نمایندگی ایسوس

علائم خرابی مادربرد لپ تاپ ایسوس

علائم خرابی مادربرد لپ تاپ ایسوس
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

مادربرد اتصال دهنده اصلی همه چیز در لپ تاپ شما است. بدون وجود مادربرد لپ تاپ شما مجموعه ای از قطعات بی فایده است. تعویض مادربرد خراب نیز می تواند یک کار گران قیمت باشد. چگونه می توانید مطمئن شوید که مادربرد شما مشکلی دارد؟ چگونه می توانید آن را برطرف کنید؟ چندین مرحله و نشانه وجود دارد که می توانید در زیر به دنبال آنها باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا علائم خرابی مادربرد لپ تاپ ایسوس و کامپیوتر را بررسی کنیم تا برای تعمیر لپ تاپ ایسوس اقدام نمایید.

 

مادربرد چیست

از نظر مفهومی و فیزیکی، کامپیوترها دارای سه نوع اصلی اجزا هستند: پردازنده، حافظه و سیستم ورودی/خروجیپردازنده CPU شماست، احتمالاً میکروچیپ AMD یا Intel و در صورت داشتن GPU فضای ذخیره سازی RAM و هارد دیسک شما است – جایی که اطلاعات خود را در آن قرار می دهید. در نهایت، سیستم ورودی/خروجی همه عناصری است که به شما امکان می دهد با رایانه تعامل داشته باشید.

بنابراین مادربرد کجا در این سیستم قرار می گیرد؟ مادربرد از نظر مفهومی مهم نیست، اما از نظر فیزیکی بسیار مهم است. این صفحه مدار است (در واقع مجموعه ای از تخته های مدار که همه آنها را کنار هم قرار داده است) که همه این اجزای دیگر روی آن قرار گرفته اند. CPU به مادربرد متصل می شود، جایی که از طریق کانالی به نام bus  با هارد دیسک، حافظه، صفحه کلید و بقیه ارتباط برقرار می کند.

 

بررسی علائم خرابی مادربرد لپ تاپ ایسوس

  • صفحه آبی مرگ ویندوز

صفحه آبی مرگ ویندوز می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. با این حال، یک مشکل سخت افزاری یک دلیل رایج برای صفحه آبی است. در صورت دریافت صفحه آبی مرگ ویندوز، می توانید با جستجوی کد خطا در گوگل یا در سایت مایکروسافت، آن را عیب یابی کنید. اگر نتوانستید صفحه آبی مرگ ویندوز را برطرف کنید، می تواند نشان دهنده این باشد که مشکل در مادربرد لپ تاپ شما است.

  • ریستارت شدن ناگهانی

این یکی از رایج ترین علائم خرابی مادربرد است. با این حال ، توصیه می شود با دقت بررسی کنید تا احتمال ویروس یا خطا در هارد دیسک رد شود. اگر پس از بررسی هارد دیسک برای ویروس ها و خطاها، مشکل همچنان رخ می دهد، ممکن است نشان دهنده خرابی مادربرد باشد.

 

  • بوی سوختگی

اگر بوی سوختگی از مادربرد شما می آید، بلافاصله لپ تاپ را خاموش کنید. بوی سوختگی ممکن است در اثر گرمای بیش از حد یا اجزای ناسازگار ایجاد شود. توجه داشته باشید که هر مادربرد مشخصات خاص خود را دارد (یعنی هر مادربرد دارای پردازنده، RAM، کارت گرافیک یا هارد دیسک خاص خود در بین سایر اجزا است). در صورت استفاده از قطعات ناسازگار، ممکن است مشکلات یا آسیب جدی به مادربرد وارد شود.

 

  • خازن های باد کرده

این نیز یکی دیگر از علائم بارز خرابی مادربرد است و اغلب در نتیجه گرم شدن بیش از حد مادربرد رخ می دهد. با این حال، این مورد در مادربردهای Pentium 4 که مستعد گرم شدن بیش از حد هستند رایج است. اگر به نظر می رسد که خازن شما آماده باد شدن است، به این معنی است که از قبل متورم شده است. اگر نمی خواهید کل مادربرد را تغییر دهید می توانید خازن خود را تعویض کنید.

 

  • ضربه و یا ریختن آب بر روی لپ تاپ

در یک موقعیت ناگوار ضربه به بدنه لپ تاپ می تواند تأثیر شدیدی بر مدار ایجاد کند. نتیجه آن خرابی مادربرد خواهد بود. اگر در صفحه کلید لپ تاپ آب ریخته شود، احتمال دارد که مایعی که بر روی لپ تاپ ریخته شود غلیظ تر باشد، احتمال قطعی خرابی مادربرد وجود دارد.

 

  • قدیمی شدن لپ تاپ

لپ تاپ ها و همچنین مادربردها شکست ناپذیر نیستند. آنها قطعات الکترونیکی هستند و می توانند با گذر زمان دچار خرابی شوند. شما می توانید برخی اقدامات احتیاطی برای سالم نگه داشتن لپ تاپ خود انجام دهید، اما با گذر زمان و کار کردن لپ تاپ به مرور عمر خود را خواهد کرد و با خرابی قطعات مانند مادربرد همراه می شود.

اگر یک لپ تاپ دست دوم خریداری کرده اید و یک مادربرد ارزان قیمت نصب کرده اید، ممکن است در مدت کوتاهی خراب شود.

 

  • نوسانات برق

همانطور که می دانید مدار الکتریکی به طور ناگهانی می تواند بیش از حد انرژی دریافت کند. دلیل اصلی می تواند مشکلات سیم کشی برق و موارد دیگر باشد. اگر این امر در مواقع معمول اتفاق می افتد، ممکن است قطعات ظریف لپ تاپ شما آسیب ببینند. بنابراین اگر لپ تاپ به پریز برق متصل باشد که مستعد نوسان است، ممکن است در آینده آسیب به مادربرد رخ دهد. برای خنثی کردن اثرات منفی باید از محافظ برق استفاده کنید.

 

  • اتصالات لوازم جانبی

اتصال بین سیم برق و پریز برق را بررسی کنید. همچنین احتمالاتی وجود دارد، اگر اتصالات جانبی شل باشند ممکن است مشکلات بیشتری را ایجاد کنند. بنابراین، از محکم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

مادربرد لپ تاپ ایسوس خراب است؟

از کجا بفهمیم مادربرد لپ تاپ ایسوس خراب است؟

برخی از مسائل را در زیر آورده شده است:

در صورت خرابی مادربرد لپ تاپ، به جای راه اندازی سیستم عامل رایانه، یک کد بیپ دریافت خواهید کرد. فقط یک صفحه آبی مرگ ویندوز نشان داده می شود.

لپ تاپ شما ممکن است به طور تصادفی خراب شود و باعث ایجاد پیام های خطای و غیره شود.

در صورت خرابی مادربرد لپ تاپ، ممکن است رایانه شما به طور تصادفی ریستارت شود.

اگر با چنین مشکلاتی روبرو شدید، فکر نکنید مادربرد شما آسیب دیده است. شما باید چندین مورد را بررسی کنید تا از خرابی قطعی مادربرد لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید.

می توانید چندین مورد را بررسی کنید تا متوجه شوید مادربرد شما خراب است یا از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

و در ادامه

بررسی بصری: این اولین کاری است که باید برای بررسی خرابی مادربرد انجام دهید. علت متداول خرابی مادربرد خازن های برآمده یا منفجر شده است. هر یک از خازن ها را برآمدگی یا نشتی بررسی کنید. اگر هریک از این موارد را در هر یک از خازن ها پیدا کردید، مادربرد شما آسیب دیده است. تعویض خازن باد کرده یا منفجر شده ممکن است امکان پذیر باشد. اما این امر نیاز به لحیم کاری دقیق دارد. اگر آسیبی مشاهده نکردید، باید از ابزارهای نرم افزاری یا ابزارهای تشخیص سخت افزار استفاده کنید.

استفاده از نرم افزار و سایر ابزارهای سخت افزاری تشخیصی برای عیب زدایی مادربرد بد: نمونه هایی از نرم افزار و ابزارهای تشخیصی در زیر آورده شده است

  • Hot CPU Tester: این یک نرم افزار عالی است که می تواند مادربرد رایانه شما را آزمایش کند. کاربردش ساده است. این شامل یک ویژگی احتراق برای نسخه جدید است.
  • PC-Doctor : این یک ابزار تشخیصی مادربرد عالی است. اغلب توسط مراکز خدمات و تکنسین ها برای تشخیص سخت افزار استفاده می شود.

Ultra-X : این ابزار تشخیص سخت افزاری می تواند مادربرد شما را بررسی کند که آیا آسیب دیده است یا خیر.

 

مادربرد امکان برقراری ارتباط بین سایر اجزای الکتریکی و اجزای کامپیوتر را در یک سیستم فراهم می کند. در لپ تاپ شما، همه اجزای دیگر مانند Ram، پردازنده، هارد دیسک، منبع تغذیه به مادربرد متصل هستند. بنابراین  اگر آسیب ببیند، لپ تاپ شما چیزی جز یک وسیله بی ارزش نیست. به همین دلیل است که باید از لپ تاپ خود بیشتر مراقبت کنید تا امکان خرابی مادربرد لپ تاپ را کاهش دهید.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تجهیزات شبکه ، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *