نمایندگی ایسوس

روش تست شارژرهای لپ تاپ 

روش تست شارژرهای لپ تاپ 
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

یا شارژر لپ تاپ شما بعد از وصل کردن آن کار نمی کند؟ مشکل معمولی تر از آن است که تصور می کنید. شارژر لپ تاپ شما مانند منبع اکسیژن برای لپ تاپ شما است. بدون آن شما نمی توانید فعالیت های معمول خود را ادامه دهید. با این حال ، برخی بی احتیاطی ها و حوادث غالباً می توانند منجر به نقص عملکرد شارژر یا لپ تاپ شوند.
اگر چنین است و متوجه شدید که شارژر لپ تاپ شما اصلا کار نمی کند، این مقاله به شما کمک می کند تا بهترین راه حل ممکن و روش تست شارژرهای لپ تاپ را مورد بحث قرار دهید. برای تعمیر لپ تاپ ایسوس خود می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

دلایل رایج خرابی شارژر لپ تاپ

هر بار که شارژر لپ تاپ خود را وصل می کنید، بلافاصله یک علامت به شکل یک صدای بوق یا یک LED اختصاصی در داخل کامپیوتر روشن می شود. اگر این اتفاق نیفتد و متوجه شوید که لپ تاپ شما حتی پس از وصل شدن شارژ نمی شود؟

ممکن است دلایل متعددی را در پشت این نگرانی ها بیابید که عبارتند از:

  • مشکلی در ورودی برق لپ تاپ
  • باتری و شارژر قدیمی
  • درایور باتری قدیمی
  • کابل آداپتور معیوب که نمی تواند قدرت کافی را به لپ تاپ شما برساند

 

چگونه می توانم شارژر لپ تاپ خود را عیب یابی کنم

قبل از خرید شارژر لپ تاپ جدید برای دستگاه خود، ابتدا می خواهید بررسی کنید که آیا مشکل هنوز جزئی است. به هر حال، اگر بتوانید مشکل جزئی را برطرف کنید، نمی خواهید برای شارژر جدید پول خرج کنید.

در اینجا چند پیشنهاد عیب یابی وجود دارد که می توانید دنبال کنید:

 

اتصال لپ تاپ و شارژر را بررسی کنید

شارژر لپ تاپ باید محکم در جک DC قرار گیرد بدون این که مجبور باشید کابل را تکان دهید. اگر کابل شارژر شل به نظر می رسد، آن را با استفاده از نوار برقی در جای خود نگه دارید. به این ترتیب  باتری لپ تاپ می تواند برق را از شارژر دریافت کند.

توجه: این یک رفع موقت است. یک اتصال شل می تواند با گذشت زمان بدتر شود. بنابراین، لپ تاپ خود را برای ارزیابی فنی بیشتر مشکل به یک متخصص تعمیر لپ تاپ ببرید.

 

لپ تاپ را بدون باتری روشن کنید

این مرحله عیب یابی تعیین می کند که آیا باتری یا شارژر خراب است یا خیر. با برداشتن باتری لپ تاپ شروع کنید. سپس، لپ تاپ خود را فقط با استفاده از شارژر روشن کنید. اگر لپ تاپ روشن شد، باید باتری را تعویض کنید. اگر لپ تاپ روشن نمی شود، ممکن است مشکل از شارژر شما باشد.

 

اهمیت تست شارژر لپ تاپ

درک نحوه آزمایش شارژر لپ تاپ می تواند برای اطمینان از اینکه دستگاه شما در حال شارژ مجدد باتری ها در سطح عملکردی است، مفید باشد. فرایند آزمایش شارژر لپ تاپ بدون توجه به شارژری که با آن کار می کنید تقریباً یکسان است.

به خاطر داشته باشید که همه شارژرهای لپ تاپ مقدار یکسانی از جریان را ندارند. آداپتور موجود در ماشین احتمالاً لپ تاپ شما را بسیار کندتر از لپ تاپ وصل شده به آداپتور برق مستقیم شهری شارژ می کند. علاوه بر این، اگر از شارژ بی سیم استفاده می کنید، ممکن است کمی کندتر باشد.

حتی با در نظر گرفتن تفاوت ولتاژ ذکر شده در میان شارژرهای خود، دیگر با گذشت زمان کاهش می یابد و زمان بیشتری برای اتمام شارژ به طول می انجامد. این می تواند به دلیل خرابی ماندد خرابی کابل یا حتی خرابی آداپتور AC باشد. با این حال، یافتن علت اصلی چنین مشکلاتی شامل حدس و گمان عظیمی است و به طور معمول پیچیده است. وجود یک مولتی متر می تواند در این روند به شما کمک کند

اهمیت تست شارژر لپ تاپ

مولتی متر چیست

مولتی متر، که به آن ولت متر و اهم متر نیز گفته می شود، یک دستگاه دستی است که برای محاسبه ولتاژ الکتریکی، مقاومت، آمپر جریان و سایر مقادیر استفاده می شود. این دستگاه ها در نسخه های دیجیتال و آنالوگ عرضه می شوند و برای همه چیز از آزمایشات اساسی مانند تشخیص خطاها، اندازه گیری ولتاژ باتری و تشخیص پیچیده مفید هستند.

آنها یکی از ابزارهایی هستند که معمولاً توسط برقکاران برای عیب یابی مشکلات الکتریکی در سیستم های سیم کشی، منبع تغذیه، مدارها، لوازم خانگی و موتورها استفاده می شود.

توجه داشته باشید که منبع تغذیه رایانه شما جریان متناوب از پریز دیواری را به جریان مستقیم تبدیل می کند که قطعات لپ تاپ می توانند از آن استفاده کنند. آزمایش خروجی ولتاژ DC منبع تغذیه با مولتی متر دیجیتال می تواند به شما در جلوگیری از هرگونه نگرانی و تشخیص منبع تغذیه نامناسب کمک کند.

همیشه می توانید از پروب برای لمس پایانه ها و سیم ها استفاده کنید. شما نباید سعی کنید از انگشتان خود استفاده کنید. اگر نمی توانید پایانه ها یا سیم ها را از طریق پروب ها نگه دارید، می توانید از محکم کننده یا یک پایه برای محکم کردن آنها استفاده کنید ، بنابراین نیازی به نگه داشتن آنها با دست خود ندارید.

 

 

چگونه می توانید از مولتی متر برای تست شارژر لپ تاپ استفاده کنید

آیا تعجب می کنید که چگونه می توانید عملکرد شارژر لپ تاپ خود را با استفاده از مولتی متر آزمایش کنید؟ این بخش مراحلی را دارد که باید دنبال کنید.اما معمولاً پین داخل کانکتور شارژ شما آسیب دیده یا خمیده است. این می تواند دلیل مشکلات شارژ باشد. اگر متوجه شدید که پین ​​کمی خم شده است، آن را با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک صاف کنید. سپس شارژر خود را به لپ تاپ وصل کنید. در صورتی که لپ تاپ شما هنوز شارژ نمی شود، آنچه را که باید انجام دهید در اینجا آمده است.

تست شارژر لپ تاپ با مولتی متر هیچ خطری ندارد، اگر از انجام این کار اطمینان ندارید، لطفاً با یک متخصص برق حرفه ای مشورت کنید تا آزمایش را برای شما انجام دهد.در این فرایند، ما از مولتی متر دیجیتال برای آزمایش شارژر لپ تاپ شما استفاده می کنیم. بنابراین، یک مولتی متر دیجیتال با عملکرد محدوده خودکار تهیه کنید.شارژر لپ تاپ شما دارای دو قسمت است: دوشاخه اصلی که از سوکت اصلی متصل می شود و دو پین. قسمت دیگر آداپتور است که پلاگین انتهایی آن وارد لپ تاپ شما می شود.

اکنون ولتاژ آداپتور را بررسی کنید. بیایید در این سناریو از آداپتور 19 ولت استفاده کنیم، اما ممکن است مورد شما متفاوت باشد. 240 ولت از سوکت اصلی به عنوان AC  جریان متناوب می گیرد و آن را به جریان مستقیم 19 ولت به لپ تاپ شما تبدیل می کند.برای آزمایش آداپتور خود، اطمینان حاصل کنید که 100٪ به سوکت وصل شده است و آن را روشن کنید. سپس پین را وصل کنید.

مطمئن شوید که کابل های پروب مولتی متر شما به مکان مناسب متصل شده اند. سیم سیاه وارد پورت COM می شود و سیم قرمز وارد نمادهای VΩHz می شود.حالا پروب های مولتی متر را در دست بگیرید، پروب سیاه منفی است در حالی که قرمز مثبت است. باز هم مطمئن شوید که شارژر لپ تاپ شما به سوکت اصلی وصل است. سپس مولتی متر خود را روشن کرده و آن را  بر روی حالت DC قرار دهید.

پین آداپتور خود را بگیرید و پروب مثبت قرمز را با دقت داخل آن قرار دهید و مطمئن شوید که نوک آن را لمس می کند. برای مرحله بعدی، پروب منفی سیاه خود را بگیرید. آن را در انتهای قسمت بیرونی لبه قرار دهید.همانطور که در مولتی متر خود مشاهده می کنید، میزان ولتاژ شارژر لپ تاپ خود را می خوانید. و اینگونه است که شارژر لپ تاپ خود را با استفاده از مولتی متر آزمایش می کنید.

به خاطر داشته باشید که خواندن ولتاژ در مولتی متر شما بر اساس ولتاژ خروجی مشخص شده توسط شارژر لپ تاپ شما متفاوت خواهد بود. بنابراین، ابتدا مقادیر ولتاژ را روی آداپتور AC خود بررسی کرده و آنها را با خواندن مولتی مترهای ذکر شده در بالا مقایسه کنید.

اگر ولتاژی که بر روی شارژر لپ تاپ شما نوشته شده است و ولتاژی که با مولتی متر مشاهده کردید، هیچ گونه تفاوتی نداشت، نشان می دهد که شارژر لپ تاپ شما هیچ گونه مشکلی ندارد.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیرات تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش تعمیر خود با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *