نمایندگی ایسوس

علت اختلال در عملکرد اسپیکر لپ تاپ ایسوس

علت اختلال در عملکرد اسپیکر لپ تاپ ایسوس
زمان مطالعه مطلب 6 دقیقه

اسپیکرها بخش مهمی از لپ تاپ ها هستند. اگر در لپ تاپ خود به موسیقی گوش می دهید یا فیلم می بینید، به اسپیکرهایی با کیفیت صدای خوب نیاز دارید. همه لپ تاپ ها دارای اسپیکرهای داخلی هستند و اگر اسپیکرهای لپ تاپ مطابق انتظار کار نکنند، به تجربه کار با لپ تاپ آسیب وارد می شود. در این مقاله ما به بررسی علت اختلال در عملکرد اسپیکر و تعمیر لپ تاپ ایسوس خواهیم پرداخت و راه حل های برطرف کردن این مشکلات را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

دلایل اختلال در عملکرد اسپیکر لپ تاپ ایسوس

سخت افزار معیوب: ممکن است اسپیکرهای شما به دلیل نقص سخت افزاری خراب شده، آسیب ببینند یا از برق جدا شوند.

تنظیمات نادرست صدا: مسائل ساده مانند تنظیمات صدای اسپیکرهای ممکن است علت اختلال در عملکرد اسپیکر باشد

درایورهای ناسازگار: درایورهای صوتی خراب یا قدیمی باید با جدیدترین آنها جایگزین شوند تا مشکل حل شود.

تنظیمات اشتباه اسپیکر: با تنظیمات اشتباه اسپیکرها به عنوان دستگاه صوتی پیش فرض تنظیم نمی شوند. و با این کار مانع از پخش صدا در آن ها می شود.

نحوه رفع مشکل کار نکردن اسپیکر لپ تاپ

نحوه رفع مشکل کار نکردن اسپیکر لپ تاپ

دلیل خرابی اسپیکرها تغییر در تنظیمات، مشکل درایورهای صوتی یا برخی اشکالات موقتی است. با کمک راه حل های ذکر شده در زیر، می توانید اسپیکرهای خود را به سرعت تعمیر کرده و آنها را مجدداً کار کنید.

 

  1. بررسی وضعیت میزان صدا

بسیاری از مواقع صدای اسپیکر لپ تاپ را با اشتباهی فشار دادن یک کلید میانبر قطع می کنیم. با رعایت دستورالعمل های ذکر شده در زیر می توانید می توان صدای لپ تاپ که میوت شده است را درست کنید.

برای بررسی وضعیت میزان صدا، به نماد میزان صدا در کنار اعلان سیستم بروید. مطمئن شوید علامت ضربدر در کنار آن وجود ندارد.برای حل مشکل میوت بودن صدا، روی همان آیکون بلندگو که در نوار وظیفه دیده می شود، کلیک کنید. جزئیات میزان صدا در پنجره کوچک نمایش داده می شود. روی علامت میزان صدا در آن پنجره کلیک کنید تا صدا در لپ تاپ شما فعال شود.

اگر لپ تاپ شما میوت نیست و باز هم هیچ صدایی در لپ تاپ وجود ندارد، راه حل های دیگر را برای تعمیر اسپیکرهای لپ تاپ بررسی کنید.

 

  1. لپ تاپ خود را ریستارت کنید

اشکالات موقت گاهی اوقات می تواند مشکلاتی را در سخت افزار سیستم و درایورهای دستگاه مربوطه ایجاد کند. راه اندازی مجدد ساده می تواند چنین اشکالاتی را برطرف کند. برای راه اندازی مجدد سیستم، روی دکمه Windows و سپس دکمه Power کلیک کنید. در نهایت، روی دکمه Restart کلیک کنید تا لپ تاپ خود را ریستارت کنید .

 

  1. Audio Troubleshooter را اجرا کنید

می توانید عیب یاب ارائه شده توسط ویندوز 10 را برای رفع مشکل کار نکردن اسپیکرهای لپ تاپ در ویندوز 10 اجرا کنید.  Audio Troubleshooter می تواند مشکلات مربوط به صدا را برطرف کند. می توانید با دنبال کردن مراحل ذکر شده در زیر آن را اجرا کنید.

مرحله 1: برنامه Settings را با فشار دادن کلید Windows + I  باز کنید و روی System کلیک کنید.

 

مرحله 2: از پنل سمت چپ تنظیمات سیستم به Sound بروید.

مرحله 3: در نهایت، در قسمت Master volume ، روی Troubleshoot کلیک کنید.

در صورت وجود هرگونه مشکل، ویندوز آن را برای شما برطرف می کند. پس از اجرای عیب یاب، بررسی کنید اسپیکر لپ تاپ کار می کند یا خیر.

 

  1. جک صوتی را بررسی کنید

جک صدا دارای سنسورهای صوتی است که هنگام اتصال هدفون به آن، اسپیکرهای لپ تاپ را به طور خودکار غیرفعال می کند. گاهی اوقات، سنسورها اشکالاتی دارند و ممکن است دچار مشکل شوند، بنابراین اسپیکر لپ تاپ را از کار می اندازد. این می تواند مانع از کار اسپیکر لپ تاپ شود.

می توانید هدفون یا هر وسیله صوتی دیگر را به جک صدا وصل کرده و پس از چند دقیقه آن را بردارید. سنسورهای صوتی گیر کرده دوباره عادی می شوند و اسپیکرها فعال می شوند. اگر این مشکل را حل نکرد، مشکل از جک صوتی نیست و باید راه حل های دیگری را برای رفع مشکل کار نکردن اسپیکر لپ تاپ بررسی کنید.

توجه: توصیه نمی کنیم خلال دندان یا سایر اجسام نوک تیز را درون جک صوتی قرار دهید، زیرا می تواند به طور دائم به آن آسیب برساند.

 

  1. راه اندازی مجدد Audio Services برای رفع مشکل اسپیکر لپ تاپ

اگر Audio Services به طور ناگهانی متوقف شود، ممکن است با قطع شدن صدای اسپیکر لپ تاپ مواجه شوید. برای جلوگیری از مشکلات اسپیکر و صدا در لپ تاپ خود، می توانید Audio Services را مجدداً راه اندازی کنید. برای راه اندازی مجدد سرویس های مختلف صوتی موجود در سیستم Windows 10 مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: services.msc را در منوی جستجو تایپ کنید. برنامه Services را در نتیجه جستجو باز کنید.

مرحله 2: Windows Audio را جستجو کرده و روی آن راست کلیک کنید. از منوی زمینه Restart را انتخاب کنید.

مرحله 3: به طور مشابه ، Remote Procedure Call (RPC) and Windows Audio Endpoint Builder services.  را مجدداً راه اندازی کنید.

پس از اتمام، بررسی کنید که آیا اسپیکرها دوباره کار می کنند یا خیر. در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد درایورهای صوتی را تغییر دهید و رجیستری کنید تا مشکل برطرف شود.

 

  1. ایجاد تغییرات در رجیستری

رجیستری پایگاه داده سلسله مراتبی است که شامل بسیاری از تنظیمات و سایر جزئیات است. اصلاح رجیستری می تواند به شما در رفع مشکل کار نکردن اسپیکرهای لپ تاپ در ویندوز 10 کمک کند. همیشه توصیه می شود قبل از تغییر از رجیستری پشتیبان تهیه کنید. پس از پشتیبان گیری از رجیستری، تغییرات زیر را در آن اعمال کنید.

مرحله 1: Run را با فشردن کلید Windows + R باز کرده و regedit را در آنجا تایپ کنید. روی OK کلیک کنید.

مرحله 2: پس از باز شدن ویرایشگر رجیستری ، به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ MMDevices \ Audio \ Render بروید

مرحله 3: روی پوشه Render راست کلیک کرده و Permissions را از منوی زمینه انتخاب کنید.

روی Permissions کلیک کنید

مرحله 4: بر روی کاربرانی که در زیر نام گروه یا نام کاربری مشاهده می شوند کلیک کنید و سپس کادر تأیید Allow را در کنار کنترل کامل علامت بزنید.

مرحله 5: روی Apply کلیک کنید و سپس OK را برای ذخیره تغییرات کلیک کنید.

پس از اعمال تغییرات فوق، سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید که مشکل اسپیکر لپ تاپ برطرف شده است یا خیر.

کار نکردن اسپیکر لپ تاپ

  1. بررسی درایورهای صوتی

اگر به صورت دستی درایورهای صوتی خود را با نسخه ای ناپایدار به روز کرده اید، می تواند باعث ایجاد مشکل در صدای لپ تاپ شود. از آنجا که درایورهای دستگاه در ویندوز نقش مهمی در عملکرد اجزای سخت افزاری ایفا می کنند، داشتن نرم افزار درایور بدون اشکال ضروری است. برای رفع این مشکل ، می توانید نرم افزار درایور را به نسخه قبلی تثبیت شده برگردانید.

مرحله 1: Device Manager را با جستجوی آن در منوی شروع باز کنید.

مرحله 2: در مرحله بعد، Sound, video, and game controllers را گسترش دهید و بر روی درایور صدا راست کلیک کنید.

از منوی زمینه، Properties را انتخاب کنید.

مرحله 3: به تب Driver در پنجره Audio drivers Driver رفته و روی Roll Back Driver کلیک کنید.

برای تکمیل فرآیند بازگشت، دستورالعمل راهنما را دنبال کنید. هنگامی که نرم افزار درایور را به نسخه پایدار قبلی بازگردانید، بررسی کنید که آیا اسپیکرها به درستی کار می کنند یا خیر.

 

  1. به روز رسانی درایورهای صوتی

درایورهای قدیمی می توانند با اسپیکرهای لپ تاپ مشکل ایجاد کنند. می توانید درایورهای دستگاه را به صورت دستی به روز کنید یا از برخی نرم افزارهای شخص ثالث برای انجام این کار برای شما استفاده کنید. برای به روزرسانی درایورها به صورت دستی ، Device Manager را باز کنید.

وقتی Device Manager باز شد، Sound, video, and game controllers را جستجو کرده و آن را گسترش دهید. سپس بر روی درایور صدا راست کلیک کرده و Update Driver را انتخاب کنید.

 

 

  1. درایورهای صوتی را دوباره نصب کنید

اگر به روز رسانی و بازگردانی کار نکرد، می توانید درایور صدا را مجدداً نصب کنید تا مشکل کار نکردن اسپیکرهای لپ تاپ برطرف شود. برای نصب مجدد درایورهای صوتی مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: Device Manager را باز کنید و سپس روی درایورهای صوتی راست کلیک کنید. از منوی زمینه بر روی Uninstall device کلیک کنید.

مرحله 2: در صورت درخواست تأیید، روی Yes کلیک کنید تا روند حذف درایورها ادامه یابد.

پس از حذف کامل نرم افزار درایور صدا، می توانید سیستم را مجدداً راه اندازی کنید تا ویندوز به تنهایی درایورها را برای شما نصب کند.

روش دیگر، می توانید بر روی Action در نوار منو و سپس روی Scan for hardware changes کلیک کنید تا درایورهای صوتی دوباره نصب شوند.

اکنون، با پخش موسیقی یا ویدئو، اسپیکر لپ تاپ را بررسی کنید.

 

سخن پایانی

اگر اسپیکرها به درستی کار نمی کنند، نمی توانید موسیقی پخش کنید یا فیلم هایی با صدای بلند روی لپ تاپ ایسوس خود تماشا کنید. راهنمای فوق به شما کمک می کند تا مشکل اسپیکرهای لپ تاپ را به سادگی برطرف کنید.

اگر مشکل به دلیل اشکالات و اشکالات نرم افزاری است، می توانید آنها را به سرعت در خانه بدون هزینه ای برای تعمیرات برطرف کنید. با این حال، اگر اسپیکرها آسیب ببینند یا ایراد سخت افزاری در لپ تاپ شما وجود داشته باشد، کار با نرم افزارها هیچ کمکی به شما نمی کند و ممکن است لازم باشد برای حل این مشکل به یک تعمیرگاه معتبر لپ تاپ بروید.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده انواع خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس ، تعمیر تجهیزات شبکه ایسوس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *