نمایندگی ایسوس

تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی

تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی
زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

سیستم عامل ویندوز یکی از سیستم عامل های محبوب موجود در سراسر جهان است. مایکروسافت هر دو نسخه دسکتاپ و سرور ویندوز را ارائه می دهد. اگر برای اولین بار به هر یک از این دو نگاه کنید، به نظر می رسد که مشابه هستند، اما برای اهداف مختلف استفاده می شوند.ویندوز 10 یک سیستم عامل مفید است که متناسب با دسته استفاده روزانه است ، اما از ویندوز سرور برای مدیریت رایانه ها، خدمات و پرونده ها استفاده می شود. اگر گیج شده اید که با نیازهای شما مطابقت دارد، ادامه مطلب را بخوانید و تصمیم بگیرید که کدام یک مناسب شما خواهد بود.

هم چنین برای تعمیر لپ تاپ ایسوس خود می توانید با کارشناسان ایسوس توتال تماس بگیرید تا در اسرع وقت دستگاه خود را تعمیر و تحویل بگیرید .

 

سیستم عامل چیست

سیستم عامل چیزی است که سخت افزار و نرم افزار ما را متصل و کنترل می کند. این یک برنامه بسیار قدرتمند برای همه رایانه ها و دستگاه های مشابه مانند لپ تاپ ، تلفن های هوشمند، تبلت و ساعت های هوشمند شما است. سیستم عامل چیزی است که وظایفی را که می خواهید انجام دهید پردازش می کند و همه آنچه در یک رابط اتفاق می افتد را به شما نشان می دهد. این رابط چیزی است که تعامل و عملکرد دستگاه را برای من و شما آسان می کند.

 

سیستم عامل ویندوز چیست

ویندوز مایکروسافت سیستم عامل پیشرو در بسیاری از سیستم عامل ها است. این برنامه در 10 نوامبر 1983 راه اندازی شد. بسیاری از نسخه های جدید ویندوز تا کنون منتشر شده است. اولین مورد ویندوز 1.0 است و آخرین آن ویندوز 11 است.

 

ویندوز سرور چیست

به طور کلی سیستم عامل ویندوز بخش بزرگی از سهم بازار سیستم عامل را اشغال کرده است. سیستم عامل ویندوز نیز در بین کاربران رایانه محبوب ترین است. البته سیستم عامل ویندوز دارای دو نوع اصلی است که عبارتند از سیستم عامل ویندوز برای دسکتاپ و ویندوز سرور.

ما معتقدیم که اکثر شما با سیستم عامل ویندوز معمولی برای دسکتاپ آشنا هستید. بنابراین ما توضیحات بیشتری به سیستم عامل ویندوز برای دسکتاپ نمی دهیم. و در این پست ، ما شما را از طریق Windows Server مرور می کنیم.

Windows Server نام تجاری گروهی از سیستم عامل های سرور است که توسط مایکروسافت منتشر شده است. این شامل تمام سیستم عامل ویندوز سرور است ، اما هیچ محصول دیگر مایکروسافت را شامل نمی شود.

ویندوز سرور شامل چندین نسخه مختلف از جمله Windows Server 2003 ، 2003 R2 ، 2008 ، 2008 R2 ، 2012 ، 2012 R2 ، 2016 و 2019 است. اولین نسخه ویندوز سرور که با آن مارک منتشر شد Windows Server 2003 بود. و Windows Server 2019 آخرین نسخه ویندوز سرور است.

سرور محدوده وسیع تری نسبت به سیستم عامل دارد. سرور فعالیتهای مربوط به گروه اداری را در یک شبکه مدیریت می کند. اساساً فایل ها را ذخیره می کند، بازیابی می کند و به همه دستگاه هایی که به شبکه آن سرور متصل هستند ارسال می شود

ویندوز خطی از سیستم عامل ها را به طور خاص برای استفاده در سرورها ایجاد کرده است. ویندوز مایکروسافت اولین سرور خود را در سال 2003 راه اندازی کرد و تا کنون بسیاری از نسخه های جدید راه اندازی شده است. جدیدترین آنها Windows Server 2019  است. ویندوز سرور طوری طراحی شده است که نسخه های قوی تری از سیستم عامل های رومیزی آنها باشد. این سرورها از شبکه، پیام رسانی بین سازمانی، میزبانی وب و پایگاه های داده قوی تر استفاده می کنند.

ویندوز سیستم عامل های خود را برای هر دو شرکت و توسعه دهندگان بسیار کاربرپسند ساخته است. از کاربران نهایی به طور مساوی پشتیبانی می کند.

 

ویندوز سرور 2016

حتی پس از راه اندازی نسخه جدیدتر ویندوز سرور 2016 هنوز در بین کاربران بسیار محبوب است. بر اساس گزارش garter در سال 2016 حدود 283 میلیون دستگاه با سیستم عامل ویندوز در سراسر جهان ارسال شده است. اما برای عضویت در این بازار، کاربران باید افراد مناسب را برای این کار پیدا کنند. برای مدیریت سرورهای ویندوز باید متخصصان فناوری اطلاعات با مهارت های مناسب استخدام شوند. به عنوان مثال این متخصصان باید قادر به انجام ذخیره سازی نصب و محاسبه با ویندوز سرور 2016 باشند، و باید از شبکه با ویندوز سرور 2016 مطلع باشند.

تفاوت بین ویندوز سرور و سیستم  ویندوز معمولی

تفاوت بین ویندوز سرور و سیستم  ویندوز معمولی

تفاوت های قابل توجه بین این دو برنامه در زیر ذکر شده است. لطفاً از برنامه ای استفاده کنید که بیشتر مناسب نیازهای شما باشد. اما هنگام انتخاب، فراموش نکنید که زمان و منابع لازم برای تعمیر، مهاجرت یا بازیابی سیستم را در نظر بگیرید.

 

پشتیبانی از ویندوز سرور از سیستم عامل ویندوز بالاتر است

پشتیبانی از حافظه یکی از تفاوت های اصلی بین این دو است. سرور ویندوز از حافظه بیشتری نسبت به سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کند. نسخه های مختلف سرور ویندوز محدودیت حافظه مشخصی دارند. می توانید مشخصات را از سایت رسمی دریافت کنید

 

استفاده از سخت افزار ویندوز سرور بسیار موثر است:

کاربر نهایی سرورهای ویندوز معمولاً شرکتها یا شرکتهای بزرگ در مقایسه با سیستم عامل ویندوز هستند که کاربران نهایی آنها معمولاً رومیزی خانگی یا مشاغل کوچک هستند. به همین دلیل است که سرور ویندوز از سخت افزار خود ، به ویژه CPU خود، بسیار موثر استفاده می کند. اگر از سرور ویندوز استفاده می کنید ، از تجهیزات خود به طور کامل استفاده می کنید.

 

ویندوز سرور بیشتر از ویندوز معمولی از اتصالات شبکه پشتیبانی می کند

سیستم عامل ویندوز فقط می تواند تا 10 یا 20 اتصال را مدیریت کند، اما ویندوز سرور از این نظر تعداد بسیار بالاتری دارد. برخی از سرورها می توانند تا 65535 اتصال را اداره کنند.

 

اولویت وظیفه پیش زمینه:

سرورهای ویندوز به منظور اولویت بندی کارهایی که در پس زمینه انجام می شوند در مقایسه با عملکردهایی که در پیش زمینه انجام می شوند، طراحی شده اند. در سیستم عامل ویندوز به طور پیش فرض فعالیت های پیش زمینه در اولویت هستند. اگرچه می توان اولویت را با توجه به نیازهای شما تغییر داد، اما تفاوت عملکرد بین این دو قابل توجه است.

 

هزینه

بارزترین تفاوت هزینه است. سیستم عامل ویندوز به اندازه ویندوز سرور گران نیست. مجوز ویندوز سرور هزینه بیشتر زیادی نسبت به ویندوز معمولی دارد. در واقع برای مشاغل طراحی شده است و بر اساس آن قیمت گذاری می شود.

 

ویندوز سرور بدون ویژگی های اضافی

ویندوز سرور از ویژگی هایی که انرژی آن را به خطر می اندازد استفاده نمی کند. بدیهی است که برای سازمان های حرفه ای طراحی شده است. به عنوان مثال ، Microsoft Edge و Microsoft store در سرور ویندوز قابل مشاهده نیستند.

 

ویندوز سرور از CPU ها به صورت کارآمدتر استفاده می کند

به طور کلی سیستم عامل سرور در استفاده از سخت افزار خود کارآمدتر از سیستم عامل رومیزی، به ویژه CPU است. بنابراین اگر روی سیستم عامل سرور نصب کنید ، از سخت افزار نصب شده روی سرور خود نهایت استفاده را می برید.

ویندوز سرور چیست

سوالات متداول

 

آیا می توانم از ویندوز سرور به عنوان یک رایانه معمولی استفاده کنم؟

ویندوز سرور فقط یک سیستم عامل است. می تواند روی رایانه رومیزی معمولی اجرا شود. در واقع  می تواند در محیط شبیه سازی شده Hyper-V اجرا شود که روی رایانه شما نیز اجرا می شود. … ویندوز سرور 2016 دارای هسته مشابه ویندوز 10 ، ویندوز سرور 2012 دارای هسته مشابه ویندوز 8 است.

 

چرا باید از سرور به جای دسکتاپ استفاده کرد؟

سرورها اغلب اختصاص داده می شوند (به این معنی که به جز وظایف سرور هیچ کار دیگری را انجام نمی دهد). از آنجا که یک سرور برای مدیریت، ذخیره، ارسال و پردازش داده ها به صورت 24 ساعته طراحی شده است ، باید از رایانه رومیزی قابل اطمینان تر باشد و انواع ویژگی ها و سخت افزارها را ارائه می دهد که معمولاً در رایانه های رومیزی معمولی استفاده نمی شود.

 

سیستم عامل های سرور چیست؟

سیستم عامل سرور (OS) نوعی سیستم عامل است که برای نصب و استفاده در رایانه سرور طراحی شده است. این یک نسخه پیشرفته از یک سیستم عامل است که دارای ویژگی ها و قابلیت های مورد نیاز در معماری سرویس گیرنده سرویس گیرنده یا محیط محاسبات سازمانی مشابه است.

 

 

آیا می توانم از ویندوز 10 به عنوان سرور استفاده کنم؟

اما شباهت ها در همین جا متوقف می شود. مایکروسافت ویندوز 10 را برای استفاده به عنوان دسکتاپی که جلوی آن نشسته اید، و ویندوز سرور را به عنوان سرور (که دقیقاً در نام آن وجود دارد) طراحی کرده است که خدمات دسترسی افراد را در شبکه اجرا می کند.

 

آیا ویندوز سرور 2019 نسبت رایگان است؟

هیچ چیز رایگان نیست، به ویژه اگر از مایکروسافت باشد. مایکروسافت اذعان کرد که هزینه اجرای ویندوز سرور 2019 نسبت به نسخه قبلی خود بیشتر است.

 

چه مقدار RAM برای ویندوز سرور 2019 نیاز دارم؟

توجه داشته باشید که برای نصب موفق 32 گیگابایت باید حداقل مقدار مطلق در نظر گرفته شود. این حداقل باید به شما اجازه دهد ویندوز سرور 2019 نسبت را در حالت Server Core و با نقش سرور Web Services (IIS)  نصب کنید.

 

خلاصه مقاله

  • سیستم عامل چیزی است که سخت افزار و نرم افزار ما را متصل و کنترل می کند
  • مایکروسافت ویندوز سیستم عامل پیشرو در بسیاری از سیستم عامل ها است
  • سرور فعالیتهای مربوط به گروه اداری را در یک شبکه مدیریت می کند. اساساً فایل ها را به همه دستگاه هایی که به شبکه آن سرور متصل هستند ذخیره ، بازیابی و ارسال می کند
  • ویندوز خطی از سیستم عامل ها را به طور خاص برای استفاده در سرورها ایجاد کرده است
  • برنامه MCP یک برنامه صدور گواهینامه متعلق به مایکروسافت است که متخصصان را در زمینه تخصص فنی آموزش می دهد تا در این زمینه سرآمد شوند.
  • سرور مایکروسافت هیچ ویژگی جانبی، هزینه بالاتر، اولویت وظایف پس زمینه، پشتیبانی بیشتر از شبکه، پشتیبانی بیشتر و استفاده از سخت افزار بیشتر ندارد.

شرکت ایسوس توتال ،ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس و تعمیرات تجهیزات شبکه ایسوس می باشد . برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش تعمیرات خود می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *