نمایندگی ایسوس

رفع مشکل کارنکردن کیبورد لپ تاپ

رفع مشکل کارنکردن کیبورد لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 6 دقیقه

آیا کیبورد لپ تاپ شما کار نمی کند؟ قبل از اینکه به فکر تعویض کل کیبورد لپ تاپ و یا تعمیر لپ تاپ ایسوس باشید، این نکات را برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ امتحان کنید.با انتخاب یک یک دکمه مورد نظر بر روی کیبورد لپ تاپ خود انتظار دارید متن را روی صفحه ببینید اما فقط کاراکترهای تصادفی را می بینید؟ یا بدتر، شاید صفحه کبیورد لپ تاپ شما اصلاً کار نمی کند؟ بدون کیبورد کار کردن با لپ تاپ شما بی فایده است. این یک مشکل بزرگ در مورد لپ تاپ ها است زیرا نمی توانید کیبورد را به سادگی با یک رایانه رومیزی عوض کنید دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است کیبورد لپ تاپ کار نکند. با این حال، علت آن هرچه باشد، ما پشت شما هستیم. یکی از راه کارهای زیر را دنبال کنید و کیبورد شما در مدت زمان کوتاهی دوباره کار می کند.

 

 1. لپ تاپ خود را راه اندازی مجدد کنید

رایج ترین توصیه ای که هنگام مواجه شدن با هر مشکلی در رایانه خود خواهید شنید این است که به سیستم راه اندازی مجدد ضربه بزنید.راه اندازی مجدد لپ تاپ شما را به وضعیت تازه و عاری از مشکلات می رساند. راه اندازی مجدد سریع باید همه چیز را به حالت عادی برگرداند.

 

 1. بررسی کنید که آیا مشکل توسط سخت افزار یا نرم افزار ایجاد شده است

دو علت احتمالی خراب شدن کیبورد لپ تاپ شما وجود دارد: سخت افزار و نرم افزار.ابتدا لپ تاپ خود را ریستارت کرده و به سیستم BIOS یا UEFI لپ تاپ وارد شوید. در سیستم های قدیمی ویندوز، با فشار دادن F1 ، F2 ، Esc ، Del یا موارد دیگر وارد BIOS می شوید. با این حال ، در مدل های جدیدتر، یعنی سیستمهایی که در چند سال اخیر تولید شده اند ، باید از روش متفاوتی استفاده کنید زیرا سرعت بوت بسیار زیاد است و ورود به BIOS را دشوار می کند (به خصوص اگر بوت سریع Windows 10 را فعال کرده باشید).

 

هنگام کار با لپ تاپ های جدیدتر:

 1. Settings > Update & Security > Recovery را انتخاب کنید.
 2. اکنون در گزینه Advanced startup ، روی Restart now کلیک کنید.
 3. در منوی بعدی، Troubleshoot > Advanced options > UEFI Firmware Settingsرا انتخاب کنید (اگر این گزینه را نمی بینید Startup Settings را انتخاب کنید).

هنگام راه اندازی مجدد لپ تاپ F1  یا F2  را فشار دهید تا به BIOS دسترسی پیدا کنید. وقتی آماده شدید روی Restart کلیک کنید. سیستم شما در BIOS یا UEFI باز می شود. از هر روشی که پیروی کنید، اگر سیستم شما BIOS یا UEFI را با موفقیت باز کرد، سخت افزار رایانه شما احتمالاً مشکلی ندارد.

 

 1. درایور کیبورد لپ تاپ را آپدیت یا حذف کنید

راه دیگر برخورد با کیبورد لپ تاپ که کار نمی کند ، به روز رسانی درایور است.در نوار جستجوی منوی استارت، device manager  را تایپ کنید.فهرست دستگاه ها را مرور کنید تا Keyboards ر ا مشاهده کنید، سپس لیست را گسترش دهید.روی Keyboardsر است کلیک کرده و Properties> Driver را انتخاب کنید.در اینجا روی Update Driver کلیک کنید و منتظر بمانید تا ویندوز درایور جدیدی پیدا کند و آن را نصب کند. برنامه ای مانند نوت پد یا ورد را باز کنید و امتحان کنید که آیا کیبورد لپ تاپ به درستی کار می کند یا خیر.

اگر این راه حل کمک نکرد، شانس خود را با حذف درایو کیبورد امتحان کنید. دوباره، هنگامی که device manager هستید، درایور کیبورد را پیدا کنید. اگر هشدار تعجب زردی مشاهده کردید، قطعاً این مشکل از درایور کیبورد است. اما حتی اگر این کار را نکنید، نصب مجدد ایده خوبی است.

 

 • بر روی درایور کیبورد راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
 • در تب Driver ، گزینه Uninstall device را انتخاب کنید.

اکنون رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید، ویندوز آخرین درایور را به طور خودکار دانلود کرده و برای شما نصب می کند. اگر خرابی درایور واقعا عامل خرابی کیبورد بود، نصب مجدد درایور باید آن را برطرف کند.

 

 1. کیبورد لپ تاپ را تمیز کنید.

تمیز کردن کیبورد لپ تاپ به صورت استاندارد آسان نیست. برای از بین بردن خاک کیبورد لپ تاپ به مقدار مشخصی از تعامل فیزیکی نیاز دارند. در حالی که دستیابی به این هدف با کیبورد هایی رایانه های میزی ساده است، اما در لپ تاپ شرایط متفاوت است. اصل، شما نمی توانید به راحتی پشت لپ تاپ را تکان دهید و به آن ضربه بزنید بدون این که به کل دستگاه آسیب برساند.

با این حال، می توانید گرد و غبار موجود در کیبورد لپ تاپ را با خاموش کردن دستگاه، سپس وارونه کردن آن و ضربه زدن ملایم به پایه حذف کنید. سپس باید انگشتان خود را روی تمام کلیدها بچرخانید در حالی که دستگاه وارونه است.مطمئن شوید که پس از اتمام کار، هرگونه خاک ریخته شده را از روی میز پاک کنید. اگر خاکی وجود دارد که نمی توانید آن را حذف کنید، می توانید در این مرحله از یک قوطی هوای فشرده استفاده کنید، یا ممکن است به جای آن از بتونه تمیز کننده صفحه کلید استفاده کنید.توجه داشته باشید که تمیز کردن نمی تواند هر گونه خطای عمیق را برطرف کند، اما اگر خاک مانع از عملکرد صحیح یک یا چند کلید شود، به شما کمک می کند.

کارنکردن کیبورد لپ تاپ

 1. یک صفحه کلید لپ تاپ معیوب را جایگزین کنید

اگر صفحه کلید از نظر فیزیکی آسیب دیده یا از مادربرد جدا شده است (شاید به دلیل ضربه)، باید مدتی را برای جدا کردن آن از لپ تاپ خود اختصاص دهید و یا اتصال را مجدداً برقرار کنید یا صفحه کلید را به طور کامل تعویض کنید.تولیدکنندگان مختلف لپ تاپ های خود را به روش های مختلف می سازند، به این معنی که تعیین یک مشکل واحد دشوار است.با این حال باز کردن لپ تاپ های مختلف از یک سازنده به طور کلی یکسان است. این امر تعویض صفحه کلید (یا به سادگی دوباره اتصال کابل) را بسیار ساده تر می کند.

 

 1. بررسی زبان کیبورد

اگر با کلیدهای خاص صفحه کلید مشکل دارید، ممکن است به دلیل تنظیمات زبان شما باشد. بعد از اینکه متوجه شدید مشکل از سخت افزار نیست، این اولین چیزی است که باید بررسی کنید.ویرایشگر متن را باز کرده و کلید مورد نظر را فشار دهید. خروجی را مشاهده کنید؟ اگر این نماد اشتباه است، پس مشکل تقریباً به تنظیمات زبان مربوط می شود. مناطق مختلف بر اساس نحوه استفاده از کاراکترها از طرح بندی های مختلف صفحه کلید استفاده می کنند.

شما باید تنظیمات منطقه ای خود را مجدداً پیکربندی کنید تا با صفحه کلید شما مطابقت داشته باشد.

 1. در ویندوز 10 ، این کار را با فشار دادن کلید Windows + I و انتخاب Time & language> Language انجام دهید.
 2. در اینجا، روی Add a language کلیک کنید و گزینه مناسب را برای صفحه کلید خود انتخاب کنید.
 3. روی Next> Install کلیک کنید و کمی منتظر بمانید تا زبان نصب شود. در صفحه منطقه و زبان، از منوی کشویی Language برای انتخاب زبان جدید استفاده کنید.

ورودی صفحه کلید خود را دوباره بررسی کنید ؛ اکنون باید کاراکترهای صحیح به صفحه نمایش داده شوند.

 

 1. تنظیمات کیبورد را بررسی کنید

ممکن است فقط با کند شدن کیبورد لپ تاپ خود روبرو شوید. این امر می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، اما اغلب زمانی اتفاق می افتد که برنامه جدیدی را بر روی رایانه خود نصب کرده اید.برای دستیابی سریع تر به تنظیمات کیبورد لپ تاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 

 • ease of access را در نوار جستجوی منوی استارت تایپ کرده و تنظیمات صفحه کلید Ease of Access را انتخاب کنید.
 • از آنجا بررسی کنید که آیا Use Filter keys روشن هستند یا خیر. اگر چنین است، آن را خاموش کنید و ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد.

 

 1. SFC Scan را اجرا کنید

SFC یک ابزار رایگان است که می تواند به شما در رفع مشکلات مربوط به خرابی در فایل های سیستم ویندوز کمک کند.

برای بررسی (و رفع) که آیا کندی کیبورد به این دلیل ایجاد شده است:

در نوار جستجوی منوی استارت command prompt  را تایپ کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

پس از ورود به خط فرمان، sfc /scannow را تایپ کرده و Enter را بزنید.

SFC به سرعت تمام فایل های سیستم شما را اسکن می کند. سپس سعی می کند هر گونه مشکلی را که در پرونده های شما پیدا می کند حل کند. پس از اتمام اسکن، باید رایانه را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات نشان داده شود.

امیدوارم یکی از این راه حل ها با موفقیت مشکل کیبورد لپ تاپ شما را برطرف کند. اما اگر این کار را نکردند امید خود را از دست ندهید. اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی است یا تعمیرگاه معتبری می شناسید، لپ تاپ خود را برای حل مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ به آنجا ببرید. در همین حال، یک کیبورد بلوتوثی یا USB می تواند به عنوان جایگزین کوتاه مدت استفاده شود، یا می توانید از کیبورد روی صفحه ویندور 10 نیز استفاده کنید.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیرات تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش تعمیر خود با کارشناسان ما تماس بگیرید .

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *