وبلاگ

روش های افزایش سرعت فن لپ تاپ ایسوس
دسته بندی:

فهرست مطالب

روش های افزایش سرعت فن لپ تاپ ایسوس

برای جلوگیری از مشکلات بیش از حد داغ شدن لپ تاپ، باید سرعت فن لپ تاپ ایسوس را افزایش داد. بازی ها و برنامه های سنگین فشار زیادی را به لپ تاپ وارد می کنند که مستقیماً دمای CPU را در لپ تاپ و رایانه افزایش می دهد. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد می توانید به صورت دستی سرعت فن را با اندکی تغییر در تنظیمات فن در لپ تاپ ایسوس را تنظیم کنید یا با رفتن به BIOS تنظیمات مخفی فن لپ تاپ را تغییر داد. همچنین می توانید نرم افزار کنترل سرعت فن لپ تاپ ایسوس را دانلود کنید تا به راحتی سرعت فن CPU را کنترل و تغییر دهید.حفظ دمای معمولی CPU چه در لپ تاپ و چه رایانه رومیزی، کار آسانی نیست. در عین حال جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ ها شما بسیار مهم است. فن CPU وظیفه ای حیاتی برای خنک کردن لپ تاپ شما بر عهده دارد. مشکل واقعی زمانی شروع می شود که فن لپ تاپ کار نمی کند یا عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهد و شما به تعمیر فن لپ تاپ ایسوس خود نیاز بیدا می کنید.

 

روش کنترل سرعت فن در لپ تاپ

روش کنترل سرعت فن در لپ تاپ و رایانه بستگی زیادی به نحوه تغذیه فن های رایانه شما دارد. فقط می توانید فن هایی را که به مادربرد لپ تاپ شما متصل هستند کنترل کنید، اما اگر آنها به منبع تغذیه متصل هستند، نمی توانید سرعت آنها را به صورت دستی تنظیم کنید. همچنین می توانید انتهای کابل فن را بررسی کنید تا بدانید آیا می توانید سرعت فن را در رایانه کنترل کنید.

 

نحوه افزایش سرعت فن در لپ تاپ ایسوس

برای تغییر سرعت فن در لپ تاپ های ایسوس می توانید روش های زیر را اعمال کنید. اگر لپ تاپ مخصوص بازی دارید ، قطعاً باید دور RPM فن CPU خود را زیر نظر داشته باشید.

 

تغییر تنظیمات سرعت فن لپ تاپ ایسوس در کنترل پنل

ویندوز 10 دارای قابلیت کنترل سرعت فن لپ تاپ است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کنترل پنل خود دسترسی داشته باشید و مراحل زیر را دنبال کنید.

 • “Control Panel” را باز کرده و روی “Hardware and Sound” و سپس “Power Options” کلیک کنید. یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد.
 • روی ” Change Plan Settings ” و سپس ” Change Advanced Power Settings ” کلیک کنید. کادر محاوره ای ” Power Options ” ظاهر می شود.
 • در تب ” Advanced Settings ” روی ” Processor Power Management ” مربوط به نماد بعلاوه کلیک کنید تا زیرمنوی گزینه ها باز شود.
 • از منوی فرعی “System Cooling Policy” را انتخاب کنید.
 • روی پیکان رو به پایین “System Cooling Policy” کلیک کنید تا منوی کشویی نمایان شود.
 • از منوی کشویی گزینه Active را انتخاب کنید تا سرعت فن خنک کننده CPU شما افزایش یابد.
 • روی ” Apply ” و سپس “OK” کلیک کنید.

 

کنترل سرعت فن لپ تاپ ایسوس با استفاده از BIOS/UEFI

دومین بهترین روش برای کنترل سرعت فن در رایانه Windows 10 استفاده از BIOS است. بسته به مدل لپ تاپ و سازنده مادربرد، آنها تنظیمات کنترل فن را در BIOS/UEFI دارند.

برای انجام این کار، باید وارد BIOS شوید ، یکی از این دو روش را دنبال کنید.

 • برای دسترسی به BIOS باید لپ تاپ خود را ریستارت کنید، و هنگام راه اندازی کلید Delete یا F12 را فشار داده و نگه دارید.
 • یا Windows + I را فشار دهید و مسیر پیشرو را دنبال کنید: Settings > Update & security >Recovery > Advanced Startup >Restart Now > Troubleshoot >Advanced options > UEFI Firmware settings >Click Restart.

هنگامی که وارد BIOS شدید ادامه کار را به صورت زیر دنبال کنید:

 

سرعت فن لپ تاپ ایسوس

 1. از کلیدهای جهت دار روی صفحه کلید خود برای پیدا کردن گزینه های Fan Speed ​​Control استفاده کنید. این گزینه ممکن است متفاوت باشد اما همیشه می توانید تنظیمات کنترل سرعت فن سیستم را پیدا کنید.
 2. به قسمت Monitor بروید، سپس Status را پیدا کنید و Fan Speed Control را انتخاب کنید.
 3. به دنبال تنظیمات RPM برای فن لپ تاپ خود باشید. فن را برای افزایش سرعت آن یعنی 400 دور در دقیقه یا 500 دور در دقیقه انتخاب کرده و Enter را فشار دهید
 4. برای تأیید تغییرات سرعت فن، گزینه ” Save Changes and Reset ” را انتخاب کنید. اکنون لپ تاپ شما به طور خودکار ریستارت می شود.

 

روش دیگری که می توانید تنظیمات کنترل فن را در BIOS انجام دهید به صورت زیر می باشد.

 • صفحه Hardware Monitoring یا تب Advanced را پیدا کنید و سپس PC Health Status  را پیدا کنید. در اینجا پیدا خواهید کرد.
 • در BIOS معمولاً می توانید محدوده دمای مطلوب CPU را که در آن فن شروع به کار می کند را به صورت دستی تنظیم کنید.

 

دانلود نرم افزار کنترل سرعت فن در ویندوز 10

اگر می خواهید سرعت فن CPU را در لپ تاپ ایسوس بدون تغییر تنظیمات کنترل فن در BIOS تغییر دهید، باید نرم افزار کنترل سرعت فن را دانلود کنید. تعداد بسیار زیادی از از بهترین ابزارهای کنترل فن CPU وجود دارد، اما برای شروع، SpeedFan بهترین انتخاب در بین آنها است.

استفاده از آن بسیار آسان است، هیچ بدافزار یا فایل ناخواسته ای به آن متصل نشده است. روند نصب بسیار ساده ای دارد. این نرم افزار کنترل فن به شما امکان کنترل کامل سرعت فن CPU را می دهد.

SpeedFan بهترین راه حل استفاده از برنامه های شخص ثالث برای کنترل سرعت فن در رایانه های شخصی و لپ تاپ های ایسوس یا ویندوز 10 است.

 

این نرم افزار کنترل فن کامپیوتر به شما امکان می دهد تا دمای دقیق CPU را بررسی کنید. همچنین می توانید RPM فن لپ تاپ خود را مشاهده کنید. با استفاده از این ابزارها می توانید سرعت فن را در لپ تاپ به صورت دستی کنترل و افزایش دهید.

توجه: Speedfan از طیف گسترده ای از مادربردهای رایانه و تراشه های حسگر پشتیبانی می کند. اگر این نرم افزار کنترل فن لپ تاپ فاقد پشتیبانی است، می توانید مانیتور Argus monitor  یا MSI Afterburner را دانلود کنید.

اگر نرم افزار کنترل کننده فن به شما اجازه کنترل، تغییر یا افزایش سرعت فن در لپ تاپ ایسوس را نمی دهد، نگران نباشید راه حل دیگری وجود دارد.

 

استفاده از کول پد

اکثر نرم افزارهایی که سرعت فن را افزایش می دهند فقط از فن های داخلی CPU پشتیبانی می کنند. اما اگر شرایطی به وجود آمد که هیچ کدام از روش های بالا برای افزایش سرعت فن لپ تاپ ایسوس موثر نبودند. می توان پیشنهاد داد که از کول پد استفاده شود تا تمام مشکلات مربوط به داغ شدن لپ تاپ برطرف شود. کول پد ها با کابل usb به لپ تاپ وصل می شوند و در زیر لپ تاپ قرار می گیرند و با توجه به نوع و مدلی که دارند می توانند با سرعت های بالا بچرخند و لپ تاپ شما را به راحتی خنک کنند.

به این ترتیب سرعت فن را در لپ تاپ ها و رایانه های شخصی ویندوز 10 تنظیم می کنیم.

 

چه چیزی باعث افزایش سرعت فن لپ تاپ می شود

هنگامی که پردازنده یا GPU حرارت تولید می کند، سنسورهایی روی مادربرد قرار می گیرند که این سنسورها فن لپ تاپ را روشن می کنند. تنها هدف حفظ دمای ایده آل لپ تاپ است.

 

چگونه می توان سرعت فن لپ تاپ خود را در ویندوز 10 افزایش داد

می توانید از تنظیمات BIOS برای تغییر سرعت فن در لپ تاپ استفاده کنید زیرا اکثر نرم افزارهای کنترل فن فاقد پشتیبانی از طرفداران لپ تاپ هستند.

 

آیا کار مداوم فن لپ تاپ طبیعی است

بله، فن لپ تاپ همیشه در حین استفاده معمولی کار می کنند. به طور ایده هدف فن لپ تاپ جلوگیری از گرم شدن CPU ایجاد شرایط مناسب برای کار کردن آن می باشد. اما وقتی فن لپ تاپ شما با صدای بلند کار می کند طبیعی نیست.

 

چگونه سرعت فن CPU را در ویندوز 10 بررسی کنیم

برای بررسی سرعت سرور پنکه CPU خود ، SpeedFan یا Argus Monitor را دانلود کنید. این ابزارها RPM دقیق طرفداران کامپیوتر شما را به شما نشان می دهند.

 

چگونه سرعت فن در لپ تاپ ویندوز 10 را کاهش دهییم

برای کاهش سرعت فن لپ تاپ ، می توانید HWInfo64 را دانلود کنید. این ابزار از اکثر تنظیمات فن لپ تاپ پشتیبانی می کند. از گزینه کنترل فن HWiNFO برای کاهش یا افزایش سرعت فن لپ تاپ استفاده کنید.

 

چگونه می توان سرعت فن CPU را بدون BIOS تغییر داد

اگر نمی دانید چگونه تنظیمات فن را با استفاده از BIOS تغییر دهید، نرم افزار کنترل طرفداران شخص ثالث را دانلود کنید.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تجهیزات شبکه ایسوس و تعمیر آل این وان ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
سبد خرید