دنبال خرید یک رایانه بازی مقرون به صرفه هستید، اورکلاک ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد. اما اگر بودجه بیشتری دارید و می خواهید توانایی اورکلاک پردازنده خود را داشته باشید، فقط مطمئن شوید که مادربرد و خنک کننده CPU را انتخاب کنید که توانایی های لازم را داشته باشد.

 

مطابقت پردازنده با سوکت مناسب

اگر در حال خرید و جمع کردن یک رایانه هستید، باید مطمئن شوید که قطعاتی که انتخاب می کنید با یکدیگر سازگار هستند. برای پردازنده شما، چند نکته در زمینه سازگاری باید در نظر بگیرید. اولین مورد این است که مطمئن شوید CPU مورد نظر خود را با مادربردی که سوکت CPU صحیح دارد مطابقت دهید. سوکت CPU سوکت روی مادربرد است که CPU به آن وصل می شود. همه CPU ها نمی توانند در همه سوکت های CPU جا شوند. به عنوان مثال، یک پردازنده AMD نمی تواند در هیچ سوکت CPU مبتنی بر Intel قرار گیرد و بالعکس.

همچنین اینتل و AMD با معماری پردازنده جدید خود ، با سوکت های جدید CPU نیز عرضه می شوند تا معماری جدید را در خود جای دهند. این بدان معناست که برخی از پردازنده های قدیمی AMD و Intel با سوکت های CPU که برای سوکت های جدید AMD و Intel ساخته شده اند، سازگار نیستند.به عنوان مثال، Intel Core i7-4770K با سوکت LGA 1150 کار می کند ، در حالی که Intel Core i7-11700K با سوکت LGA 1200 کار می کند. شما نمی توانید از یک i7-4770K در مادربرد سوکت LGA 1200 استفاده کنید و بالعکس.بنابراین، نکته نهایی این است که هنگام انتخاب پردازنده خود، باید بفهمید که برای چه سوکت CPU کار می کند تا هنگام انتخاب مادربرد، یکی از آنها را انتخاب کنید.

سی پی یو اینتل یا amd

6 . چیپست مادربرد مناسب

علاوه بر اطمینان از درک اینکه CPU شما فقط می تواند به یک سوکت خاص اتصال برقرار کند، باید بدانید که CPU انتخابی شما باید با مادربردی که دارای چیپست است که CPU شما را در خود جای می دهد، جفت شود.ابتدا انواع مختلفی از مادربردها در یک سوکت مشخص موجود است. آنها توسط چیپست از هم جدا می شوند. در اصل چیپست ها مشخص می کنند که چه ویژگی هایی در مادربرد وجود دارد.برخی از چیپست ها دارای ویژگی ها/پورت های بیشتری هستند که بهتر ساخته شده اند. و برخی از چیپست ها ویژگی های کمتری دارند اما گران تر هستند. اما مهم است که توجه داشته باشید که پردازنده ای که انتخاب می کنید به احتمال زیاد دارای چیپست است که با آن بهترین کار را می کند.

به عنوان مثال CPU اینتل که می تواند اورکلاک شود باید با مادربرد مخصوص اورکلاک جفت شود. اگر از پردازنده Intel Core i7-11700K LGA 1200 استفاده می کنید  پردازنده ای را انتخاب می کنید که می تواند اورکلاک شود .مادربردهای چیپست Z570 وجود دارند که برای اورکلاک طراحی شده اند. و مادربردهای B560 ، H570 و H510 در سوکت LGA 1200 وجود دارند که برای اورکلاک طراحی نشده اند.بنابراین اگر از i7-11700K استفاده می کنید، باید از مادربرد Z570 استفاده کنید تا بتوانید پردازنده خود را اورکلاک کنید. اگر نمی خواهید پردازنده خود را اورکلاک کنید، می توانید از Intel Core i7-11700 و مادربرد B560 یا H570 استفاده کنید.

البته می توانید i7-11700K را با مادربرد چیپست B560 یا H570 بدون اورکلاک جفت کنید. از نظر فنی این دو با هم کار می کنند.با این حال نقطه ضعف در اینجا این است که از آنجا که سخت افزاری که از اورکلاک پشتیبانی می کند هزینه بیشتری دارد، جفت کردن CPU با اورکلاک با مادربرد که اجازه اورکلاک را نمی دهد هزینه های بیهوده ای است. بنابراین چیپست مناسب CPU و مادربرد برای شما بیشتر به میزان پولی که باید هزینه کنید و اینکه می خواهید اورکلاک کنید یا نه بستگی دارد. AMD و Intel هر دو چیپست های مختلفی را برای پردازنده های خود ارائه می دهند. آنها چیپست های درجه یک را برای اورکلاک و همچنین گزینه های مقرون به صرفه تر نیز ارائه می دهند.

نکته مهم دیگری که باید در مورد چیپست ها مورد توجه قرار گیرد این است که اگرچه اکثر سوکت های CPU سازگار با عقب و جلو هستند، اما هنگامی که CPU های قدیمی را با چیپست های نسل جدید و یا برعکس جفت می کنید-حتی اگر از نظر فنی با یکدیگر سازگار باشند، مشکلات ایجاد می شود.مسئله اصلی این است که در برخی موارد اگر CPU جدیدتری را با چیپست مادربرد قدیمی روی یک سوکت متصل کنید، ممکن است با هم کار کنند اما ممکن است مجبور شوید BIOS مادربرد را فلش کنید تا با  پردازنده جدیدتر سازگار باشد.

و در برخی موارد پردازنده نسل جدید با چیپست های قدیمی سازگار نیست – حتی اگر روی یک سوکت باشند. این مورد نادر است، اما گاهی اوقات در مورد جدیدترین تراشه های اینتل و AMD صادق است. با وجود این واقعیت که پردازنده های جدید برای کار بر روی سوکت مشابه پردازنده های نسل قبلی ساخته شده اند، این بدان معنا نیست که همیشه بر روی نسخه های قدیمی چیپست کار می کنند.

 

خنک کننده مناسب CPU

در نهایت اگر از پردازنده ای که امکان اورکلاک شدن دارد استفاده می کنید، احتمالاً می خواهید خنک کننده بهتری را در نظر بگیرید.برای اورکلاک  شدن پردازنده در اصل او را مجبور می کنید سریعتر کار کند، باید قدرت بیشتری به آن ارسال کنید. اما هرچه قدرت بیشتری ارسال کنید  داغ تر می شود.پردازنده ها فقط قبل از اینکه مجبور به کاهش سرعت شوند، می توانند بسیار داغ شوند. با این حال اگر بتوانید دمای پردازنده را هنگام اورکلاک کردن با یک خنک کننده مناسب کاهش دهید، می توانید دمای پردازنده های خود را در محدوده متوسط ​​نگه دارید. همچنین هرچه بهتر بتوانید پردازنده خود را خنک کنید، بیشتر می توانید اورکلاک کنید

اکثر CPU ها دارای خنک کننده CPU هستند. به طور معمول خنک کننده برای هر نوع اورکلاک قابل توجه کافی نیست.خوشبختانه ، تعداد زیادی از خنک کننده های شخص ثالث وجود دارد که در صورت انتخاب اورکلاک ، خنک کننده بهتری را برای پردازنده شما ارائه می دهند.اگر نمی خواهید اورکلاک کنید، می توانید از فن سی پی یو استوک استفاده کنید. فن های سی پی یو استوک (به ویژه اینتل) از نظر زیبایی چندان خوشایند نیستند و بنابراین اگر به دنبال ساختن رایانه ای با ظاهر خوب هستید، خنک کننده شخص ثالث ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد – حتی اگر قصد اورکلاک کردن را ندارید.

همچنین اگر از خنک کننده CPU شخص ثالث استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که با مادربرد شما سازگار است. اکثر خنک کننده های شخص ثالث براکت های مختلفی ارائه می دهند و با اکثر مادربردهای مدرن سازگار هستند. با این حال مواردی وجود دارد که برخی از خنک کننده های CPU با برخی از سوکت های مادربرد سازگار نیستند.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیرات تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش تعمیر خود با کارشناسان ایسوس توتال تماس حاصل فرمایید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *