نمایندگی ایسوس

از کجا بفهمیم باتری لپ تاپ خراب شده

از کجا بفهمیم باتری لپ تاپ خراب شده
زمان مطالعه مطلب 6 دقیقه

آیا می دانید اکثر باتری های لپ تاپ فقط یک تا دو سال کار می کنند؟ مهم نیست که چقدر از لپ تاپ خود مراقبت می کنید، در نهایت به باتری جدیدی نیاز دارد. اما در بعضی موارد ممکن است که لپ تاپ شما بیش از 2 سال است که کار می کند و باتری شما هنوز سالم باشد. بنابراین،چگونه و از کجا بفهمیم باتری لپ تاپ خراب شده، در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل، نشانه ها و علت خراب شدن باتری لپ تاپ و تست باتری لپ تاپ در ویندوز 10 ، 7 را بررسی کنیم و دیگر نیازی به تعمیر لپ تاپ ایسوس و تعویض باتری خراب لپ تاپ خود نداشته باشید .

چه چیزی باعث خراب شدن باتری لپ تاپ می شود

با گذشت زمان و با استفاده، باتری های لپ تاپ خراب می شوند. باتری ها هر بار که شارژ می شوند کمی کمتر از زمان قبلی شارژ می شوند. این امر کاملاً طبیعی است اما به این معنی است که در نهایت ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.چند نشانه واضح وجود دارد که نشان می دهد باتری شما دچار اشکال و خرابی شده است:

  1. گرم شدن بیش از حد باتری لپ تاپ

وقتی باتری در حال کار است کمی افزایش گرما طبیعی است. لپ تاپ شما دارای فن و هیت سینک برای مدیریت و دفع گرمای اضافی است. هنگامی که باتری شما در حال خالی شدن است، رایانه شما می تواند سخت تر کار کند و این باعث تولید گرمای بیشتر می شود و فن لپ تاپ نمی تواند جوابگوی گرمای تولید شده زیاد باشد.

ممکن است متوجه شوید که لپ تاپ شما سر و صدا می کند زیرا فن لپ تاپ بیش از حد برای خنک کردن آن کار می کنند. اگر متوجه صدای بلند فن شدید، به آرامی قسمت پایینی لپ تاپ خود را لمس کنید، مقدار کمی از گرما طبیعی است، اما نباید به صورتی باشد که دست شما را بسوزاند.اگر متوجه شدید که لپ تاپ شما داغ تر از حالت طبیعی کار می کند، ممکن است نشانه این باشد که باتری شما در حال اتمام و خراب شدن است. بلافاصله کامپیوتر خود را خاموش و وصل کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

در این صورت بردن لپ تاپ به یک تعمیرگاه حرفه ای کامپیوتر ممکن است ایده خوبی باشد تا بتوانند باتری شما را آزمایش کرده و بررسی کنند که آیا به باتری جدید نیاز دارید یا خیر. خاموش گذاشتن کامپیوتر پس از نشان دادن علائم داغ شدن بهترین کار است تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود.

  1. عدم شارژ شدن

عدم شارژ شدن لپ تاپ هنگام وصل شدن آن می تواند نشانه خراب شدن آن باشد. چند چیز دیگر وجود دارد که می تواند باعث این امر شود که نیاز است به آنها توجه کنید:

ابتدا مسیر برق و کابل لپ تاپ را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن ها خراب نباشند. در صورت عدم مشکل از این موارد مشکل از باتری لپ تاپ شما  می باشد.اگر لپ تاپ شما قدیمی است و امکان جداسازی باتری وجود دارد آن را خارج کنید و بررسی کنید که مشکلی در جای اتصال باتری وجود ندارد. با یک پارچه تمیز و بدون پرز جای قرار گرفتن باتری را تمیز کنید و در صورت وجود گرد و غبار آن را پاک کنید. سپس باتری را در جای خود قرار دهید و آن را مجددا تست کنید. اگر بعد از این موارد باتری هنوز شارژ نمی شود، در واقع ممکن است نیاز به تعویض باتری داشته باشید.

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ
  1. خالی شدن سریع باتری لپ تاپ

به طور معمول، شما باید حدود 6 ساعت از شارژ لپ تاپ به طور کامل استفاده کنید. مواردی وجود دارد که بر مدت زمان دوام باتری شما بین شارژها تأثیر می گذارد. روشنایی صفحه، تعداد برنامه هایی که باز کرده اید و این که آیا به موسیقی گوش می دهید یا فیلم می بینید، همگی بر مدت زمان کارکرد باتری تأثیر می گذارد.انجام همزمان کارهای زیاد باعث می شود کامپیوتر شما از برق بیشتری استفاده کند و باتری زودتر تمام شود. با این حال، اگر متوجه شدید که فقط نیم ساعت یا کمتر با شارژ کامل، لپ تاپ شما خاموش شده است، حتما مشکلی وجود دارد.

اگر لپ تاپ شما بدون هشدار خاموش می شود، این نیز می تواند نشانه خرابی باتری باشد. اگرچه خرابی باتری تنها چیزی نیست که می تواند باعث خاموشی لپ تاپ شود، اما قطع ناگهانی برق قطعاً نشان می دهد که باید نگاه دقیق تری به باتری خود داشته باشید.

 تعمیرات تبلت ایسوس

  1. هشدار جایگزینی باتری

هر دو سیستم عامل ویندوز و مک دارای شاخصی برای زمانی هستند که ظرفیت باتری به شدت پایین می آید.

سیستم عامل ویندوز

در ویندوز 7، مایکروسافت ویژگی هشدار عمر باتری را اضافه کرد. هنگامی که ظرفیت باتری شما به اندازه کافی پایین می آید، ویندوز به شما هشدار می دهد که باتری شما باید تعویض شود آیکون “X” قرمز رنگی روی آیکون باتری ظاهر می شود.

اگر روی آیکون کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری نمایش داده شود، احتمالاً پیامی را مشاهده خواهید کرد که روی آن نوشته شده است plugged in, not charging. Consider replacing your battery به این معنی می باشد که باتری وصل می باشد، اما شارژ نمی شود و باید به فکر تعویض باتری بود.

خرابی باتری بر روی مک

اگر روی آیکون باتری که در نوار منوی بالای مک شما نمایش داده شده است کلیک کنید، جزئیات بیشتری در مورد وضعیت فعلی باتری ها به شما نشان می دهد. همراه با برآورد زمانی شارژ باقی مانده و اطلاع از اینکه کدام برنامه ها بیشترین مصرف برق را دارند، وضعیت باتری را نمایش می دهد.اگر باتری شما مشکلی داشته باشد یا اگر عمر آن به سطح پایینی برسد، یکی از سه پیام زیر را نمایش می دهد: اگر با عبارت replace soon،” “replace now”،  یا “service battery”  روبرو می شوید، وقت تعویض آن فرا رسیده است.

  1. بسیار کند شارژ شدن باتری

اگر لپ تاپ شما به طور آهسته شارژ می شود، علاوه بر مشکلات ناشی از شارژ، ممکن است یک علامت هشدار دهنده نیز باشد. یک باتری سالم لپ تاپ در صورت قطع شدن از شارژر به سرعت شارژ می شود و توان خود را دوباره به دست می آورد. اگر لپ تاپ شما با سرعت حلزونی در حال شارژ شدن است، یا حتی بدتر ممکن است لازم باشد باتری لپ تاپ خود را تعویض کنید.

تهیه باتری لپ تاپ جدید

اگر کامپیوتر شما دارای باتری خارجی و اکسترنال است، تعویض آن بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شماره سریال باتری خود را جستجو کرده و یک باتری جایگزین سفارش دهید. توصیه می شود که هنگام خرید باتری از شرکت های معتبر و دارای سابقه به سفارش و خرید باتری بپردازید تا از اورجینال و سالم بودن باتری اطمینان حاصل کنیداگر رایانه شما دارای باتری داخلی است، باید آن را توسط یک تعمیر کار حرفه ای و با تجربه انجام شود. زیرا قطعات موجود در داخل لپ تاپ بسیار ظریف و کوچک هستند و امکان آسیب رساندن به آن ها بسیار زیاد می باشد. بنابراین حتما لپ تاپ خود را برای تعمیرات به تکنسین های با تجربه در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس بسپارید.

باتری را کلا از لپ تاپ خارج کنیم و مستقیم از برق استفاده کنیم؟

در لپ ‌تاپ‌های بسیاری از مدل‌های جدید، قابلیت خارج کردن باتری وجود ندارد و روش تعویض باتری در لپ ‌تاپ‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، شرکت ایسر توصیه می‌کند که در صورت استفاده از برق مستقیم، خارج کردن باتری لازم نیست. اما در صورتی که نیاز به عدم استفاده برای چند روز دارید، بهتر است باتری را خارج کنید. در گذشته، اپل توصیه می‌کرد هرگز باتری را از دستگاه خارج نکنید.

اما رفتار با باتری در لپ ‌تاپ به تنظیمات مدیریت انرژی دستگاه شما وابسته است. در برخی مدل‌ها، خارج کردن باتری در شرایطی مانند کاهش شارژ باتری ممکن است منجر به کاهش عملکرد دستگاه شود. در صورت تصمیم بر خارج کردن باتری، حتماً آن را در محیط مناسب نگهداری کنید. بهترین شرایط نگهداری باتری شامل شارژ بین ۴۰ تا ۸۰ درصد و دمای اتاق می‌شود.

اتصال دائم لپ تاپ به برق

اتصال دائمی لپ ‌تاپ به برق در کوتاه‌ مدت به باتری آسیبی نمی‌زند. هرچند باتری‌های لیتیومی قابلیت شارژ بیش از حد را ندارند؛ اما اتصال مداوم به برق باعث کاهش ظرفیت باتری در طولانی‌ مدت می‌شود. استفاده دائمی از شارژ باتری باعث افزایش چرخه‌های شارژ می‌شود که به طور مستقیم باعث کاهش عمر مفید باتری می‌شود.

بررسی ظرفیت باتری لپ تاپ

برای بررسی میزان کاهش ظرفیت باتری لپ‌ تاپ، می‌توانید از نرم‌افزار BatteryInfoView استفاده کنید. این نرم‌افزار اطلاعات دقیقی از هر باتری (همانند دیگر قطعات الکترونیک) که در یک MicroChip ذخیره می‌شود را بازیابی می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با استفاده از BatteryInfoView، می‌توانید به اطلاعاتی مانند شماره سریال، تاریخ ساخت، ظرفیت باقی‌مانده، تعداد چرخه‌های شارژ و دشارژ، ولتاژ و سایر جزئیات دسترسی پیدا کنید.

بررسی باتری لپ تاپ
بررسی باتری لپ تاپ

کلام آخر

نمایندگی ایسوس توصیه می‌کند که برای جلوگیری از آسیب، اطمینان حاصل کنید که لپ ‌تاپ شما دارای تهویه‌ی مناسبی برای خروج گرما است. همچنین اگر امکان دارد، تمیز کردن دوره‌ای فن‌های خنک‌کننده و بخش‌های دیگر را بررسی کنید تا گرد و غبار جمع نشود. اگر دستگاه شما بیش از حد گرم شد، بهتر است از آن استفاده نکنید. همچنین پیشنهاد می‌شود قبل از هر اقدام، مشکلات سخت‌افزاری خود را با یک متخصص مطرح کنید. امیدواریم توضیحات درباره‌ی علائم خرابی باتری لپ ‌تاپ مفید بوده باشد.

شرکت ایسوس توتال نمایندگی رسمی ایسوس  ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس ، تجهیزات شبکه می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

لینک های مفید :

نمایندگی رسمی سامسونگ

نمایندگی تعمیر اپل واچ

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *