نمایندگی ایسوس

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ .هیچ چیز بدتر از این نیست که بخواهید یک آهنگ یا ویدیو با لپ تاپ خود پلی کنید، اما صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ مانع این کار شود. پس باید به دنبال راه حل و علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ باشید. معمولاً این یک فرایند آزمایش و خطا است تا در نهایت علت را پیدا کنید، بنابراین پیدا کردن راه حل مناسب ممکن است مدتی طول بکشد.

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ اغلب ناشی از مجموعه ای از مشکلات است، بنابراین اگر مراحل عیب یابی ما را در زیر طی کنید، به احتمال زیاد صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ شما حل می شود.علت صدای خش خش لپ تاپ یا سایر مشکلات صدا می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. ممکن است درایورهای خراب، تنظیمات صوتی نادرست یا سایر سخت افزارها تداخل داشته باشند. علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ بسیار رایج در لپ تاپ هایی است که بیشتر پس از بروزرسانی ظاهر می شوند.برای تعمیر علت صدای خش خش اسپیکر در ویندوز در تعمیر لپ تاپ ایسوس خود می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

رفع مشکل صدای اسپیکر لپ تاپ ایسوس

راه حل های بسیار ساده ای برای این مشکل وجود دارد. ما با ساده ترین راه حل شروع می کنیم و در ادامه راه حل های مشکل تر را هم خواهیم گفت. قبل از شروع عیب یابی، مطمئن شوید که سخت افزار و اسپیکر لپ تاپ شما بر اثر ضربه یا ریخت آب به درون آن ها آسیب ندیده است.

راه حل 1: بررسی فرمت صوتی

ویندوز گزینه ای برای تغییر کیفیت صدا با توجه به اسپیکرهای شما دارد. می توانید کیفیت CD، کیفیت DVD یا کیفیت Studio را تنظیم کنید. بر این اساس فرکانس ها در همه این گزینه ها متفاوت است. حداکثر 192000 هرتز و کمترین آن 44100 هرتز است. بازخوردهای زیادی در مورد تغییر فرمت صوتی صدا وجود داشت که مشکل ترک خوردن لپ تاپ ها را حل می کرد.

 

 • دکمه Windows + R را فشار دهید تا Run اجرا شود، سپس Control Panel را برای راه اندازی برنامه تایپ کنید.
 • پس از ورود به کنترل پنل، ” sound ” را در نوار جستجوی بالا و سمت راست صفحه تایپ کنید. گزینه های sound return را در نتیجه جستجو باز کنید.
 • پس از باز شدن گزینه های صدا، روی دستگاه صوتی متصل به رایانه خود کلیک کنید. راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
 • تب Advanced موجود در بالای صفحه را انتخاب کنید. در اینجا قسمتی از ” Default Format ” را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید و نوار کشویی ظاهر می شود.
 • CD quality (اولین گزینه موجود) را انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره کنید.
 • در ادامه لپ تاپ خود را ریستارت کنید و سپس بررسی کنید آیا مشکل شما برطرف شده است یا خیر.

 

توجه: همیشه می توانید فرمت های صدا را به مقادیر مختلف تغییر دهید و بررسی کنید که آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.

 

راه حل 2: غیرفعال کردن Audio Enhancements  و حالت اختصاصی

برخی از درایورهای صدا برای بهبود کیفیت صدا از Audio Enhancements  استفاده می کنند. اگر این ویژگی ها سازگار نیستند یا CPU شما بیش از حد بارگیری می شود، این می تواند منجر به برخی مشکلات اساسی شود. می توانیم Audio Enhancements  را غیرفعال کنیم و کیفیت صدا بهتر شود. همه درایورهای صدا این عملکرد را انجام نمی دهند. ممکن است تب Enhancements  و sound blaster را  تغییر نام دهید. در این صورت، می توانید تمام افکت های صوتی را غیرفعال کنید.

 

 • دکمه Windows + R را فشار دهید تا Run اجرا شود، سپس Control Panel را برای راه اندازی برنامه تایپ کنید.
 • پس از ورود به صفحه کنترل ، ” sound ” را در نوار جستجوی بالا و سمت راست صفحه تایپ کنید. گزینه های sound return را در نتیجه جستجو باز کنید.
 • پس از باز شدن گزینه های صدا، روی دستگاه صوتی متصل به رایانه خود کلیک کنید. راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
 • اکنون به تب Enhancements بروید و تیک همه آن ها را بردارید (همچنین می توانید “Disable all enhancements” را علامت بزنید).
 • حالا تب Advanced را انتخاب کرده و گزینه تیک در باکس exclusive mode را بردارید. تغییرات خود را ذخیره کرده و خارج شوید.

 

راه حل 3: بررسی تاخیر DPC

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ شما نیز ممکن است ناشی از DPC Latency باشد. DPC همچنین با عنوان  Deferred Procedure Call  شناخته می شود و بخشی از ویندوز است که درایورهای سخت افزار را کنترل می کند. اگر اجرای برخی از درایورها بیش از حد طول بکشد، می تواند مانع انجام کارهای دیگر داریوها مانند درایورهای صوتی شما شود. این ممکن است منجر به مشکلات صوتی مانند وزوز و خش خش کردن در اسپیکر لپ تاپ شود.

شما باید DPC Latency Checker را در رایانه خود دانلود کرده و اجرا کنید. اگر latency در نوارهای سبز یا زرد باشد، احتمالاً به این معنی است که هیچ مشکلی با تاخیر وجود ندارد. با این حال ، اگر به رنگ قرمز باشد، به این معنی است که برخی از داریوها آنطور که نیاز است کار نمی کند.

صدای ناهنجار لپ تاپ ایسوس

راه حل 4: غیرفعال کردن برنامه های شخص ثالث

علت صدای خش خش اسپیکر لپ تاپ را می توان در برنامه های شخص ثالث نیز جستجو کرد. برنامه های مختلفی وجود دارد که با سیستم صوتی لپ تاپ شما در تضاد است. این برنامه های شخص ثالث عملکرد اولیه درایورهای صدا را مختل می کند، زیرا قبل از خروج صدا به بلندگوها یا درگاه هدفون، صدا باید از طریق آنها عبور کند.

برای برنامه های صوتی شخص ثالث مانند Sonicmaster ، Smartbyte و غیره لپ تاپ خود را بررسی کنید. همه این برنامه ها را غیرفعال کنید. اگر تعداد برنامه ها زیاد است، می توانید لپ تاپ خود را در حالت ایمن بوت کرده و در آنجا عیب یابی کنید (همه برنامه های شخص ثالث به طور پیش فرض در حالت ایمن غیرفعال هستند).

 

راه حل 5: نصب دستگاه صوتی با کیفیت بالا

یک راه حل برای حل مشکل خش خش صدای لپ تاپ نصب درایور High Definition Audio Device به جای IDT High Definition Audio CODEC یا Realtek High Definition Audio و غیره مشکل را برای آنها حل کرده است. کیفیت صدای هر دو درایور تقریباً یکسان است. تنها افت عملکردی که متوجه آن خواهید شد کنترل پنل است که فقط Realtek ارائه می دهد.

فهرست مطالب

 • اکنون Windows + X را فشار دهید تا منوی شروع سریع راه اندازی شود و Device Manager را از لیست گزینه های موجود انتخاب کنید.
 • پس از ورود به بخش مدیریت ، دسته ” Sound, video and game controllers ” را انتخاب کنید.
 • روی دستگاه صوتی خود راست کلیک کرده و Update Driver را انتخاب کنید. اکنون گزینه ای برای نصب درایورها به صورت دستی ظاهر می شود. Browse my computer for software drivers  را انتخاب کنید.
 • اکنون ” Let me pick from a list of available drivers on my computer ” را انتخاب کنید.
 • تیک گزینه ” show compatible hardware ” را بردارید تا مطمئن شوید همه نتایج در درایور شما ذکر شده است گزینه Microsoft را انتخاب کنید و سپس ” High Definition Audio Device ” را پیدا کنید. آن را انتخاب کرده و Next را فشار دهید.
 • برای تکمیل نصب، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. لپ تاپ خود را ریستارت کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است.

توجه

توجه: همچنین سعی کنید فناوری SpeedStep Intel را از Bios غیرفعال کنید و اگر این کار نمی کند، درایورها را از وب سایت شرکت سازنده لپ تاپ دانلود کرده و آنها را با روش ذکر شده در بالا نصب کنید. در بیشتر موارد، این راه حل مشکل را حل کرد.

نکته: اگر هیچ یک از روش ها مشکل را برای شما حل نکرده است، توصیه می کنیم از Restoro Repair Tool استفاده کنید که می تواند فایل ها را برای جایگزینی فایل های خراب و گم شده اسکن کند. این روش در اکثر موارد، جایی که مشکل به دلیل خرابی سیستم ایجاد شده است، جواب می دهد. Restoro همچنین سیستم شما را برای حداکثر عملکرد بهینه می کند.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات  تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیرات تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.3/5 - (55 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *