نمایندگی ایسوس

حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ایسوس

حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ایسوس
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

تاچ پد در لپ تاپ ها ایسوس گاهی با خطا و مشکلاتی مواجه می شوند. گاهی اوقات تاچ پد به درستی حرکت نمی کند. آیا تاچ پد لپ تاپ ایسوس شما کار نمی کند؟ هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا در این مقاله ما به بررسی مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ایسوس پرداخته ایم تا شما دیگر نیازی به تعمیر لپ تاپ ایسوس خود نداشته باشید .

 

روش اول: لپ تاپ خود را ریستارت کنید

گاهی اوقات یک ریستارت و راه اندازی مجدد ساده می تواند در حل مشکلات رایانه ای و مسائل جزئی بسیار استثنایی عمل کند.پس از راه اندازی مجدد، تاچ پد خود را بررسی کنید و ببینید آیا کار می کند. اگر بله، پس عالی است! اما اگر هنوز درست کار نمی کند، روش دوم را دنبال کنیدز

 

روش دوم:  تاچ پد را در تنظیمات فعال کنید

مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ایسوس گاهی اوقات به این دلیل اتفاق می افتد که شما آن را ناآگاهانه غیرفعال کرده اید.

برای روشن کردن مجدد ویژگی تاچ پد لپ تاپ ایسوس:

در صفحه کلید خود، کلید ویندوز و R را همزمان فشار دهید ، سپس main.cpl را در کادر کپی و جایگذاری کرده و روی OK کلیک کنید.

روی تب Device Settings > your device > Enable > Apply > OK  کلیک کنید.

 

روش سوم: درایور تاچ پد لپ تاپ ایسوس را به روز کنید

این مشکل همچنین می تواند ناشی از یک درایور تاچ پد قدیمی یا نادرست باشد. شما می توانید درایور تاچ پد خود را به صورت دستی به روز کنید یا اگر از کار با درایو ها اطلاعات کافی ندارید، می توانید این کار را به طور خودکار با Driver Easy انجام دهید.

Driver Easy به طور خودکار سیستم شما را تشخیص داده و درایورهای مناسب را برای آن پیدا می کند. نیازی نیست که دقیقاً بدانید رایانه شما روی چه سیستمی کار می کند، نیازی به دانلود و نصب درایور اشتباه ندارید و نیازی نیست نگران اشتباه هنگام نصب باشید.

می توانید درایورهای خود را به صورت خودکار با نسخه رایگان یا حرفه ای Driver Easy به روز کنید.

مراحل آپدیت کردن درایور تاچ پد لپ تاپ ایسوس با استفاده از Driver Easy به صورت زیر می باشد:

1) Driver Easy را دانلود و نصب کنید.

2) Driver Easy را اجرا کنید و روی دکمه Scan Now کلیک کنید. Driver Easy سپس رایانه شما را اسکن کرده و هر گونه مشکل درایور را تشخیص می دهد.

3) روی دکمه Update در کنار درایور تاچ پد تیک دار کلیک کنید تا نسخه صحیح این درایور به صورت خودکار دانلود شود، سپس می توانید آن را به صورت دستی نصب کنید (می توانید این کار را با نسخه رایگان انجام دهید).

یا روی Update All کلیک کنید تا به صورت خودکار نسخه صحیح درایورهای مفقود شده یا قدیمی روی سیستم شما بارگیری و نصب شود (این امر به نسخه Pro نیاز دارد – هنگامی که بر روی Update All کلیک می کنید، از شما خواسته می شود به نسخه پرو ارتقا دهید).

4) ویندوز 10 خود را ریستارت کنید.

5) بررسی کنید که آیا تاچ پد شما کار می کند یا خیر.

غیر فعال شدن تاچ پد با صفحه کلید

روش چهارم: غیر فعال شدن تاچ پد با صفحه کلید

یکی از شایع ترین دلایل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ این است که شما به طور تصادفی آن را با ترکیب کلید غیرفعال کرده اید. اکثر لپ تاپ ها دارای کلید Fn هستند که با کلیدهای F1 ، F2 و … ترکیب شده و عملیات خاصی را انجام می دهند.

بسیاری از این موارد، مانند تغییر روشنایی یا غیرفعال کردن عملکرد وایفای مفید هستند. با این حال، یکی از این ترکیب های کلیدی، تاچ پد را در بسیاری از لپ تاپ ها غیرفعال می کند. از آنجا که به صورت ناخواسته و اشتباهی این کار را انجام داده اسد ، ممکن است فکر کنید که اگر تاچ پد خراب است.

کلید دقیق به مدل لپ تاپ شما بستگی دارد، اما معمولاً دارای نماد مربع شکل است، گاهی اوقات یک X در کنار آن وجود دارد. برخی از صفحه کلیدها روی این کلید چراغی را نشان می دهند تا به شما اطلاع دهند که موس پد خاموش است.

 

روش پنجم: بررسی تنظیمات موس را در ویندوز 10

در بعضی مواقع می توان مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ایسوس را در تنظیمات موس را در ویندوز انجام داد، برای دسترسی به تنظیمات موس به Settings > Devices > Touchpad بروید.

در اینجا مطمئن شوید که نوار لغزنده Touchpad را فعال کرده اید. به سایر گزینه های تاچ پد نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که همانطور که انتظار دارید عمل می کند.

اگر نمی توانید مشکل خود را از این منو حل کنید، ممکن است می توانید به تنظیمات مربوط به تاچ پد در مکان دیگری دسترسی پیدا کنید. با جستجوی آن از طریق منوی استارت، کنترل پنل را باز کنید، سپس گزینه View by را به نمادهای کوچک یا نمادهای بزرگ تغییر دهید. ورودی موس را در اینجا انتخاب کنید و پنجره جدیدی باز می شود.

در سمت راست این پنجره، باید تبی با عنوان TouchPad Device Settings, یا موارد مشابه را مشاهده کنید. می توانید تاچ پد را در اینجا فعال یا غیرفعال کنید. اگر قبلاً کار نمی کرد ممکن است متوجه شوید که غیرفعال است. سعی کنید دوباره آن را فعال کنید و ببینید آیا تاچ پد شما دوباره کار می کند یا خیر.

 

روش ششم: تنظیمات تاچ پد در BIOS

BIOS یا UEFI رایانه شما بسیاری از تنظیمات را مستقل از هر سیستم عامل کنترل می کند. این امکان وجود دارد که تاچ پد لپ تاپ ایسوس شما در BIOS غیرفعال شده باشد و از دسترسی ویندوز به آن کاملاً جلوگیری کند.

به محض روشن کردن باید BIOS کامپیوتر خود را با فشار دادن F2 ، Del یا کلید مشابه وارد کنید. از آنجا به دنبال ورودی بنام Internal Pointing Device, Touchpad, Trackpad  یا موارد مشابه باشید. این ممکن است تحت عنوان Advanced باشد.

مطمئن شوید که غیرفعال نیست. اگر چنین است، آن را دوباره روشن کنید و ویندوز باید بتواند آن را تشخیص دهد.

 

روش هفتم: Tablet PC را غیرفعال کنید

لپ تاپ های ایسوس دارای ویندوز 10 که دارای تاچ پد هستند، دارای سرویس خاصی به نام Tablet PC Input Service هستند. این عملکرد لمسی را کنترل می کند و بخشی از آن غیرفعال کردن صفحه کلید شما در حالت تبلت است.

به احتمال زیاد این می تواند در استفاده عادی از صفحه ترکیبی شما اختلال ایجاد کند. اگر چیز دیگری به این مرحله کمک نکرده است، ارزش بررسی دارد. Services را در منوی استارت تایپ کرده و ابزار Services را راه اندازی کنید. در اینجا، به Tablet PC Input Service بروید، روی آن راست کلیک کرده و Stop را انتخاب کنید.

اگر تاچپد شما بعد از انجام این کار، فعال شد، مشکل خود را پیدا کرده اید. برای جلوگیری از اجرای غیر ضروری، می توانید نوع راه اندازی را به Manual تغییر دهید. گزینه Disabled به هیچ وجه از کارکرد آن جلوگیری می کند، اما این می تواند باعث ایجاد رفتار نامنظم هنگام استفاده از دستگاه شما در حالت تبلت شود.

 

تاچ پد شما هنوز کار نمی کند؟ ممکن است مشکل سخت افزاری داشته باشید

مراحل بالا باید اکثر مشکلات تاچ پد را برطرف کند. با این حال، این احتمال وجود دارد که تاچ پد شما هنوز کار نکند.

در این صورت احتمالاً مشکل سخت افزاری دارید. شاید کابل خراب شده باشد یا تاچ پد فرسوده شده باشد. در این موارد، شما باید لپ تاپ خود را به تعمیرگاه ببرید و تعمیرکار حرفه ای مشکل تاچ پد لپ تاپ ایسوس شما را حل کند.

شرکت ایسوس توتال ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر تبلت ایسوس ، تجهیزات شبکه ، تعمیر موبایل ایسوس ، تعمیر آل این وان ایسوس می باشد .برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *